Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Резиденция Баба“ - магичното място за връщане към корените ни

2
Инна Павлова
Снимка: Пламена Бачийска

"Резиденция Баба“ – това е връзката на младите хора от града с бабите от село. Те гостуват на бабите в селата, престояват там известен период от време, помагат им и се учат от тях на традиционните им занаяти и дейности. Често, след това гостуване, младите намират начин да популяризират работата на бабите и да са им в помощ.

"Научих за "Резиденция Баба" през 2015 г., когато бях на тяхно събитие във Враца. Стори ми се много вълнуващо да отидеш в някое село и да споделиш с бабите техния бит и виждания, възприятието им за света и за живота... ", разказа в "Нощен Хоризонт" Инна Павлова, художник илюстратор и арт терапевт.

„От години следя дейностите на „Фабрика за идеи“ и по-специално инициативата „Резиденция Баба“. През есента на 2021-ва година се включих в тяхната артистично-климатична резиденция в турлашкото село Салаш в Северозападна България. Резиденцията беше организирана съвместно с Българска Фондация Биоразнообразие. Десетдневното ми преживяване там, наред с разнообразните събития, съпътстващи резиденцията, ме срещна с Искра Йорданова, скулптор и зъботехник, и Мира Владимирова, литератор и актриса.

Снимката е илюстративна

 Така се роди и първият ни съвместен проект, интерактивната „Инсталация на Забравата“, която се реализира през месец май 2022 г. От този момент досега с Мира Владимирова имаме зад гърба си три осъществени проекта, като предстои и участието ни в „Резиденция Баба“ този август в две села отново на Северозапад – Паволче и Кошава.

Усещах, че е много важно да се включа именно в инициативата в село Салаш, което е в Северозападна България, близо до Балчик. Там имам и родствена връзка, там е и много красиво, имах възможност да се свържа със своите корени...За мен това беше магична среща с баба Дора и баба Венка, химията помежду ни се случи веднага,  в тези 10 дни ние просто бяхме като стари приятели, които се познават от години...каза още за "Хоризонт" Инна Павлова.

Инна Павлова
 Павлова разказа, че са участвали в различни дейности като вадене на картофи, а накрая създаваш творчески проект сам или с някой от другите участници.

"Създадохме сдружението, за да се борим за по-чиста и подредена държава, сподели в "Нощен Хоризонт" Янина Танева, един от основателите на Сдружение „Фабрика за идеи”, което е стои зад инициативата „Резиденция Баба”.

"С "Резиденция Баба" започнахме преди 9 години, идеята беше да работим по темата за център и периферия и за по-доро бъдеще на българските села. Започнахме с четири родопски села, които се оказаха толкова различни, независимо, че бяха географски толкова близо. Искаме да напомним с нашата работа, че не бива да губим връзката си със самобитните ни села.

Много е важно, когато подбираме младите хора, които пращаме там, да ти подбираме старателно, като внимателно избираме и домакинствата, където изпращаме гостуващите хора. Правим интервюта, срещи и обучения на хората, които изпращаме, защото това е програма, която искаме да остане трайна, като се удържи на ценностите ни, без да се отсъптва от идеите ни, това отнема месеци работа, сподели още Янина Танева.

В момента имаме нова резиденция, за която може да се кандидатства от 11 август до 11 септември, като темата е отново е съживяване на селата чрез творчески дейности, допълни Танева.

"При мен имаше млади хора още през 2020 г. Яна и Боби, с които поддържам връзка още - ползотворна и хубава, момичетата са много съвестни и отговорни, те подпомогнаха ремонта на читалището, споделя баба Василка от видинското село Синаговци за своите гости от „Резиденция Баба”.

Баба Василка е доволна, че момичетата са си записвали всичко за традициите от Гоцеделчевския край и миналото на България, за борбите и за историята ни, за шевиците, които тя изпработва, за бродирането, за националните ни носии. Баба Василка от село Синаговци е и дълбоко свързана с българската народна музика.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00