Това каза в интервю за БНР Георги Палпурин, икономист и доброволец към фондация "Интеарктивна България", преди организирания от фондацията форум "Предизвикателства пред младежкото предприемачество в Европа".
Следващото поколение ще движи икономиката на Европа и е важно те да бъдат добре подготвени и ефективни, отбеляза той.
"Тенденцията е, че в страните, в които животът е една идея по-труден, хората са една идея по-предприемчиви. Това е породено от чисто битовия елемент. Имаме дефицити и трябва чрез ефективност, чрез предприемчивост да ги решим. Активни са младежите, има много будни младежи. Човек се ражда предприемач, но някъде по-нататък нещата се чупят. Подходът в образователната система може да бъде подобрен."
Палпурин изрази мнение, че "в по-ранните години на подрастващите трябва да им се отваря възможността да разбират какво е предприемачество и как се образуват благата в обществото".
"Предприемачеството не е просто бизнес ориентирано. Все повече младите поколения търсят и създаването на обществено значение, обществено въздействие и полза за обществото. Все повече се налага мнението за предприемачеството като универсална компетенция, като за нещо, свързано не само с бизнес развитие, но и с личностно развитие", коментира в предаването "Преди всички" доц. Едуард Маринов, преподавател в Нов български университет.
Той даде пример с игрови подход за преподаване, който да се прилага при новите поколения, чието внимание много по-трудно може да се задържи с традиционните инструменти, с които се предава академично знание.
В България не се създава достатъчно интерес към придобиването на умения и знания в сферата на предприемачеството, смята той.
В неспециализираните училища, в 10. клас завършващите би трябвало да са преминали през целия курс по предприемачество и би трябвало да знаят толкова, колкото и моите бакалаври не знаят. Това създава противопоставяне между способността на образователната система да предостави знания и умения и неспособността на децата да ги възприемат, посочи един от проблемите доц. Маринов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..