Лятна школа е за деца от 6 до 12 години и ще протече през юли. Инициативата е в две седмици – ще се проведе от 17 до 28 юли. Таксата за участие е 4 лв. на ден. Вече е започнало записването на желаещите, като се очаква да се включат много деца, така че се предвижда да бъдат разделени на четири групи.
Децата ще се запознаят с част от постоянната експозиция в музея, ще се забавляват с музейни игри на родолюбието и ще приготвят родопско ястие. Тази година ястието ще бъде родопски бухти.
Децата първо ще работят с психолозите от Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни при община Смолян, които ще ги учат, попадайки в непозната група, каквато е тази в музея, как да се научат на общуване.
В ателиета хлапетата ще си изработят родопски амулет с чан и вълна и ще си изрисуват собствени платнени торбички. Част от програмата е и „Музеят – новото сценично пространство на Смолян “, в който артистът Христо Колев ще представя музеен театър и приказки.
В лятната школа децата ще рисуват също върху керамични чинийки, като ще научат повече за традиционната българска керамика. Ще се научат и как да си изработят мънистена гривничка.
Ще има и акцент – „Горски приказки разказват Родопите“. В тази част децата ще видят любимите на всички препарирани горски животни и ще се забавляват с музейна игра „Шишарката“, свързана със знание за природата. Децата ще могат да търсят и предмети в музейната среда в играта „Древен съм, интересен съм, намери ме!“. В нея те трябва да намерят определен експонат по неговото описание. Ателиетата също ще са свързани с природата. Децата ще могат да се направят 3D макети на котки, ще се научат и да правят декупаж и с тази техника ще изработят собствени чаши.
Музейната ваканция ще завърши с акцент – българската шевица, като ще бъдат запознати със символиката на фигурите и ще рисуват фланелки с български шевици.
Още по темата в звуковия файл.
Има една много интересна поредица за живота на наши големи писатели и поети: "Известия от националния исторически музей", където, в седми том, се разказва за Дора Габе. Всъщност поредицата представлява проучвания и статии от съвременни литературоведи, свързани с неизвестни факти в историята на българската литература за наши творци. Авторката..
В 11-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Отзвук от българската премиера на филма “Мария“ на чилийския режисьор Пабло Ларайн - Изкуствоведът доц. Петър Пламенов представя “Китарната трилогия“ на испанската танцьорка и..
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Благотворителността му е присъща, но отказва да говори за това на кого и за какво помага, така както пише и в евангелието от Матей: "А ти,..
Над 2 хиляди бебета се родиха в Столичната болница "Шейново" през 2024-та година. Работата на екипа през годините показва, че доверието към..
Столичната община стартира инициатива, която осигурява топла храна и напитки на хората в нужда през най-студените месеци. Кампанията, инициирана от..