Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви са рисковете от употребата на подсладители

| Коментар
Снимка: Pixabay

Преди да влязат в хранителната индустрия, изкуствените подсладители минават през изследвания, показващи токсичната им доза. Така се определя допустимото им количество в храните и напитките, което е десетки пъти по-малко. 

Това разказа в интервю за "Хоризонт" доц. Даниела Попова, началник на клиниката по метаболитни заболявания и диетика в университетската болница ИСУЛ. 

Миналата седмица от Световната здравна организация обявиха изкуствения подсладител аспартам за възможен канцероген. И допълниха, че добавката остава безопасна за консумация във вече определените норми. 

Какви са рисковете за здравето ни при употреба на подсладители?  

Аспартам е един от синтетичните подсладители, използвани в производството на безалкохолни напитки и храни, вместо естествения подсладител захар. Особеност на изкуствените подсладители е, че не съдържат калории и са подходящи като превенция на диабета и затлъстяването, а в същото време подобряват вкуса, обясни доц. Попова. Ключът да станат вредни е в дозирането им – всеки подсладител има допустим дневен прием

Човешкият организъм има нужда от въглехидрати заради мозъка, сърцето, нервната система. Но те трябва да са добре дозирани и приети в правилния момент от деня – след физическа активност, разказа гл. асистент Иван Неделчев, който е фитнес треньор и университетски преподавател. 

Според него е нужно по-задълбочено изследване на дългосрочния ефект на подсладителите, тъй като мненията за тях са противоречиви

Изкуствените подсладители се свързват с храни и напитки, на чийто етикет пише "диетично". Доц. Попова съветва да не се прекалява с употребата на диетични продукти, при които липсва или е ниско съдържанието на захар, сол, глутен

Гл. асистент Иван Неделчев е мнителен към продуктите с надпис "диетично"Препоръката му - въглехидрати на малки порции, през 3-4 часа. 

Ендокринологът припомня, че най-важно за здравето ни е да хапваме и пийваме, без да прекаляваме с нищо.  

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Митев: Всякакви опити за приближаване на Молдова към ЕС ще стават с трудности

Все повече надделяват привържениците на конституционните реформи, които да позволят Молдова да се присъедини към ЕС. Това заяви пред БНР Владимир Митев от Радио България в коментар за проведения референдум в страната по темата. Все пак той подчерта, че разликата с отрицателния вот е много малка.   Първи резултати: 50% от молдовците..

публикувано на 21.10.24 в 11:51

Какво работят младите?

Благоевградска област е на дъното не само по доходи от работна заплата, но и с най-висока безработица в Югозападния район: 8.5% при мъжете и 6.2% при жените. За сравнение – в съседната област Кюстендил безработните мъже са под 1%, а малко над 1,5 % от жените не работят. Оказва се, че Благоевградско няма конкуренция и при младежката безработица..

публикувано на 21.10.24 в 10:58

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета година: "Поход за свободата" в София Статистиката и за тази година отчита, че официално сигналите за..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР инж. Иванов обясни, че това е добра практика, която се прилага в много държави .  " Идеята е..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото публично разследване тази седмица проверява обстоятелствата около смъртта на Доун Стърджис, която се е..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни средства.  Влиянието върху безопасността се отчита в зависимост от  теглото на дрона, неговите..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина. Днес, в XXI век, робството все още съществува и се случва пред очите ни. България е една от..

публикувано на 17.10.24 в 09:38