Даниела Талева от Софийския градски съд е първият съдия, който ще разследва главния прокурор. Тя беше определена на случаен принцип чрез Единната информационна система на съдилищата измежду 22-мата магистрати, които доброволно се съгласиха да бъдат включени в списъка от съдии по новия механизъм за разследване на Обвинител номер едно и неговите заместници. Изборът стана в присъствието на медиите, а съдия Лада Паунова, ръководител на Наказателното отделение във Върховния касационен съд, припомни:
"На зам.-председателя и ръководител на наказателна колегия на Върховния касационен съд законът е предоставил определени правомощия за преценка, която преценка съм извършила към този момента по няколко от преписките. Една от преписките, по които предстои да се извърши теглене, съдържа сигнал срещу заместник на главния прокурор и всъщност ще извършим случайното разпределение именно по номера на тази преписка".
Сигналът, заради който беше активиран Механизмът за разследване на главния прокурор, е срещу изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов във връзка с имотни сделки на семейството му. С решение на Прокурорската колегия Даниела Талева трябва да бъде назначена за временно за прокурор.
Общо 47 са подадените сигнали по новия механизъм. Още един има срещу Борислав Сарафов - по разследването "Осемте джуджета". Сигнали има и срещу някои от бившите главни прокурори. Ако в тях се съдържат данни за извършено престъпление, те ще бъдат изпратени в Софийската градска прокуратура.
В 17 ч. на площад "Света Неделя" в София се събраха участниците в "Луковмарш". Протест срещу провеждането на "Луковмарш" в София Ществието беше забранено със заповед на кмета Васил Терзиев, но впоследствие съдът отмени забраната на градоначалника. Събитието се провежда при изключително засилено полицейско присъствие. Хората се..
Досегашните метални съдове за смет по домакинствата в населените места на община Кюстендил ще бъдат заменени с пластмасови, беше обявено на месечното заседание с кметовете на селата. Пластмасовите са по-функционални, по-здрави са и с малко по-голяма вместимост. Пластмасовите съдове ще бъдат закупени тепърва и ще се доставят по заявка на..
Арестуваната директорка на 37-мо училище в столичния квартал "Люлин" Цветомира Георгиева излиза от ареста с мярка "парична гаранция" в размер на 1000 лева. Обвиняемата беше задържана заради искане на подкуп от 20 000 лева от изпълнител, участващ в проект за ремонт на училище, финансиран с публични средства. На 20 февруари Георгиева беше..
Половин процент гласове на избиратели може да реши кой ще управлява Германия на изборите утре. Според проучванията все още първа сила се очертава да бъде ХДС. Консерваторите обаче ще трябва да управляват в коалиция. Как ще се нареди политическият пъзел в Германия след изборите за нов Бундестаг? Кой ще е коалиционният партньор на..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов заяви, че агресията срещу полицаи, проявена по време на организраната днес от партия "Възраждане" протестна демонстрация среущу въвеждане на еврото, няма да бъде оставена без последици. Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали "Грозните прояви са документирани от служителите на СДВР..
Приемане на Наредба за изменение и допълнение на Наредба за определянето на местните такси и цени на услуги и администрирането им и в евро на територията на община Дупница, ще гласуват съветниците. В докладната, внесена от кмета Първан Дангов е посочено, че с влизане в сила на Закона за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ),..
Гръцките студенти провеждат нова протестна акция с искане на наказване на виновните за железопътната катастрофа преди две години, отнела живота на 57 души. По същия повод се подготвя и обща стачка следващия петък. С плакати "Няма да забравим и няма да простим" студентите провеждат днес и утре протестни демонстрации в памет на 57 жертви..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..