Кипър е пред световно музикално предизвикателство. 25 кипърски изпълнители ще направят амбициозен опит да поставят нов световен Рекорд на Гинес за „Най-много музиканти, свирещи на едно и също пиано едновременно“.
„Пръст“ върху клавишите в уникалното изпълнение имат и български представители - семейното клавирно дуо Борислав Александров, български музикант, който вече 20 години живее в Кипър, и съпругата му Леони Хаджитома, български възпитаник, завършила Музикалната академия в София. Двамата са сред най-известните пианисти на островая, изнасяли пред музикалната публика многобройни концерти, преподаватели са по музика в кипърски училища и университети. Българската общност в страната ги познава от участието им в културни прояви, по покана на Съюза на българите в Кипър.
Виртуозното изпълнение на 25 музиканти и 88 клавиша ще наблюдават и слушат днес следобед от студиото на държавната телевизия на Кипър приятели, почитатели на участниците, музикалната общност в страната. Инициатор и организатор на необичайния концерт е Ставрос Кириакидис - президент на културната фондация „Авангард“. Основана през 2001 г., тя работи активно в подкрепа на местните изпълнители и популяризира богатата култура на Кипър извън границите на острова.
С едно от най-значимите нейни събития в културния календар на страната – международния конкурс за млади пианисти, е свързана и идеята за рекорда на Гинес, пояснява Борислав Александров:
“Поводът беше 25-годишнината на конкурса, който организира фондацията за млади пианисти, но се случи Covid кризата, затова ще го осъществим тази година. Идеята беше на финала на конкурса, в една малка пауза, ние да опитаме да подобрим рекорда на Гинес, 25 пианисти, във връзка с годишнината на конкурса. Предният рекорд е от 23-ма, които са от Сърбия.
Участваме, защото имаме дългогодишно сътрудничество с господин Кириакидис, а иначе беше на доброволни начала, който желаеше да се включи, беше добре дошъл. Най-сериозно е кипърското присъствие, разбира се, след това имаме от Гърция четирима, едно момче от Иран, и аз като представител на България. 24 пианисти сме, не всички са професионални пианисти, плюс един китарист“.
За поставянето на рекорда е избрана творба на известния кипърски композитор и пианист Николас Костантину.
„Произведението което ще изпълним, е специално написано за конкурса, казва се „Пет по пет“, за да има пак връзката с цифрата 25. Пет са различните части на самото произведение, което е „Хепи Бъртдей“ като за годишнина, валс, танго, хасапосервико и фокстрот, изброява Борислав. Той уточнява и изискванията, за да се зачете рекордът:
„Да се изпълни едно нормално музикално произведение, което е написано, има своята партитура, продължителността трябва да е над 4 минути и 40 секунди, а при нас достига 5,55 цялото произведение. И ще има различни съдии, които да следят времетраене, дали се изпълнява това, което е написано в самата партитура, дали всички по равно взимат участие, защото не може само да натиснеш един клавиш и да се преброиш като участник.
Любопитно е как точно на практика, от техническа гледна точка, ще бъде изсвирена композицията. Борислав сподели подробности пред БНР:
„Технически е доста неудобно да кажем, като за начало, особено първите репитиции бяха трудни, защото, представяти си, 25 пианиста на 88 клавиша. Затова имаме 5 човека, които лежат върху пианото и свирят отгоре, имаме един ред от 8 човека, които седят на много ниска позиция, и всички останали сме в един като външен полукръг около пианото.
Самите Борислав и Леони свирят на ниските клавиши и са в самия край на пианото, като тя седи, а той стои:
„Аз съм най-ниският глас в басовете, фактически бас-бас, и Леони е до мен, следващата“.
Правостоящите музиканти ще трябва да покажат не само виртуозно майсторство, но и доста добра координация със съседите си по изпълнение:
„Да, има един такъв момент, малко с протягане свирят, в момента, в който си отдръпне ръката, отваря място за следващия да си пъхне ръката“.
Ентусиазмът и еуфорията са завладели 25-те музиканти до последната репетиция, часове преди началния акорд. Целта им обаче не е само да се впишат в световната книга на Гинес, колкото и примамливо да звучи това, казва Борислав:
„Целта не е рекорд заради рекорда, защото той е въпрос на репетиции и се получава. Първото и основното беше заради рождения ден на самата фондация, и второто – да се популяризира самият Кипър и това че, въпреки че е малка държава с повече в народните традиции на музиката, вече има и солидно присъствие на класическа музика“.
