Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мариян Карагьозов: Турция има нужда от западна подкрепа за стабилизиране на икономиката. Обратният завой стана плавно

"Дали турският парламент ще ратифицира членството на Швеция тази седмица или през есента, не променя цялостния изход на процеса"

турският президент Реджеп Ердоган
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"Вероятно събитията в Русия имат своя роля. Събитията в самата Турция – тези икономически проблеми, предстоящите местни избори, стабилизирането на отношенията със западните партньори като цяло ще има и такъв плюс за президента Ердоган. И на трето място – икономическите калкулации, надеждите за съживяване на разговори по визите."

Така Мариян Карагьозов от Института по балканистика при БАН, който е и бивш кореспондент на БНР в Истанбул, коментира политическото препозициониране на турския президент Реджеп Ердоган

"Обратният завой стана плавно. Турция има нужда от западната подкрепа за стабилизиране на икономиката на страната. Ердоган постигна среща с американския президент, който продължи повече от час, на срещата на върха във Вилнюс. Едновременно получи по силата на тристранно споразумение създаването на специален координатор на НАТО за борба с тероризма. Турция получи и развитие по въпроса за модернизацията и продажбата на нова партида самолети F-16", посочи Карагьозов в предаването "Събота 150".

2005 г. беше официалното обявяване на "годежа", но "сгледата" между ЕС и Турция датира от средата на 60-те години и минава през дълги перипетии, припомни Карагьозов. По думите му, първоначално е имало група европейски политици като Тони Блеър и Жак Ширак, които са били по-положително настроени към еврочленството на Анкара, но след това Саркози и Меркел са започнали да предлагат привилегирован статут вместо пълноправно членство.

България също се опита да изиграе роля в ревитализирането на отношенията между Турция и ЕС, отбеляза още той.

Може би трябва да зададем въпроса - коя Европа. Има разлики между позициите на ЕП и ЕП. Отношението на различните групи държави членки в ЕС към Турция е различно, поясни Мариян Карагьозов. Според него "картината сред държавите членки е доста пъстра и е много трудно да се намери общия знаменател".

Относно ратифицирането на шведското членство в НАТО, за което Турция даде зелена светлина, той уточни:

"Унгарският парламент вече е в лятна ваканция. Унгария също не е ратифицирала шведското членство. Трябва единодушие и без Унгария то няма как да бъде постигнато. Дали турският парламент ще ратифицира членството на Швеция тази седмица или през есента, не променя цялостния изход на процеса. Унгария напоследък участва като наблюдател в една организация на тюркските страни. Присъствието на Унгария в този формат е много интересно."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува верните отговори от втората задължителна матура

Министерството на образованието и науката публикува верните отговори от втората задължителна матура по профилиращ предмет и по теория на професията, която се проведе днес и на която се явиха близо 46 хиляди зрелостници. Верните отговори са на сайта на МОН в раздел "Общо образование" . Вариант номер 1 и тема номер 10 на матурите днес..

публикувано на 20.05.24 в 18:45
Емил Кошлуков, Кирил Вълчев и Милен Митев.

БНР, БНТ и БТА със съвместна инициатива "14 века България в Европа"

Трите обществени медии обявиха съвместна инициатива, наречена "14 века България в Европа" - БНТ, БНР и БТА ще създадат Инициативен комитет по повод предстоящата през 2031-ва 1350-годишнина от основаването на Първата българска държава. Инициативата е възможност да се говори за приноса на България в Европа. Според споразумението, което се..

публикувано на 20.05.24 в 18:17

Кметът на Ловеч с предложение за терена на бившата казарма в центъра на града

Кметът на Ловеч Страцимир Петков внесе ново  предложение в местния Общински съвет  бившата казарма в централната част на града да бъде обявена от публична в частна общинска собственост, както и за връщането на имота на държавата,  за да може на по-късен етап да  бъде реализиран проектът за превръщането на имота в парк. Имотът е с площ над 65 декара..

публикувано на 20.05.24 в 17:37
Д-р Благомир Здравков

Д-р Благомир Здравков: Детското здравеопазване е грижа на държавата, не сме срещу частните инвестиции

Детското здравеопазване трябва да е първостепенен ангажимент на държавата.  Това каза пред БНР д-р Благомир Здравков  - член на Обществения съвет за създаване на Национална детска болница,  директор на СБАЛ "Проф. Иван Митев". Той беше категоричен, че позицията на Обществения съвет и на хората, които работят за изграждане на Национална..

публикувано на 20.05.24 в 17:22

Инфлацията и политиката по доходите могат да отложат членството на България в еврозоната след 2025 г.

Инфлацията и провежданата политика по доходите, несъобразена с реалните бюджетни възможности могат да отложат членството на страната ни в еврозоната след 2025 г., сочи Годишният доклад за икономиката на България , изготвен от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките (БАН).  Според анализа, икономическият растеж..

публикувано на 20.05.24 в 17:15

Разследването на случая с хиляди заразени с ХИВ и хепатит във Великобритания: Не е случаен инцидент

Във Великобритания голямото обществено разследване на случая със заразена кръв, който се свързва със смъртта на най-малко 3 000 души, постанови, че това "не е случаен инцидент и провалите се дължат няколко поредни правителства, националното здравеопазване и кръводарителските служби". Заключителният доклад беше публикуван днес. Обявяват..

публикувано на 20.05.24 в 17:03

Израел определи решението на Главния прокурор на МНС като "възмутително и скандално"

Израел окачестви като "исторически позор и скандално" искането на главния прокурор на Международния наказателен съд да се издадат заповеди за ареста на израелския премиер Бенямин Нетаняху и военния министър Йоав Галант, предаде Ройтерс. Израелският президент Исак Херцог заяви, че решението е "повече от възмутително" и ще насърчи..

публикувано на 20.05.24 в 16:52