Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идват горещниците, най-топлите дни в годината - това са 15, 16 и 17 юли

Георги Мишев: Култът към Слънцето от древността до днес

Растенията в духовния свят на хората и как те определяха живота ни в миналото

2
Георги Мишев
Снимка: Личен архив

Идват горещниците, най-топлите дни в годината - това са 15, 16 и 17 юли. Сега Слънцето е най-опасно и е хубаво да се стои на сянка.

Можем да се оплакваме от жегата, но това, което осигурява живота на Земята е именно Слънцето. Без него няма реколта, няма кръговрат на водата, децата не растат  без Слънце. Съвременният човек е станал капризен, почувствал се е независим от природата, престанал е да се прекланя пред нея. Всъщност, ако се върнем хилядолетия назад в човешката история ще открием много религиозни култове, посветени на природата и в частност на Слънцето. 

Много от най-забележителните храмове по света са ориентирани спрямо изгревите на слънцето и фазите на слънцестоене. Защо е така – може би древните са проследили поведението на растенията, които се обръщат към слънцето или това на животните, които се събуждат когато времето се стопли. Или са се доверили на биологичната потребност от слънцето и неговата енергия, за да са бодри през деня и да заспиват,  когато то залезе. Те са създали ритуални практики, за да отдават своята почит към слънцето

Всяка човешка цивилизация е давала различно име на Соларния бог. Египтяните го наричали Ра, гърците Хелиос, а римляните Сол. Това, в което са вярвали древните е стигнало до нас като митове и легенди. Те носят своята мистика и магия.


В езическите времена култът към Слънцето е бил силно развит и по нашите земи. Има го и при славяните, и при траките, и при прабългарите. Тази нощ ще се върнем в Античността и ще проследим основни моменти в култа към Слънцето. И по-специално тук на изток в Европа. 

" Горещниците, които предстоят, ни напомнят, че има връзка и в нашето минало с култа към Слънцето. Откриваме тази връзка в т. нар. фолклорно християнство, в което е останала предхристиянска древност, облякла една християнизирина дреха, сподели за "Нощен Хоризонт" Георги Мишев, доктор в областта на културно историческо наследство.

"В тези горещници ние виждаме два основни образа, почитани в християнската традиция - нова са образите на Света Марина и Свети Илия. Света Марина е наричана Огнена, но нейните свещени места са до извори и до реки, в ниското, докато нейният брат - Свети Илия, го виждаме почитан по -високите места, близо до слънцето, до небесния огън. Така че, връзка между водата и слънцето съществува още от древността, поясни Мишев.

Георги Мишев книга

"Това, което мен ме вълнува най-вече е как някои архаични представи и обредни практики и вярвания, въпреки потока на времето въпреки историческите обстоятелства и социални исторически и религиозни промени все пак са успели да достигнат до днешни дни. 

Това е много голямо богатство в нашата култура. Може да изглеждаме малко диви за Западния свят. Но пък тази архаичност в някои модели на мислене и обредни практики е нещо, което трябва да бъде изследвано.

"Книгата "77 и половина чудни растения", която издадох е в съавторство с Елионора Недялковска, фитотерапевт и народен лечител.

Акцент в книгата и тази част, която аз написах, е мястото на растенията в духовния свят на хората. Защото ние сме се отдалечили максимално много от тях и само ги използваме, разказа още Георги Мишев.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28