Леони Хаджитома е от най-известните представители на българската музикална школа в Кипър. За наученото от нея тя споделя:
„Аз учих в България от 1999-а до 2004-а. Заедно с мен по онова време имаше доста други кипърци, които учиха в Музикалната академия в София, в инструменталния факултет, имаше хорови и оркестрови диригенти. Една голяма част от нас сме водещи музиканти по класическа музика в Кипър, даваме концерти често, преподаваме в музикалните училища в Кипър. Аз съм много благодарна за нивото на музикалното образование, което получих от България. Също така съм благодарна, защото там се запознах с мъжа ми, и свирим заедно от 2001 г. като клавирно дуо, издаваме концерти заедно често. Представяме произведения от български композитори често като част от репертоара ни и също така сме представяли произведения от балкански композитори в международни конференции и така опитваме да разпространим класическата музика на България в Европа“.
Опитът за поставяне на рекорд на Гинес всъщност е и 15-ата стъпка в интересното музикално пътешествие в Кипър „Пиано Тур“, започнало по инициатива на българо-кипърското музикално семейство.
Идеята, според Борислав е „да изнесем класическата музика извън залата, да свирим на различни места, така че хората да се запознаят с този вид музика и отново да ги привлечем в залите. Първият концерт на „Пиано Тур“ беше с моята съпруга и аз, свирихме на финала по футбол, на главния вход на стадиона, докато хората влизаха вътре, за да наблюдават мача. 2018-а беше първият.
Решихме да опитаме сред природата, на места, на които хората ходят, за да си почиват, да се разхождат. Последната ни изява беше преди две седмици в Пафос, в археологическия парк Гробницата на царете. Беше много хубаво, съботен ден, туристи, излезли да се разхождат и беше приятна изненада и за тях да изслушат един концерт, да се насладят на музиката сред природата.
Ще има ли музикален рекорд на Гинес в Кипър, ще стане ясно след часове.
Репортаж на Бранислава Бобанац в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Бранислава Бобанац
Днес делегациите на Русия и Съединените щати ще проведат втори кръг от консултации в Истанбул за нормализиране на дипломатическите отношения. Първата среща беше на 27 февруари. Руската делегация отново ще бъде оглавявано от Александър Дарчиев, сега руски посланик в съединените щати. Американската страна, както и в първия кръг ще бъде..
" Тези високи мита бяха част от "изкуството на сделката" , което Доналд Тръмп владее много добре, т.е. да се притиснат всички страни и да дойдат да преговарят ". Това коментира пред БНР Асен Асенов - доктор по икономика, преподавател в Американския университет във Вашингтон. По думите му това е една от многото причини за 90-дневната пауза,..
ИА "Медицински надзор" започва проверки след смъртта на бебе в многопрофилната болница "Йоан Рилски" в Ямбол. 33-годишната родилка Елка Колева, загубила бебето си, е на кислородно дишане. На жената е извършено кръвопреливане след тежко раждане. Тя е настанена в реанимацията на университетската болница в Стара Загора. Това е било четвърто..
Бивш министър от руското правителство и бивш губернатор на незаконно анексирания Крим беше признат за виновен в нарушаване на санкциите на Обединеното кралство в първото по рода си съдебно дело на Острова. Дмитрий Овсяников беше обвинен в умишлено избягване на санкции, след като си открива сметка в банка "Халифакс" и получи повече от 75 000..
Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет организира конференция за влиянието на фалшивите новини върху европейските демокрации. Конференцията е част от проект за повишаване на медийната грамотност, финансиран по програма "Граждани, равенство, права и ценности" на Европейския съюз. Предвидени са и практически..
Броят на жертвите на израелски удар по жилищен район в източната част на град Газа се е увеличил до 35, няколко десетки души са изчезнали. Министерството на здравеопазването на Ивицата Газа заяви, че очаква броят на жертвите да нарасне още повече, тъй като се разчистват развалините на срутените сгради. Вчера беше съобщено, че повече от 50..
Палестинската ислямистка групировка "Хамас" подаде правна декларация, в която се казва, че трябва да бъде премахната от списъка на правителството на Обединеното кралство със забранени терористични организации. Групировката "Хамас", която извърши атаките на 7 октомври 2023 г. срещу Южен Израел, при които бяха убити повече от 1200 души, главно..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..