Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлин Симеонов: Важни са хората, а не местата в един град

Двама русенски поети и журналисти за духа на хората, които правят духа на градовете

Татяна Даскалова: Отдалечаването между хората продължава

3
Татяна Даскалова и Светлин Симеонов
Снимка: Станислава Пирчева

"До Повелителя на думите, който и да е той: дай ми тъмни думи, но дай ми и светли… И не искам никакви цветя, уханието запази за себе си… Искам думи, които не окапват, не прецъфтяват… Искам корени и тръни… и рядко, много рядко, някое прозрачно листо… Други думи не искам, тях раздай на богатите…"

Това са думи на нобелиста Елиас Канети роден в Русе на 25 юли 1905 г.

За творците в крайдунавския град, за културния живот преди и сега в него, за отчуждението между хората в "Нощен Хоризонт" разказват поетите Светлин Симеонов и Татяна Даскалова от Русе.

И в двете стихосбирки - "Невидимото чудо" на Светлин Симеонов и "До капилярите на любовта" на Татяна Даскалова  витае темата за духа на хората, който прави духа на градовете. 

"Поезията на Светлин Симеонов е родена върху графичния лист на нашето днес, където контрастите на енергиите, на черното и бялото, на любовта и нелюбовта... проверяват устойчивостта на Душата! ("...да размекна с топъл дъх снега, / насъбрал се горе по душата"). Цялата книга е един задъхан прочит на видимото и невидимото в голямото чудо-живот. Има стихове, в които магнитната стрелка на авторовия душевен сеизмограф буквално ще изхвръкне заради високите стойности на експресивния изказ, а други пък стихове звучат мъдро и с космическа хармония и простота... А чудото е самият автор - че е успял да долови и пресъздаде всичко това!...

Тази книга ще бъде преживяване за читателите!" – така представя новата стихосбирка на Светлин Симеонов редакторът на книгата му поетесата Елка Няголова.
Светлин Симеонов
"В Русе хората всяка година намаляват като брой с по около 2000 души, което не е добра тенденция, но мисля, че това не би трябвало да влияе на хората на изкуството в стремежът си да направят града притегателен център", каза за "Нощен Хоризонт" Светлин Симеонов, музикален продуцент в Дирекция „Музикална къща“ към БНР.
 
"Защото църквата е там, където се помоли човек. Няма значение, според мен колко хора има, един човек е достатъчен, който да изпее нещо..., смята Симеонов.

По думите му не реконструкцията на сградите в Русе ще върне интереса на хората към града, а хората на изкуството да си имат свой център, както е било в миналото Клуба на дейците на културата...сега то е едно доста тъжно място. Както навремето е бил Клубът на писателя в София...

Премиерата на  "Невидимото чудо" е на 5 юли от 18:30ч., на ул. „Славянска“ № 29, в Галерия-книжарница София Прес, гр. София. А след това на 19 юли в регионална библиотека "Любен Каравелов" гр. Русе.
Татяна Даскалова
Книгата на Татяна Даскалова е за всички, които искат да "пристигнат" чрез словото до различни географски ширини на света от София до Гринуичкия меридиан, от Лондон до Камино де Сантяго, Япония и още много държави и интересни градове с различни култури, хора и забележителности.

"Духът на града трябва да бъде за мен, оня дух от времето на Канети, в който в Русе хората са живели заедно от различни националности, хора, при които е имало едно голямо обединение...От 20 юли живея в Лондон и виждам, че хората продължават да се отдалечават един от друг....

Няма как явно да се върнат онези хубави спомени от детството ми, в което хората общуваха по правилния начин, защитаваха се, не се рушаха сградите, хората да се уважават и обичат,  да се защитаваме помежду си, каза в "Нощен Хоризонт" Татяна Даскалова.

Двамата поети като част от Сдружение от Русе имат идеята да създадат Културни квартали на Русчук, в които хората на изкуството да имат възможност да общуват по-активно и то на живо.

Пътуването към любовта криволичи по своите омайни и не толкова леки пътеки понякога в живота, за да стигне до мястото, където сме родени.

В тази посока Татяна Даскалова води читателя от онази галеща, дълбока и силна майчина любов до обичта към семейството, заобикалящия свят и любимия човек до нас.

Времето е нещото, което хем вълнува и преследва в забързаното ежедневие поетесата, хем спира в капилярите на любовта, откъдето тя показва ясно, че е тръгнала самата тя.

Редактор на книгата е Камелия Кондово, издател - ХуЛите.

Стихосбирката "До капилярите на любовта" ще бъде представена на 24 юли от 18:00 ч. в отвореното архитектурно пространство на регионална библиотека "Любен Каравелов" в гр. Русе.
Станислава Пирчева, Светлин Симеонов и Татяна Даскалова (от ляво на дясно)

Светлин Михов Симеонов е роден на 10.10.1971, гр. Русе, в семейството на учители. Средното си образование е завършил в родния си град, в музикалното училище „Веселин Стоянов“. По това време датират и първите му поетически опити. След това е приет в Държавна Музикална Академия „Панчо Владигеров“, гр. София, инструментален профил, специалност „Контрабас“.

По това време (1993г.) издава и първата си книга „Безимен“. След запознанството си с известния български поет Недялко Йорданов, с негово съдействие посещава в курс по творческо писане в Софийския университет „Св.Климент Охридски“ с ръководител поетесата Валентина Радинска. По време на следването е свирил във Филхармония „Пионер“ и в Симфоничния оркестър на Българското национално радио. След завършването на ДМА за дълго време прекъсва с писането. Свири в Частна опера - Русе, представяща репертоара на Държавна опера - Русе с много пътувания в страни от Европейския съюз.

От 2015г. е музикален продуцент в Дирекция „Музикална къща“ към Българско Национално Радио. Възобновява писането. Получава Втора награда в XVII национален конкурс за поезия „Никола Й. Вапцаров“ 2020 г. През 2022г. участва и печели и двата проекта на Министерство на културата – „Помощ за книгата“ и „Подпомагане на творчески проекти в областта на литературата“. През 2023 г. излезе от печат втората му поетическа книга „Невидимото чудо“.

Татяна Даскалова е дипломиран журналист в СУ "Климент Охридски". Работила е като главен редактор на вестник "Посоки" и като редактор в издателствата "Литавра" и "Легакон". Съставител е на поредица от книги за "Женски тайни и рецепти", издадени през 1992 г. в София.

Удостоена е с награда от конкурс на Асоциация на младите български писатели. Нейни творби са включени в сборника на номинираните участници в конкурса в памет на поета Ивайло Балабанов. Тя участва и в сборник на българските творци по света. Татяна Даскалова е работила в Съвета за електронни медии. Понастоящем работи и живее в Обединеното Кралство.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30