Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как войната в Украйна се движи от технологиите?

Калин Димитров
Снимка: Стопкадър, Euronews

Как войната в Украйна се движи от технологиите? 

Обяснението е на Калин Димитров. През 2014 година той е работил в структурите на Украйна към Националната гвардия, консултант в украинското вътрешно министерство. Сега работи в неправителствена организация, свързана с набавянето на бронежилетки и дронове. 

Войната в Украйна показва, че голям военен конфликт може не само да не ускори, а дори да зачеркне големи проекти за модернизация. И всичко в името нападнатата територия да бъде защитена. Когато това се наложи, на помощ идват не само съюзници или трупаните с десетилетия запаси от боеприпаси. Но и малко модерно мислене. 

"Без интернет не става нищо", каза Калин Димитров. Затова, според него, подкрепата на Илън Мъск да предостави достъп до системата "Старлинк" е оказала важна роля. Но според Калин Димитров по-важното в случая е, че системата е била предоставена без обичайните тежки процедури по придобиване.  

"В конкретния случай Мъск директно предостави едно количество терминали. 40 000 терминала "Старлинк" се използват в момента в Украйна. Около 15 000 от тях са във въоръжените сили. Хората си купуват тази система, за да имат комуникации. Това е единствената система, за която до днес руснаците не са намерили стабилен начин за нейното подавяне. Всички други сателитни комуникации умряха в първите 20 дни на войната". 

Комерсиални, неспециализирани дронове участват във войната, припомни Калин Димитров. И това е доста сериозно предимство, когато трябва да се осигурят военните части. Достъпността и цената, според него, помагат много на пехотата, защото така много малки бойни формирования разполагат с възможност за бързо разузнаване.  

В Украйна от началото на войната специална организация е обучила от 20 до 30 хиляди оператора на дронове. И това е примерът, според Калин Димитров, който военните не отчитат. Но може да се определи като фактор, променящ войната. Китайски таблет за няколко долара обаче е сред най-интересното средство, с което украинските военни си служат. Димитров обяснява, че в повечето случаи това е нещото, което заменя и стария компас и карта, и новите високотехнологични джаджи, които се предлагат за армиите.  

В близкото бъдеще Калин Димитров казва, че украинката армия ще премине максимално към западно стрелково оръжие. Целта е била заложена в армията им още преди войната с Русия това се случи до края на 2023 година. 

Може ли да се прави паралел между изграждащата се в мирно време българска и воюващата украинска армия? 

Модернизацията в Българската армия продължава вече 19 години – от приемането на страната ни в НАТО. В последната година само - в рамките на служебен и редовен кабинет - програмата за модернизация на армията до 2032 г. беше отменяна, пренаписвана и отхвърляна. От големите проекти реално се строят два нови кораба, след 25-та година се очакват първите от осемте изтребители Ф-16. Сухопътните войски (СВ) у нас все още остават без сериозна нова техника. Засега имат обещанието на министъра на отбраната Тодор Тагарев, че това ще е приоритет на мандата му. Бюджетът за 2023 година засега гарантира 100-те милиона лева за стартовото плащане, ако бъде подписан договор. Но като цяло общата сума от около 1,2 милиарда лева, гласувана преди години, няма да бъде достатъчна, според експерти. Паралелно с големите проекти в СВ вървят и по-малки. Сухопътните войски очакват до септември да са готови с цялостната визия за развитието си. А данните за това са актуализирани спрямо развитието на войната в Украйна, каза командирът им генерал-майор Деян Дешков. Той подчерта, че все още има проблеми по процедурите по придобиване на въоръжение и материални средства. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Калпакчиев

ВКС определи Калин Калпакчиев за член на Номинационната комисия, оценяваща избора на нова КПК

Ясен е първият член на Номинационната комисия, която ще оценява кандидатите за членове на Комисията за противодействие на корупцията. Това е съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Калин Калпакчиев.  От ВКС уточниха, че той избран чрез жребий измежду титулярните съдии, дали съгласие за участие в подбора.  Свои..

публикувано на 25.07.25 в 14:23

АПС: Продажбите на държавни имоти да стават само след тайни търгове и при прозрачни процедури

От парламентарната група "Алианс за права и свободи" настояха очакваната продажба на държавни имоти да става само след тайни търгове при прозрачни процедури и дълъг срок, в който да могат да се явят повече кандидат купувачи.  Държавата ще продава имоти с отпаднала необходимост От "Възраждане" поискаха мораториум на Програмата за..

публикувано на 25.07.25 в 14:02

Приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман

Със 112 гласа "за", 45 "против" и 8 въздържали се депутатите приеха процедурните правила за избор на заместник-омбудсман. Законовото изискване е омбудсманът да номинира заместника си в едномесечен срок, след като е избран на поста. Парламентът избра Велислава Делчева на 18 юли.  Велислава Делчева е новият омбудсман на България..

публикувано на 25.07.25 в 13:51
Пожарът в костинбродските села

Трайко Младенов: Как се подава SMS от BG-ALERT към хората е по-сложен въпрос

Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез BG-ALERT, обясни в интервю пред БНР кметът на община Костинброд Трайко Младенов. "Едва ли в ситуацията, която се развива за половин час, може да се конструира съобщението, пуснато и изпратено до..

публикувано на 25.07.25 в 13:50
Четирима ще се борят за директор на ПГТЕ

15 кандидати за директори на осем училища в Монтанско

Няма желаещи за директори на две училища в област Монтана. Процедурата е прекратена за Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана и за основно училище "Кирил и Методий" в ломското село Замфир.  За осем училища ще има конкурси за директори.  15 са кандидатите за директори на осем училища в област Монтана. Няма недопуснати,..

публикувано на 25.07.25 в 13:47

Платформа помага в управлението и превенцията на хроничния стрес и професионалното прегаряне

Иновативна платформа за управление и превенция на хроничния стрес, бърнаута и менталното здраве помага още преди появата на клинични симптоми.  Разработката е дело на млад екип от амбициозни бизнес дами, с практика и опит и в науката.  Радостина Минина от екипа на Practical Stress е част от екипа на платформа за превенция на хроничния стрес...

публикувано на 25.07.25 в 13:35

Президентът Радев: КС не отстрани пороците в Конституцията

Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд.  Така президентът Румен Радев коментира това, че вчера КС не успя да събере мнозинство по искането на държавния глава и депутати от "Възраждане", "Има такъв народ" и БСП да обяви за противоконституционни текстовете от Шестата поправка в Основния..

публикувано на 25.07.25 в 13:32