Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрин Добрев - Финиотис: Който е живял под звездите на Добруджа, е като омагьосан

2
Добрин Добрев-Финиотис
Снимка: Станислава Пирчева

"Човек може да се вдъхнови от всичко наоколо, от дървото, от мравката, моята баба, която много обичах, тя казваше така: "Бог е в мравката, в камъчето, в листенцето на земята" и аз обичам тази нейна сентенция.

Обичам много народните песни, но и всички хубави песни, особено добруджанската народна песен, с която аз съм закърмен, каза в "Нощен Хоризонт" народният певец Добрин Добрев-Финиотис.

"Много харесвам и хорова музика, старите песни, които изпълнява хора на ансамбъла на Филип Кутев и всички наши чудесни ансамбли, които успяха да бъдат запазени и до днес. А аз съм свързан с БНР още от 90-те години. Но смятам, че човек трябва се явява по БНР и БНТ, когато има какво да каже. Безкрайно съм благодарен на Ваня Монева за последните записи, които направихме в БНР, каза още музикантът.

Мислите и сънищата са ми винаги в Добруджа, каза още народният певец, роден в село Росица, където от 1905 до 1907 година учител е бил Йордан Йовков. Много от неговите разкази и герои са с прототипи от това село. Така прототип на Серафим от едноименния разказ е прадядото на певеца - Саръеньо Алексиев - Еньовото кафене.
Станислава Пирчева и  Добрин Добрев-Финиотис
Йовков по късно се премества после в съседното село Красен и във Филиповата къща слуша народни истории, затова и разказите му са толкова живи и истински, сподели още Добрин Добрев-Финиотис.
Добрев създава и Български културен център в Кипър. С желанието да се чува името на България. В Кипър живеят около 35 000 българи, имаме и 10 български училища на издръжка на МОН, каза още певецът.

Добрин Добрев точно затова и издава компакдиск - "Песента на колелета", финансиран е от община Добрич, който включва всички изпълнители от Добруджа с професионални записи на плеяда от известни певци на народна музика.

Добрин Добрев-Финиотис вярва, че който е живял под звездите на Добруджа, е като омагьосан. И с болка споделя, че богата и мъдра, незаменимата с нищо народна песен е заприличала на излязла от коритото си река, която влачи всякакъв нанос, гъста кал и отломки от потрошени мостове, по които си минавал някога към своята история, към своя род и корен, към своите истини.

Добрин Добрев-Финиотис е роден на 26 ноември 1972 г. в град Добрич. Ученик на добруджанската легенда Верка Сидерова, която първа открива таланта му. Най-напред пее в студиата на Добруджанския ансамбъл за народни песни и танци /Добрич/. От 1986 г. живее в София. Завършва училище по изкуствата в град София, след което учи в УНИБИТ - София, специалност „Информационни фондове на културно- историческото наследство” в класа на проф. Валерия Фол. Носител на наградата „Владимир Башев” на вестник „Пулс” (1988), пише във вестник „Средношколско знаме” по препоръка на поетесата Лиляна Стефанова, вестник „Пулс”, вестник „Добруджанска трибуна”, и други издания. Певец на Добруджа. Издирва и записва над 100 песни от Добруджа във фонда на Българското национално радио и телевизия. Песните му са издадени на компактдискове, като някои от тях са притежание на Радио Бейрут, Московското държавно радио, Националното радио на Кипър. Водещ на различни фолклорни радиопредавания през годините в радио „Веселина”, радио „Експрес”, радио 99 - София, радио „Пазарджик”. Прави авторски предавания и по БНТ. Работил е във Народния театър “Иван Вазов”, Театър “Искри и Сезони”/София/, НАТФИЗ, Народната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, София. Солист на Държавен ансамбъл “Пазарджик” и редица културни институти. Пише стихове от дете. През 2016 г. издава първата си стихосбирка “В Родината ми топли пепелта”, а през 2019 г. - “Разпалени въглени” . От 14 години живее в Кипър. Управлява Фирма “Dobrin Finiotis LTD”. Преводач от гръцки език. Създава Българския културен център в Лимасол, който до днес развива интензивна културна дейност.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10