Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ели Скорчева: Средата, в която живеем. Зависи как ще я изградим

"В киното може да се работи и по вълшебен начин"

Ели Скорчева
Снимка: Ани Петрова

"Тези награди поставят българското кино още няколко стъпчици напред в картата на световното кино". 

Това каза пред БНР актрисата Ели Скорчева. Тя спечели наградата за главна женска роля на фестивала "Карлови Вари" в Чехия за участието си в българо-германския филм "Уроците на Блага". 

Една декемврийска вечер ѝ обадил Стефан Командарев. Тя била изумена, не очаквала обаждане от колеги режисьори, отдавна

"Каза ми, че наш общ приятел му е предложил да се свърже с мен. Казах, че искам да видя сценария, това за мен е условие. Прочетох го на един дъх. Обадих му се на следващия ден, казах - твоя съм. Бях силно впечатлена от сценария, от актьорската задача, от предизвикателствата, които Блага представяше пред мен". 

От снимачния процес урок за нея бил фактът, че "може да се работи и по този вълшебен начин в киното". 

"До голяма степен бях загубила вяра въпреки успехите на българското кино във времето, в което аз работех. Имаше не съвсем чистоплътна атмосфера. Тук видях нещо, което ме очарова и искам да го повтарям и още, и още. Екипът и колегите актьори са приятели и съмишленици, не си забиват нож в гърба, помагат си. Работната атмосфера е ведра и чиста, леко е да се диша". 

В предаването "12+3" Скорчева коментира, че средата, в която живеем, зависи от нас - как ще я изградим. Според нея са необходими държавнически решения, за да могат възрастните хора в България да живеят достойно. Няма достатъчно занимания в училище, които да изграждат етика и емпатия сред децата в училище.  

"Два месеца работех като чистачка в едно училище. Децата от първи клас не можеха да си пуснат водата в тоалетната, не знаеха как да си измият ръцете, кое след кое следва... Хората трябва да бъдат по-почтени в отношението към себе си и към това, което работят. Това ще направи отношенията им към другите хора по-чисти". 

За първи път "Уроците на Блага" ще бъде показан на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" във Варна, а официалната премиера е през ноември на Киномания. 

Интервюто на Георги Марков с Ели Скорчева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05