Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нидерландия след Рюте и между решението за България и Румъния

Проф. Антоанета Димитрова
Снимка: Ани Петрова

"Редица теми от дневния ред на Нидерландия ще бъдат отложени, докато управлява служебното правителство. То е същото - на Марк Рюте, което до миналата седмица беше редовно. В този смисъл те са компетентни да продължат действията на Нидерландия в Съвета на министрите, където трябва да се вземе решението за влизането на България и Румъния в Шенген". 

Това поясни пред БНР проф. Антоанета Димитрова, политолог, специалист по политики на ЕС и професор по управление на политики в Лайденския университет.

И допълни, че думата ще имат експертите по информационни системи и опазване на границите. Освен това, Нидерландия влиза в ранна предизборна кампания, в която всички са изморени, а темата за миграцията и за свободното движение ще бъде централна.

"В този смисъл България би могла да има лош късмет тази тема да се активира в предизборната кампания. Но не очаквам това... Има смяна в поколението в политиката на Нидерландия, което ще изиграе някаква роля. Но няма да е голяма, гледайки настройките на избирателите".  

По думите на политолога най-дълго управлявалият премиер ще остави наследство от неразрешени кризи:

"Като разрушаването на природни местообитания в резултат на интензивното земеделие и голямото количество азот и азотни съединения в почвата и във водата. Има криза с компенсациите на жителите на северни провинции, засегнати от земетресения заради добиването на газ. Проблемът с мигрантите и къде да бъдат настанени те също е съществен. Голямото недоволство е, че нито една от тези кризи няма да мръдне до декември". 

Проф. Димитрова подчерта, че Нидерландия ясно осъзнава, че Шенгенската зона става уязвима при зле работещото правосъдие на България

В предаването "12+3" с коментар по темата се включи журналистът Владимир Митев от румънската секция на Радио България. 

"Румъния се чувства в по-силна позиция. Много по-предпазлива е в ентусиазма си. Усещането е, че въпросът е и геополитически. Става дума за баланс между Запад и Изток. Процесите не са свързани само с дипломация, това са вече паневропейски процеси, които вървят, трябва да се отчита и това". 

Интервюто на Георги Марков с проф. Антоанета Димитрова и Владимир Митев в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДНСК отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска"

Дирекцията за национален строителен контрол отново спря изпълнението на ремонта на столичната улица "Опълченска", смятано от днес. Заповедта за спиране обхваща участъка между булевардите "Тодор Александров" и "Сливница", включително отливния канал по "Сливница" до заустването му в река Владайска и съпътстващата инфраструктура. Определен..

публикувано на 21.02.25 в 17:10

Русия може да се съгласи замразените ѝ активи в Европа да се използват за възстановяване на Украйна

Русия може да се съгласи да се използват замразените ѝ в Европа държавни активи на стойност 300 милиарда долара за възстановяване на Украйна , но ще настоява част от парите да бъдат изразходвани за една пета от територията на страната, която се контролира от силите на Москва, заявиха пред агенция Ройтерс трима неназовани източника...

публикувано на 21.02.25 в 17:00

Европрокуратурата разследва директорка на гимназия в София, заловена с подкуп

Офисът на Европейската прокуратура в София разследва заподозряна за корупция директорка на гимназия, заловена и арестувана след получаване на подкуп. Тя е поискала 20 000 лева от изпълнител, нает по проект за реновиране на училището с обществени средства. Проектът е финансиран по процедурата "Училищна STEM среда", която се подкрепя с..

публикувано на 21.02.25 в 16:29

Предизвикалите пожари в Кипър ще плащат гасенето им и възстановяването на околната среда

Предизвикалите пожари в Кипър ще заплащат разходите за гасенето на огъня и възстановяването на околната среда. Санкцията е част от новото законодателство за предотвратяване на огнени бедствия, което парламентът одобри. Над 90% от пожарите в страната са резултат от човешка дейност, обяви Противопожарната служба в представения отчет за 2024 г. С приетия..

публикувано на 21.02.25 в 16:25

Ковачев и други от ЕП отбелязаха годишнината от анексирането на Крим с писма до политически затворници

Българският евродепутат от Европейската народна партия Андрей Ковачев е сред инициаторите на писма в подкрепа на над 150 политически затворници на анексирания от Русия полуостров Крим, съобщиха от българската делегация в ЕНП.  Така членове на Европейския парламент, обединени в неформалната група "Приятели на европейска Украйна", отбелязаха третата..

публикувано на 21.02.25 в 16:20

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За..

публикувано на 21.02.25 в 16:17

Инж. Венцислав Начев: Истината е в баланса на използването на традиционните методи и ИИ

Със сигурност би имало нужда от стратегия за ИИ в образованието, но още няма достатъчно опит и по метода "опит -  грешка" ще се види, кое е добра практика и кое не, каза инж. Венцислав Начев, преподавател по програмиране, роботика и електротехника в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи в Правец, в интервю пред..

публикувано на 21.02.25 в 16:00