Недостиг на лекарства и обикаляне по аптеките – това наблюдаваме у нас през няколко седмици. В някои случаи става дума за сезонно приемани медикаменти, но в други – за животоподдържащи, които би трябвало да са осигурени за хората с хронични заболявания.
Има ли държавата механизъм за гарантиране на нормалния живот и поддържащото лечение на тези хора и от кого зависи у нас да има достатъчни количества лекарства?
Хора с хронични заболявания и техни близки, които през последните години са се сблъскали с недостиг на животоподдържащи лекарства, споделиха пред БНР оплакванията си и сблъсъка с усилията на държавата да реагира извънредно на тези ситуации, предизвикани от проблеми с производството или доставката на медикаменти.
Припомняме историята на Евгени Георгиев, трансплантиран със сърце преди 17 години и зависим от ежедневния прием на имуносупресори, за да не отхвърли органа. Преди два месеца Евгени и други трансплантирани, приемащи лекарството Селсепт, не успяват да си набавят жизненоважния медикамент в нужните им количества, тъй като липсват достатъчно опаковки в аптеките. През юни тези хора се обръщат за помощ към здравното министерство и след предприетите действия мъжът разказва, че му е отпусната една опаковка при необходими 2 и половина.
Че фирмите-вносители или така наречените притежатели на разрешение за употреба на дадено лекарство отговарят за планирането, доставката и разпределението на нужните за България количества, потвърждава Богдан Кирилов, изпълнителен директор на Агенцията по лекарствата. Държавата не участва в този процес и няма информация с какви запаси от медикаменти разполагат тези фирми и за колко месеца напред. Когато се появи проблем с временно или постоянно спиране на продажбите на дадено лекарство, фирмата-вносител трябва да уведоми агенцията най-малко два месеца по-рано. Ако това е поради непредвидими обстоятелства, срокът пада до 7 дни. За неспазването му не се търси отговорност, обясни Кирилов.
Затруднения в доставките на животоподдържащо лекарство се отразяват и върху пациенти с рядкото заболяване Миастения гравис. През май медикаментът Калимин, който им помага да дишат свободно, трудно се намира в аптеките, от които обичайно си го купуват. Лекарството е единственото, което Здравната каса заплаща за тези хора. Тогава председателят на фондация Миастения гравис Ирена Нешовска се обръща към фирмата-вносител и оттам обясняват, че имат известни трудности, но на 20 юни ще има доставка. В края на юни Калимин в аптечната мрежа няма. След разговор между здравното министерство и вносителя, в началото на юли се прави извънредна доставка. Но медикаментът не стига до всички аптеки, които преди това са го продавали.
България е единствената държава-член на организацията Евромиастения, която има проблем с осигуряването на това лекарство, твърди Ирена Нешовска.
Какво може да направи държавата при затруднения с доставката на дадено лекарство – част от мерките предприемат от Агенцията по лекарствата, обясни Богдан Кирилов.
За ограничение на износа на лекарства, заплащани от Здравната каса, действа електронната система СЕСПА, чрез която агенцията събира и анализира информация от вносителите, складовете на едро и аптеките. Така се образува списък с медикаменти, които не могат да се изнасят от България в рамките на седмицата, през която фигурират в него. Това важи както за държави извън ЕС, така и за членките му.
Проблема със системната липса на животоподдържащи лекарства у нас заради реекспорт от години посочва Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки. Негова проверка по складовете на едро в началото на тази седмица показа, че няма наличност от няколко вида инсулин – инжекционните разтвори соликва и тужео, бързодействащият фиасп. Липсват също медикаменти за склероза, за рак на гърдата, за псориазис и артрит, които по думите му се изнасят.
До пълна липса на Инсулин за пациенти с диабет не се е стигало и никой не е изпадал в ситуация, застрашаваща живота му, обясни Елисавета Котова от Национална асоциация на децата и младите хора с диабет. Забавяне на доставките е имало и не е приятно, защото изместването в изпълнението на рецептата води до изместване на срока за получаване на всяко следващо количество, каза тя.
И диабетиците, и миастениците търсят алтернативни варианти за осигуряване на липсващи у нас лекарства.
Репортаж на Елена Бейкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Под мотото "Бягай с усмивка" в Перник днес се проведе 8-ият детски лекоатлетически турнир, организиран от спортен клуб по лека атлетика "Милка Михайлова". Над 300 деца от училища и детски градини се състезаваха на различни дистанции – от 100 метра за детските градини до 800 метра за момчетата от 7-ми клас. Отборен победител стана 7-мо основно..
Германският канцлер Фридрих Мерц заяви в сряда по време на посещението на украинския президент Володимир Зеленски, че Берлин ще помогне на Киев да разработи нови оръжия с голям обсег, които могат да поразяват цели на руска територия, предаде АФП. Зеленски призова за тристранна среща с Тръмп и Путин "Няма да има ограничения за обсега,..
След проверки, извършени от Главната инспекция по труда (ИА "ГИТ"), през миналата година са изплатени забавени заплати за общо 8 милиона лева. Това обяви заместник-министърът на труда социалната политика Наталия Ефремова: "Проверени са 41 000 предприятия от всички икономически дейности с общо нает персонал в тях 1 милион и 755 000 души...
Джевдет Чакъров поиска от Върховния касационен съд да прекрати делото за изключването от Движението за права и свободи на Делян Пеевски и още няколко души от неговата фракция. Преди малко от съда обявиха, че то е прекратено, а определението може да се обжалва. ВКС обяви, че ще се произнесе в срок по делото за промените в ръководството на ДПС..
Досегашният директор на ГДБОП Явор Серафимов е назначен за заместник-директор на Главна дирекция "Национална полиция". Днес Серафимов е бил представен на новото си назначение. Към момента не е ясно кой ще заеме поста директор на ГДБОП.
Свищовските села ще продължат да имат питейна вода с манган и хром и ще разчитат на водоноски, защото водоснабдителното дружество, на което хората си плащат водата, не планира да построи пречиствателна станция. Управителят на ВиК "Йовковци“ редовно получава от Регионалната здравна инспекция предписания да осигури качествена питейна вода..
Не съм много съгласен с тезата, че примерно частната медия трябва да привлича с нещо и това да е лошата новина или сензацията. Да видим люлката на занаята – Великобритания, имат "Сън" с огромен тираж, но имат "Гардиън", " Таймс", "Обзървър" и други, посочи в интервю пред БНР журналистът Евгени Петров, издател и бивш главен редактор на вестник..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..