В проекта си Стоянов е използвал отворени данни от сателитни и геоложки изследвания и измервания, чрез които е изградена дигиталната топография на мините.
"Това са изображения, които нито имат функцията да образоват, нито да забавляват. В повечето случаи са технически изображения, които са използвани в научни сфери, с които не само се получава информация за самия регион, но също и една естетика, която не сме свикнали да виждаме в художествени проекти", обясни авторът на изложбата пред БНР.
Никола Стоянов сподели своето учудване "колко жежка е икономически и социално тази тематика, но също в каква степен е мистифицирана в общественото мислене", дори в най-простичкия аспект как изглежда самото място. При работата си той е установил, че "изглежда изключително странно, като извънземен пейзаж". В предаването "Преди всички" Стоянов разказа, че е знаел малко за въгледобива, преди да се включи в проекта.
"Заглавието тръгва от сферата на художественото, където е поставено. В езиковото разграничение, познато на български като "натюрморт", на английски и на немски е "застинал живот". Тръгваме от такова питане и разграничение – какъв е този обект, който разглеждаме и как той се помества в полето на визуалното", каза кураторът на проекта Христо Калоянов.
Проектът започна от любопитство към този голям обект, който може да се види от сателитни изображения, добави кураторът.
Участниците в проекта по думите му освен фактологични данни, в голяма част от лайтмотивите за "Марица Изток" са открили "унаследени езикови конструкции и изречения" от 60-те години, когато е взето решението за развитие на въгледобивния комплекс.
"Беше интересно да се проследи самият дебат в различни онлайн групи, между хора, пряко свързани и живеещи в региона – как те гледат на промяната на този регион. Картината е доста пъстра. За нас в рамките на проекта водеща беше известна демократизация на погледа като образ. Нямаме поглед какво всъщност има там, колко въглища има и т.н."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..