Алис Милер, генерален директор на фирмата, която прави изложението разказа за "Закуска ан тревата", че след 50 години Луната може да се превърне в любима почивка на земните жители, стига горивото за полети, обратно към Земята поевтинее:
"Разработили сме технология за производство на кислород от лунната почва. Извършваме опити в симулатори в НАСА, използвайки образци от почва, донесена от космонавтите, стигнали на Луната с „Аполо“. Този кислород ни е необходим за изготвяне на втечнено ракетно гориво за летателните апарати от Луната към Земята. Космическото гориво се състои от 70% кислород , а останалите 30% са или газ пропан, или водород. В лунната почва има 40% кислород. Добиване на тон кислород на Земята струва около милион долара. Ще се опитаме технологията за добива на кислород от Лунния пясък да е по-евтин заради състава му, който се различава от земния. Това не само би направило производство му рентабилно, но и би позволило луноходите и ракетите да могат да носят по-малко гориво. Това ще увеличи полезната им площ. За връщане обратно на Земята ще ползват кислород, извлечен на самата Луна. През 2026-та година се готвим да проведем опити за извличането на кислород „на терен“ – на самата Луната. За целта ще управляваме от Земята роботи. Ако всичко е наред, се готвим там да изградим първото съоръжение за добив на кислород, а през 2032-ра година сред намеренията ни е да изградим и първата фабрика за кислород. Засега ние обработваме опитни образци, донесени от луноходите и от космически кораби. В бъдеще роботи ще събират пясъка, необходим за извличането на кислород и метали. В напълно автоматизирани фабрика този пясък ще се преработва.
Човек използва за дишане около 250 килограма кислород за година. Ракета се нуждае от хиляда тона кислород за няколко минути полет. От НАСА се готвят до няколко години на Луната да кацне и първата жена-космонавтка, а до десетина години да бъде построено и първото селище, което да се явява за междинно кацане към други планети. За да има туризъм на Луната са необходими много условия, но най-важното от тях е да бъдат разработени летателни апарати, способни не само да се прилунят, но и да се върнат обратно на Земята. Не по-малко важно е да има промишлено производство на кислород на Луната.
Докато туризма на Луната стане реалност, съветвам кандидат-почиващите да и се наслаждават, гледайки я в ясна нощ, допълни Алис Милер.
"Космическият транспорт е важен, но не по-малко важна е безопасността на туристите по време на престоя. За предпазване от високата радиация вече се изработват облекла, поясни за "Хоризонт" Ширит Шварц:
Разработили сме облекла, предпазващи от висока радиация. На Земята се използват от работещите в атомните електроцентрали, пожарникарите и тези, които помагат при потушаване на аварии с висока степен на радиация, лекари, които оперират с помощта на радиоактивни вещества. Нашите облекла са много по-леки и удобни от съществуващите скафандри и за това са подходящи и за работа и пребиваване в Космоса. Астронавтите се нуждаят и от допълнителни защитни аксесоари и облекла по време на слънчеви изригвания. Те получават предупреждение около половин час преди него и така имат време да се облекат. В последно време разработваме технология за производство на облекла, в които се инжектира олово с помощта на триизмерен принтер. Използваме отпадъчните кутии, в които е била храната на космонавтите и ги превръщаме във влакна. От тях чрез триизмерен принтер изготвяме облеклата. Тъй като оловото е тежък метал и на Земята, и в Космоса, ние го използваме основно за защита в областта на главния и на костния мозък. Започнахме изпитанията си преди 11 години. Тъканите, които изготвяме, са много по-леки от до сега използваните. Имаме най-много клиенти сред лекарите в цял свят. Наши костюми вече са летели в Космоса. Много са важни отзивите на астронавтите, но още по-сериозни за нас са рецензиите от лекарите, които твърдят, че защитата е била добра. С развитието на космическия туризъм започват да ни търсят за защитни костюми и в тази специфична област. Нещо повече - започнахме да работим и с дизайнери. Когато човек е на туризъм или на почивка е много важно не само с какво е облечен, но и как му стоят дрехите, та били те защитни, сподели Ширит Шварц.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Не един, а два завода за барут са нужни на България, за да се намали рискът, сподели Емилиян Гебрев, дългогодишен производител на оръжие, в..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..