Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резиденция Баба“ - магичното място за връщане към корените ни

2
Инна Павлова
Снимка: Пламена Бачийска

"Резиденция Баба“ – това е връзката на младите хора от града с бабите от село. Те гостуват на бабите в селата, престояват там известен период от време, помагат им и се учат от тях на традиционните им занаяти и дейности. Често, след това гостуване, младите намират начин да популяризират работата на бабите и да са им в помощ.

"Научих за "Резиденция Баба" през 2015 г., когато бях на тяхно събитие във Враца. Стори ми се много вълнуващо да отидеш в някое село и да споделиш с бабите техния бит и виждания, възприятието им за света и за живота... ", разказа в "Нощен Хоризонт" Инна Павлова, художник илюстратор и арт терапевт.

„От години следя дейностите на „Фабрика за идеи“ и по-специално инициативата „Резиденция Баба“. През есента на 2021-ва година се включих в тяхната артистично-климатична резиденция в турлашкото село Салаш в Северозападна България. Резиденцията беше организирана съвместно с Българска Фондация Биоразнообразие. Десетдневното ми преживяване там, наред с разнообразните събития, съпътстващи резиденцията, ме срещна с Искра Йорданова, скулптор и зъботехник, и Мира Владимирова, литератор и актриса.

Снимката е илюстративна

 Така се роди и първият ни съвместен проект, интерактивната „Инсталация на Забравата“, която се реализира през месец май 2022 г. От този момент досега с Мира Владимирова имаме зад гърба си три осъществени проекта, като предстои и участието ни в „Резиденция Баба“ този август в две села отново на Северозапад – Паволче и Кошава.

Усещах, че е много важно да се включа именно в инициативата в село Салаш, което е в Северозападна България, близо до Балчик. Там имам и родствена връзка, там е и много красиво, имах възможност да се свържа със своите корени...За мен това беше магична среща с баба Дора и баба Венка, химията помежду ни се случи веднага,  в тези 10 дни ние просто бяхме като стари приятели, които се познават от години...каза още за "Хоризонт" Инна Павлова.

Инна Павлова
 Павлова разказа, че са участвали в различни дейности като вадене на картофи, а накрая създаваш творчески проект сам или с някой от другите участници.

"Създадохме сдружението, за да се борим за по-чиста и подредена държава, сподели в "Нощен Хоризонт" Янина Танева, един от основателите на Сдружение „Фабрика за идеи”, което е стои зад инициативата „Резиденция Баба”.

"С "Резиденция Баба" започнахме преди 9 години, идеята беше да работим по темата за център и периферия и за по-доро бъдеще на българските села. Започнахме с четири родопски села, които се оказаха толкова различни, независимо, че бяха географски толкова близо. Искаме да напомним с нашата работа, че не бива да губим връзката си със самобитните ни села.

Много е важно, когато подбираме младите хора, които пращаме там, да ти подбираме старателно, като внимателно избираме и домакинствата, където изпращаме гостуващите хора. Правим интервюта, срещи и обучения на хората, които изпращаме, защото това е програма, която искаме да остане трайна, като се удържи на ценностите ни, без да се отсъптва от идеите ни, това отнема месеци работа, сподели още Янина Танева.

В момента имаме нова резиденция, за която може да се кандидатства от 11 август до 11 септември, като темата е отново е съживяване на селата чрез творчески дейности, допълни Танева.

"При мен имаше млади хора още през 2020 г. Яна и Боби, с които поддържам връзка още - ползотворна и хубава, момичетата са много съвестни и отговорни, те подпомогнаха ремонта на читалището, споделя баба Василка от видинското село Синаговци за своите гости от „Резиденция Баба”.

Баба Василка е доволна, че момичетата са си записвали всичко за традициите от Гоцеделчевския край и миналото на България, за борбите и за историята ни, за шевиците, които тя изпработва, за бродирането, за националните ни носии. Баба Василка от село Синаговци е и дълбоко свързана с българската народна музика.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08