Заради бума от желаещи да се включат в програмата за безвъзмездно саниране на многофамилни жилищни сгради и големия брой подадени проектни предложения повечето от кандидатствалите сдружения на собствениците ще бъдат разочаровани след класирането, което се очаква в края на септември.
Следващият етап на програмата предвижда 20% съфинансиране от страна на собствениците. Готови ли са да осигурят необходимите средства, за да се включат? Какви възможности виждат енергийните експерти, за да се осигурят възможности за енергийно обновяване на старите сгради, които са част от градския пейзаж навсякъде в страната?
Край един от блоковете на улица "Любен Каравелов" в Габрово са складирани дърва и там ще съхнат цяло лято, защото през зимата в студа не се стои, казват хората. Надяват се блокът да бъде саниран и да стоплят домовете си, но знаят, че конкуренцията по актуалната процедура, по която е осигурено 100% финансиране за енергийно обновяване на сградите, е голяма.
В блока, в който живее Христинка Минкова има 4 входа с 80 апартамента. Първите обитателите са се нанесли през 1969 година. Членове на сдружението на собствениците са повече от 95% от всички. Негов председател е Васил Панчаров. Той и негов съсед се ангажирали с подготовката на документите и кандидатурата им е една от 84-те за Габрово.
Отсега е ясно, че разочарованите ще са много повече от доволните. За подкрепа за енергийно обновяване в първия етап, който осигурява безвъзмездно финансиране по линия на Плана за възстановяване и устойчивост, са подадени повече от 3 хиляди проектни предложения, а ресурсът ще стигне за не повече от 700.
Вторият етап беше отворен за кандидатстване в началото на юни, но към МРРБ все още няма подадени проекти по процедурата, която предвижда 80% безвъзмездно финансиране и 20% самоучастие на собствениците.
"Очевидно хората, макар да правят усилия да се погрижат за домовете си и за общото, решават да изчакат или пък са наясно, че ще е трудно да се съберат пари от всеки апартамент, още повече в блоковете, в които немалко от апартаментите са необитаеми. За суми от 450 – 500 лева, колкото е струвало на всеки собственик на жилище в блока на улица "Любен Каравелов" изготвянето на технически паспорт и енергийното обследване на сградата, също е имало колебание", сподели Румяна Делиева.
Обновяването на сградите, които се нуждаят от саниране, не е възможно само с публични средства, подчертава енергийният експерт Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност.
Кои ще спечелят и ще санират жилищата си, без да се налага да вадят собствени средства, предстои да разберем в края на септември, след като МРРБ извърши оценяването и класира подадените предложения.
Репортаж на Велина Махлебашиева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.Руската Държавна дума единодушно ратифицира внесения от президента Владимир Путин Договор на всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран. Документът беше подписан през януари в Москва от президентите на двете страни. За разлика от аналогичното споразумение на Русия със Северна Корея, договорът с Иран не предвижда оказването на военна помощ...
Поевтиняване на петрола като резултата от търговските войни е основният риск за руската икономика. Това заяви председателят на Централната банка на Русия Елвира Набуилина на среща в Държавната дума с депутати от Комунистическата партия, съобщават руски медии и информационни агенции. "Винаги се подготвяме за подобни рискове и следим..
"Еврозоната не е просто самоцел. Въвеждането на еврото е начин да се изсветли икономиката, начин да излязат на светло всички недекларирани ресурси, които се изчисляват на десетки милиарди недекларирани левове, които не са заплатили своите данъци". Това заяви премиерът Росен Желязков. "Това е ясен подход за това, че нашата държава ще бъде..
Проблем в държавата е и ритмичното осигуряване на местата. Имаме 20 000 км пътна мрежа, асфалтът при нашите условия издържа 10 години и трябва да го ремонтираме. Това означава 2000 км годишно или 2,5 млрд. лв. годишно да се осигуряват. Има пътища, ремонтирани през 1996 и 1997 г. и също сме ги забравили, не може така да имаме хубави пътища,..
"Това съвещание беше като реакция на трагичния инцидент, при който загина дете и усещането на обществото, че има много нерешени проблеми, които са свързани с пътната безопасност ". Това каза министър-председателят Росен Желязков след края на съвещанието на тема "Пътна безопасност". Росен Желязков: Ще обсъдим пътната безопасност и контрола по..
Софийско дружество иска да изгради ветроенергиен парк в Осоговската планина, като предложението ще се обсъжда на предстоящо заседание на Общинския съвет в Кюстендил. Още отсега обаче има реакции от страна на планинари и природозащитници, че такова изграждане ще съсипе този дял на планината, като терените попадат и в "Натура 2000". Според..
Докладите за състоянието на отбраната през миналата година и за изпълнение на програмата за инвестиции са внесени в Народното събрание, съобщи министърът на отбраната Атанас Запрянов. Преди месеци военното министерство е изготвило два разчета за средствата необходими за цялостна модернизация. Те показват, че дори ако се заделя по високия..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..