Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резиденция Баба“ - магичното място за връщане към корените ни

2
Инна Павлова
Снимка: Пламена Бачийска

"Резиденция Баба“ – това е връзката на младите хора от града с бабите от село. Те гостуват на бабите в селата, престояват там известен период от време, помагат им и се учат от тях на традиционните им занаяти и дейности. Често, след това гостуване, младите намират начин да популяризират работата на бабите и да са им в помощ.

"Научих за "Резиденция Баба" през 2015 г., когато бях на тяхно събитие във Враца. Стори ми се много вълнуващо да отидеш в някое село и да споделиш с бабите техния бит и виждания, възприятието им за света и за живота... ", разказа в "Нощен Хоризонт" Инна Павлова, художник илюстратор и арт терапевт.

„От години следя дейностите на „Фабрика за идеи“ и по-специално инициативата „Резиденция Баба“. През есента на 2021-ва година се включих в тяхната артистично-климатична резиденция в турлашкото село Салаш в Северозападна България. Резиденцията беше организирана съвместно с Българска Фондация Биоразнообразие. Десетдневното ми преживяване там, наред с разнообразните събития, съпътстващи резиденцията, ме срещна с Искра Йорданова, скулптор и зъботехник, и Мира Владимирова, литератор и актриса.

Снимката е илюстративна

 Така се роди и първият ни съвместен проект, интерактивната „Инсталация на Забравата“, която се реализира през месец май 2022 г. От този момент досега с Мира Владимирова имаме зад гърба си три осъществени проекта, като предстои и участието ни в „Резиденция Баба“ този август в две села отново на Северозапад – Паволче и Кошава.

Усещах, че е много важно да се включа именно в инициативата в село Салаш, което е в Северозападна България, близо до Балчик. Там имам и родствена връзка, там е и много красиво, имах възможност да се свържа със своите корени...За мен това беше магична среща с баба Дора и баба Венка, химията помежду ни се случи веднага,  в тези 10 дни ние просто бяхме като стари приятели, които се познават от години...каза още за "Хоризонт" Инна Павлова.

Инна Павлова
 Павлова разказа, че са участвали в различни дейности като вадене на картофи, а накрая създаваш творчески проект сам или с някой от другите участници.

"Създадохме сдружението, за да се борим за по-чиста и подредена държава, сподели в "Нощен Хоризонт" Янина Танева, един от основателите на Сдружение „Фабрика за идеи”, което е стои зад инициативата „Резиденция Баба”.

"С "Резиденция Баба" започнахме преди 9 години, идеята беше да работим по темата за център и периферия и за по-доро бъдеще на българските села. Започнахме с четири родопски села, които се оказаха толкова различни, независимо, че бяха географски толкова близо. Искаме да напомним с нашата работа, че не бива да губим връзката си със самобитните ни села.

Много е важно, когато подбираме младите хора, които пращаме там, да ти подбираме старателно, като внимателно избираме и домакинствата, където изпращаме гостуващите хора. Правим интервюта, срещи и обучения на хората, които изпращаме, защото това е програма, която искаме да остане трайна, като се удържи на ценностите ни, без да се отсъптва от идеите ни, това отнема месеци работа, сподели още Янина Танева.

В момента имаме нова резиденция, за която може да се кандидатства от 11 август до 11 септември, като темата е отново е съживяване на селата чрез творчески дейности, допълни Танева.

"При мен имаше млади хора още през 2020 г. Яна и Боби, с които поддържам връзка още - ползотворна и хубава, момичетата са много съвестни и отговорни, те подпомогнаха ремонта на читалището, споделя баба Василка от видинското село Синаговци за своите гости от „Резиденция Баба”.

Баба Василка е доволна, че момичетата са си записвали всичко за традициите от Гоцеделчевския край и миналото на България, за борбите и за историята ни, за шевиците, които тя изпработва, за бродирането, за националните ни носии. Баба Василка от село Синаговци е и дълбоко свързана с българската народна музика.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22