Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрин Добрев - Финиотис: Който е живял под звездите на Добруджа, е като омагьосан

2
Добрин Добрев-Финиотис
Снимка: Станислава Пирчева

"Човек може да се вдъхнови от всичко наоколо, от дървото, от мравката, моята баба, която много обичах, тя казваше така: "Бог е в мравката, в камъчето, в листенцето на земята" и аз обичам тази нейна сентенция.

Обичам много народните песни, но и всички хубави песни, особено добруджанската народна песен, с която аз съм закърмен, каза в "Нощен Хоризонт" народният певец Добрин Добрев-Финиотис.

"Много харесвам и хорова музика, старите песни, които изпълнява хора на ансамбъла на Филип Кутев и всички наши чудесни ансамбли, които успяха да бъдат запазени и до днес. А аз съм свързан с БНР още от 90-те години. Но смятам, че човек трябва се явява по БНР и БНТ, когато има какво да каже. Безкрайно съм благодарен на Ваня Монева за последните записи, които направихме в БНР, каза още музикантът.

Мислите и сънищата са ми винаги в Добруджа, каза още народният певец, роден в село Росица, където от 1905 до 1907 година учител е бил Йордан Йовков. Много от неговите разкази и герои са с прототипи от това село. Така прототип на Серафим от едноименния разказ е прадядото на певеца - Саръеньо Алексиев - Еньовото кафене.
Станислава Пирчева и  Добрин Добрев-Финиотис
Йовков по късно се премества после в съседното село Красен и във Филиповата къща слуша народни истории, затова и разказите му са толкова живи и истински, сподели още Добрин Добрев-Финиотис.
Добрев създава и Български културен център в Кипър. С желанието да се чува името на България. В Кипър живеят около 35 000 българи, имаме и 10 български училища на издръжка на МОН, каза още певецът.

Добрин Добрев точно затова и издава компакдиск - "Песента на колелета", финансиран е от община Добрич, който включва всички изпълнители от Добруджа с професионални записи на плеяда от известни певци на народна музика.

Добрин Добрев-Финиотис вярва, че който е живял под звездите на Добруджа, е като омагьосан. И с болка споделя, че богата и мъдра, незаменимата с нищо народна песен е заприличала на излязла от коритото си река, която влачи всякакъв нанос, гъста кал и отломки от потрошени мостове, по които си минавал някога към своята история, към своя род и корен, към своите истини.

Добрин Добрев-Финиотис е роден на 26 ноември 1972 г. в град Добрич. Ученик на добруджанската легенда Верка Сидерова, която първа открива таланта му. Най-напред пее в студиата на Добруджанския ансамбъл за народни песни и танци /Добрич/. От 1986 г. живее в София. Завършва училище по изкуствата в град София, след което учи в УНИБИТ - София, специалност „Информационни фондове на културно- историческото наследство” в класа на проф. Валерия Фол. Носител на наградата „Владимир Башев” на вестник „Пулс” (1988), пише във вестник „Средношколско знаме” по препоръка на поетесата Лиляна Стефанова, вестник „Пулс”, вестник „Добруджанска трибуна”, и други издания. Певец на Добруджа. Издирва и записва над 100 песни от Добруджа във фонда на Българското национално радио и телевизия. Песните му са издадени на компактдискове, като някои от тях са притежание на Радио Бейрут, Московското държавно радио, Националното радио на Кипър. Водещ на различни фолклорни радиопредавания през годините в радио „Веселина”, радио „Експрес”, радио 99 - София, радио „Пазарджик”. Прави авторски предавания и по БНТ. Работил е във Народния театър “Иван Вазов”, Театър “Искри и Сезони”/София/, НАТФИЗ, Народната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, София. Солист на Държавен ансамбъл “Пазарджик” и редица културни институти. Пише стихове от дете. През 2016 г. издава първата си стихосбирка “В Родината ми топли пепелта”, а през 2019 г. - “Разпалени въглени” . От 14 години живее в Кипър. Управлява Фирма “Dobrin Finiotis LTD”. Преводач от гръцки език. Създава Българския културен център в Лимасол, който до днес развива интензивна културна дейност.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12