Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как войната в Украйна се движи от технологиите?

Калин Димитров
Снимка: Стопкадър, Euronews

Как войната в Украйна се движи от технологиите? 

Обяснението е на Калин Димитров. През 2014 година той е работил в структурите на Украйна към Националната гвардия, консултант в украинското вътрешно министерство. Сега работи в неправителствена организация, свързана с набавянето на бронежилетки и дронове. 

Войната в Украйна показва, че голям военен конфликт може не само да не ускори, а дори да зачеркне големи проекти за модернизация. И всичко в името нападнатата територия да бъде защитена. Когато това се наложи, на помощ идват не само съюзници или трупаните с десетилетия запаси от боеприпаси. Но и малко модерно мислене. 

"Без интернет не става нищо", каза Калин Димитров. Затова, според него, подкрепата на Илън Мъск да предостави достъп до системата "Старлинк" е оказала важна роля. Но според Калин Димитров по-важното в случая е, че системата е била предоставена без обичайните тежки процедури по придобиване.  

"В конкретния случай Мъск директно предостави едно количество терминали. 40 000 терминала "Старлинк" се използват в момента в Украйна. Около 15 000 от тях са във въоръжените сили. Хората си купуват тази система, за да имат комуникации. Това е единствената система, за която до днес руснаците не са намерили стабилен начин за нейното подавяне. Всички други сателитни комуникации умряха в първите 20 дни на войната". 

Комерсиални, неспециализирани дронове участват във войната, припомни Калин Димитров. И това е доста сериозно предимство, когато трябва да се осигурят военните части. Достъпността и цената, според него, помагат много на пехотата, защото така много малки бойни формирования разполагат с възможност за бързо разузнаване.  

В Украйна от началото на войната специална организация е обучила от 20 до 30 хиляди оператора на дронове. И това е примерът, според Калин Димитров, който военните не отчитат. Но може да се определи като фактор, променящ войната. Китайски таблет за няколко долара обаче е сред най-интересното средство, с което украинските военни си служат. Димитров обяснява, че в повечето случаи това е нещото, което заменя и стария компас и карта, и новите високотехнологични джаджи, които се предлагат за армиите.  

В близкото бъдеще Калин Димитров казва, че украинката армия ще премине максимално към западно стрелково оръжие. Целта е била заложена в армията им още преди войната с Русия това се случи до края на 2023 година. 

Може ли да се прави паралел между изграждащата се в мирно време българска и воюващата украинска армия? 

Модернизацията в Българската армия продължава вече 19 години – от приемането на страната ни в НАТО. В последната година само - в рамките на служебен и редовен кабинет - програмата за модернизация на армията до 2032 г. беше отменяна, пренаписвана и отхвърляна. От големите проекти реално се строят два нови кораба, след 25-та година се очакват първите от осемте изтребители Ф-16. Сухопътните войски (СВ) у нас все още остават без сериозна нова техника. Засега имат обещанието на министъра на отбраната Тодор Тагарев, че това ще е приоритет на мандата му. Бюджетът за 2023 година засега гарантира 100-те милиона лева за стартовото плащане, ако бъде подписан договор. Но като цяло общата сума от около 1,2 милиарда лева, гласувана преди години, няма да бъде достатъчна, според експерти. Паралелно с големите проекти в СВ вървят и по-малки. Сухопътните войски очакват до септември да са готови с цялостната визия за развитието си. А данните за това са актуализирани спрямо развитието на войната в Украйна, каза командирът им генерал-майор Деян Дешков. Той подчерта, че все още има проблеми по процедурите по придобиване на въоръжение и материални средства. 

Репортаж на Добромир Видев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определи го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика стотици..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...

публикувано на 28.07.25 в 15:06
Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Става все по-топло! Юли е с 2.7 градуса над нормата

"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата".  Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол.  От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, три пожарни автомобила, две специализирани коли на Горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..

публикувано на 28.07.25 в 14:59
Хеликоптев на ВВС се включи в гасенето

Три военни хеликоптера участват в гасенето в Пирин

Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна.  По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..

публикувано на 28.07.25 в 14:54