Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Резиденция Баба“ - магичното място за връщане към корените ни

2
Инна Павлова
Снимка: Пламена Бачийска

"Резиденция Баба“ – това е връзката на младите хора от града с бабите от село. Те гостуват на бабите в селата, престояват там известен период от време, помагат им и се учат от тях на традиционните им занаяти и дейности. Често, след това гостуване, младите намират начин да популяризират работата на бабите и да са им в помощ.

"Научих за "Резиденция Баба" през 2015 г., когато бях на тяхно събитие във Враца. Стори ми се много вълнуващо да отидеш в някое село и да споделиш с бабите техния бит и виждания, възприятието им за света и за живота... ", разказа в "Нощен Хоризонт" Инна Павлова, художник илюстратор и арт терапевт.

„От години следя дейностите на „Фабрика за идеи“ и по-специално инициативата „Резиденция Баба“. През есента на 2021-ва година се включих в тяхната артистично-климатична резиденция в турлашкото село Салаш в Северозападна България. Резиденцията беше организирана съвместно с Българска Фондация Биоразнообразие. Десетдневното ми преживяване там, наред с разнообразните събития, съпътстващи резиденцията, ме срещна с Искра Йорданова, скулптор и зъботехник, и Мира Владимирова, литератор и актриса.

Снимката е илюстративна

 Така се роди и първият ни съвместен проект, интерактивната „Инсталация на Забравата“, която се реализира през месец май 2022 г. От този момент досега с Мира Владимирова имаме зад гърба си три осъществени проекта, като предстои и участието ни в „Резиденция Баба“ този август в две села отново на Северозапад – Паволче и Кошава.

Усещах, че е много важно да се включа именно в инициативата в село Салаш, което е в Северозападна България, близо до Балчик. Там имам и родствена връзка, там е и много красиво, имах възможност да се свържа със своите корени...За мен това беше магична среща с баба Дора и баба Венка, химията помежду ни се случи веднага,  в тези 10 дни ние просто бяхме като стари приятели, които се познават от години...каза още за "Хоризонт" Инна Павлова.

Инна Павлова
 Павлова разказа, че са участвали в различни дейности като вадене на картофи, а накрая създаваш творчески проект сам или с някой от другите участници.

"Създадохме сдружението, за да се борим за по-чиста и подредена държава, сподели в "Нощен Хоризонт" Янина Танева, един от основателите на Сдружение „Фабрика за идеи”, което е стои зад инициативата „Резиденция Баба”.

"С "Резиденция Баба" започнахме преди 9 години, идеята беше да работим по темата за център и периферия и за по-доро бъдеще на българските села. Започнахме с четири родопски села, които се оказаха толкова различни, независимо, че бяха географски толкова близо. Искаме да напомним с нашата работа, че не бива да губим връзката си със самобитните ни села.

Много е важно, когато подбираме младите хора, които пращаме там, да ти подбираме старателно, като внимателно избираме и домакинствата, където изпращаме гостуващите хора. Правим интервюта, срещи и обучения на хората, които изпращаме, защото това е програма, която искаме да остане трайна, като се удържи на ценностите ни, без да се отсъптва от идеите ни, това отнема месеци работа, сподели още Янина Танева.

В момента имаме нова резиденция, за която може да се кандидатства от 11 август до 11 септември, като темата е отново е съживяване на селата чрез творчески дейности, допълни Танева.

"При мен имаше млади хора още през 2020 г. Яна и Боби, с които поддържам връзка още - ползотворна и хубава, момичетата са много съвестни и отговорни, те подпомогнаха ремонта на читалището, споделя баба Василка от видинското село Синаговци за своите гости от „Резиденция Баба”.

Баба Василка е доволна, че момичетата са си записвали всичко за традициите от Гоцеделчевския край и миналото на България, за борбите и за историята ни, за шевиците, които тя изпработва, за бродирането, за националните ни носии. Баба Василка от село Синаговци е и дълбоко свързана с българската народна музика.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40