Кардиологът посъветва още да не се излиза на пряка слънчева светлина в най-горещите часове, ако това е възможно. Като най-важна за организма в горещините проф. Петров посочи хидратацията.
"Тялото ни се нуждае от най-малко 2.5 литра вода на ден".
Той коментира и необходимостта от поставяне на повече дефибрилатори на обществените места и обучение на населението за работа с тях.
"Европейската комисия издаде директива през 2012 година за систематично обучение за оказване на първа помощ и сърдечен масаж, както и за ранна автоматична дефибрилация. Тази стратегия е приложена във всички страни, с изключение на България. Да се надяваме, че скоро ще се обърне внимание и на това".
Безпредметен е спорът дали има дефибрилатори на летището, ако те не се използват, коментира той случая на починал човек на аеропорта.
Сърдечният масаж може да продължи и 40 минути, но циркулацията трябва да бъде възстановена не по-късно от 8 минути, след като пациентът я е загубил, обясни проф. Петров.
"Дефибрилацията има огромна вероятност да възстанови ритъма на сърцето. Всеки може да се справи с дефибрилатор, ако е в състояние да залепи две лепенки. Дефибрилаторът преценява дали да подаде разряд. Той е снабден с изкуствен интелект"
Дефибрилаторите в Европа са навсякъде, където има по-висока посещаемост, отбеляза той.
"У нас има само в 5 метростанции, поставени са и в колите на „Гражданска защита“. Оборудвани са и някои бензиностанции. Сега има конкурс за следващите 20. Най-скъпите автоматични външни дефибрилатори струват 3000 евро. В момента в Милано има 4500 дефибрилатори".
Законът трябва да задължи работодателите не само да слагат дефибрилатори, а и да осигурят обучение на персонала за работа с тях, категоричен е проф. Петров.
Цялото интервю на Людмила Железова с проф. Иво Петров може да чуете в звуковия файл.
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..
В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев". С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...
С панихида, отслужена от Велбъждския епископ Исаак, пред мемориала в траурния парк в Кюстендил отдадоха почит на жертвите на бомбардировките над града преди 84 години. Пред издигнатата "Братска могила на загиналите“ бяха положени венци и цветя. Сутринта на 6 април 1941 г. Кюстендил е бомбардиран от самолети на Кралство Югославия. Градът е..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...