Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как войната в Украйна се движи от технологиите?

Калин Димитров
Снимка: Стопкадър, Euronews

Как войната в Украйна се движи от технологиите? 

Обяснението е на Калин Димитров. През 2014 година той е работил в структурите на Украйна към Националната гвардия, консултант в украинското вътрешно министерство. Сега работи в неправителствена организация, свързана с набавянето на бронежилетки и дронове. 

Войната в Украйна показва, че голям военен конфликт може не само да не ускори, а дори да зачеркне големи проекти за модернизация. И всичко в името нападнатата територия да бъде защитена. Когато това се наложи, на помощ идват не само съюзници или трупаните с десетилетия запаси от боеприпаси. Но и малко модерно мислене. 

"Без интернет не става нищо", каза Калин Димитров. Затова, според него, подкрепата на Илън Мъск да предостави достъп до системата "Старлинк" е оказала важна роля. Но според Калин Димитров по-важното в случая е, че системата е била предоставена без обичайните тежки процедури по придобиване.  

"В конкретния случай Мъск директно предостави едно количество терминали. 40 000 терминала "Старлинк" се използват в момента в Украйна. Около 15 000 от тях са във въоръжените сили. Хората си купуват тази система, за да имат комуникации. Това е единствената система, за която до днес руснаците не са намерили стабилен начин за нейното подавяне. Всички други сателитни комуникации умряха в първите 20 дни на войната". 

Комерсиални, неспециализирани дронове участват във войната, припомни Калин Димитров. И това е доста сериозно предимство, когато трябва да се осигурят военните части. Достъпността и цената, според него, помагат много на пехотата, защото така много малки бойни формирования разполагат с възможност за бързо разузнаване.  

В Украйна от началото на войната специална организация е обучила от 20 до 30 хиляди оператора на дронове. И това е примерът, според Калин Димитров, който военните не отчитат. Но може да се определи като фактор, променящ войната. Китайски таблет за няколко долара обаче е сред най-интересното средство, с което украинските военни си служат. Димитров обяснява, че в повечето случаи това е нещото, което заменя и стария компас и карта, и новите високотехнологични джаджи, които се предлагат за армиите.  

В близкото бъдеще Калин Димитров казва, че украинката армия ще премине максимално към западно стрелково оръжие. Целта е била заложена в армията им още преди войната с Русия това се случи до края на 2023 година. 

Може ли да се прави паралел между изграждащата се в мирно време българска и воюващата украинска армия? 

Модернизацията в Българската армия продължава вече 19 години – от приемането на страната ни в НАТО. В последната година само - в рамките на служебен и редовен кабинет - програмата за модернизация на армията до 2032 г. беше отменяна, пренаписвана и отхвърляна. От големите проекти реално се строят два нови кораба, след 25-та година се очакват първите от осемте изтребители Ф-16. Сухопътните войски (СВ) у нас все още остават без сериозна нова техника. Засега имат обещанието на министъра на отбраната Тодор Тагарев, че това ще е приоритет на мандата му. Бюджетът за 2023 година засега гарантира 100-те милиона лева за стартовото плащане, ако бъде подписан договор. Но като цяло общата сума от около 1,2 милиарда лева, гласувана преди години, няма да бъде достатъчна, според експерти. Паралелно с големите проекти в СВ вървят и по-малки. Сухопътните войски очакват до септември да са готови с цялостната визия за развитието си. А данните за това са актуализирани спрямо развитието на войната в Украйна, каза командирът им генерал-майор Деян Дешков. Той подчерта, че все още има проблеми по процедурите по придобиване на въоръжение и материални средства. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЕМ одобри новия Управителен съвет на БНР

Съветът за електронни медии одобри предложения от генералния директор на Българското национално радио нов състав на Управителен съвет на медията. В него влизат Анна Хаджиева, София Владимирова, Даниел Спасов и Димитър Абрашев. Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии и Комисията за регулиране на съобщенията. Била е и част от..

публикувано на 28.07.25 в 13:14

Голям брой пожари продължават да бушуват на Балканите

В Турция пожарите в северозападната провинция Бурса и северната Карабюк все още бушуват, заяви министърът на земеделието и горите Ибрахим Юмаклъ. В северната провинция Карабюк голям горски пожар бушува от пет дни. Евакуирани са хора от 19 села. Три самолета и 16 хеликоптера се борят с огъня в района при трудни условия. За първи път в югоизточната..

публикувано на 28.07.25 в 13:12

Пожар е пламнал в база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово

Екипи на пожарната продължават да гасят огъня, пламнал снощи в складова база за вторични суровини в сливенското село Чинтулово.  В помещението са се съхранявали голямо количество автомобилни гуми.  За потушаването на огъня се борят шест екипа на противопожарните служби от  Сливен, Нова Загора и Твърдица, които не позволяват пламъците да..

публикувано на 28.07.25 в 13:02

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева

Потребителската кошница е поевтиняла за една седмица с 2 лева - от 101 на 99 лева.  Това обяви председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, като отбеляза, че причините са сезонни: "Това обаче не се дължи на някакъв процес на дефлация, изрично подчертавам. Дължи се на сезонни колебания, които са..

публикувано на 28.07.25 в 13:01
Росен Желязков и Игор Гросу в Кишинев, 28 юли 2025 г.

България е готова да сподели с Молдова опита си от преговорния процес с ЕС

България е готова да сподели своя опит от преговорния процес по пътя към ЕС, обяви премиерът Росен Желязков пред председателя на молдовския парламент Игор Гросу в Кишинев. Желязков допълни, че "страната ни може да бъде надежден партньор в този процес, който изисква сериозна институционална подготовка и устойчив политически ангажимент". В..

публикувано на 28.07.25 в 12:51
Окръжният прокурор на Монтана Росен Петков /в ляво/ и директорът на полицията ст. комисар Пламен Томов

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота

Простреляният мъж в монтанското село Лехчево е без опасност за живота. Извършителят, който в последствие се е самоубил, е криминално проявен. Не е имало изстрели срещу полицаи.  Окръжният прокурор и директорът на полицията в Монтана дадоха брифинг, за да изнесат точна информация по случая.  Водят се действия по разследване за опит за..

публикувано на 28.07.25 в 12:48
Стефан Караджа

Теодора Дачева: Необходими са 40 000 лв. за поставяне на паметник на Стефан Караджа в гр. Тулча

 40 000 лв. са необходими за поставянето на бюст паметник на българския революционер Стефан Караджа в румънския град Тулча, съобщи директорът на НСОРБ Теодора Дачева в интервю пред БНР. Тя призова за подкрепа българските общини и да се включат в инциатвата. Кампанията за събиране на средства е започнала от 2024, а инициативата е на..

публикувано на 28.07.25 в 12:37