Институциите, заети с проследяването на чистотата на морската вода, са категорични, че няма данни за замърсяване на водите в българската акватория на Черно море. Потенциалните замърсители след разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка" продължават да се намират в изключителната икономическа зона на Украйна. Сателитните изображения също не показват замърсяване в страната ни и съответно няма никакви притеснения, свързани със зоните за къпане по българското Черноморие. Независимо от това в социалните мрежи продължават и до днес да се появяват публикации и коментари, които твърдят обратното.
Какви изследвания се правят от институциите и има ли повод за притеснение, или става дума за фалшиви новини и твърдения?
Наблюдение и проби на морските води се извършват от Басейновата дирекция "Черноморски регион" още от месец юни 2022 година. До май тази година пунктовете бяха три – Дуранкулак, Шабла и Калиакра, а изследваните показатели са тежки метали и радионуклиди. След разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка" са добавени и допълнителни показатели за мониторинг и още три пункта, извън вече изброените.
На 17 юли (в понеделник) са взети нови проби от бреговите пунктове от Басейновата дирекция, от морските такива се вземат веднъж месечно, посочи директорът ѝ Явор Димитров. Той подчерта, че пробите не показват превишение на нито един от показателите:
"Нямаме превишение на нормите".
Бдителността на хората действително е завишена по обясними причини, добавя Явор Димитров и сигнали и запитвания се получават постоянно, но нулите в изследванията на лабораториите говорят най-красноречиво и казват единствено, че проблем с чистотата на морската вода в България няма.
Регионалната здравна инспекция в Добрич също изследва морската вода по микробиологичните показатели ешерихия коли и чревни ентерококи. Двайсет са пунктовете, които обхващат плажовете от Дуранкулак-север до Кранево-юг, като от началото на май до момента са направени 154 проби. Според въведените стандарти резултатите ясно показват, че водата е с отлично качество и по двата показателя, посочи директорът на Здравната инспекция в Добрич д-р Светла Ангелова.
Заради притесненията у хората по отношение на качеството на морската вода на страницата на РЗИ е изведен специален бутон, където всеки може да открие подробна информация за изследванията и резултатите за летния сезон. От Курортния комплекс "Албена" също започнаха да правят свои независими изследвания на морската вода по микробиологични показатели, с идеята туристите да бъдат напълно спокойни, че качеството отговаря на изискванията, посочи главният санитарен инспектор д-р Тамара Стойкова.
По думите на д-р Светла Ангелова основната задача на институциите, изследващи качеството на морската вода, е те да гарантират и да се грижат за здравето на хората. По тази причина никой не би си позволил да скрие притеснителни данни или да подаде неверни такива.
Репортаж на Мая Щърбанова в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...