Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Азотният диоксид е разрешена добавка при приготвянето на торти и коктейли, дори за приготвяне на детски храни

Депутатите раздвоени за райския газ, умуват как да прекроят Закона за храните

"При на това като евтино средство за психотропно въздействие някой му е намерил употребата"

Снимка: БГНЕС, архив

Къде, как и кога в общественото хранене е допустима употребата на диазотен оксид, познат като райски газ? Депутатите ще търсят отговори на тези въпроси, за да приемат или отхвърлят допълнения в Закона за храните.

Депутати, представители на здравното министерство и на Агенцията по храните дискутираха как да ограничат употребата на райски газ. Първите притеснения идват от здравните власти, защото в предлагания вариант се разширява обхватът на "заведения за обществено хранене".

"Където ние като компетентен орган установяваме, че масово се намира този продукт – с мотива, че се използва за приготвяне на коктейли."

На депутатите се наложи да уточняват какво е заведение за обществено хранене.

"Да не забравяме, че заведения за обществено хранене са и дискотеките, и нощните заведения."

Азотният диоксид е разрешена добавка за изтегляне на сметаната от фабричните флакони при приготвяне на торти и коктейли, обясни д-р Димитров от Агенцията по храните. По думите му това е "напълно разрешена добавка в храните" по смисъла на европейското законодателство.

"Използването на разрешената добавка, която е разрешена даже в случаите на приготвяне на детски храни, когато се използва по основното си предназначение, а не за странични цели, е напълно легално и позволено от европейското законодателство."

Бившият директор на агенцията, а сега депутат Христо Даскалов обаче предупреди, че именно в заведенията за обществено хранене "е големият проблем".

"Само за последните няколко месеца няколко наши деца, хубаво насмъркани с този райски газ, просто се убиха и ги няма вече на този свят."

Даскалов допуска, че тортите и коктейлите може да са само алиби за злоупотреби.

"Допуснем ли физическото присъствие на този райски газ в общественото хранене, нито БАБХ, нито медицинските органи ще могат да контролират дали си правим сметана, която ще я разпределим по тортата, или ще мине сервитьорката и ще даде да се насмърка поредното българско дете."

При проверка винаги ще се намерят услужливи юристи, които ще обяснят, че законът позволява райският газ да е в заведението за подготовка за коктейли, изрази своите опасения Христо Даскалов.

Колегата му Иван Иванов е още по-категоричен – този газ трябва да е забранен навсякъде.

"Нашата цел е в заведенията за обществено хранене да няма физически бутилки изцяло и единствено за пълнене с азотен диоксид. Това е пропуск – че не сме забранили продажбата им, свободната, в интернет."

"Не би следвало да забраняваме нещо, защото то може да не се използва по предназначение, когато е разрешено да се използва за основното си предназначение" – гласи позицията на експертите, според които утре може да излязат сладкарите и да питат "какво сте приели".

Това провокира предложението да се възпрепятства пласирането на диазотния оксид в малки разфасовки, "които са практични и удобни сервитьорът да ги разнесе", а вместо това да бъде в по-големи съдове.

Когато за трети път чу предупреждението, че депутатите се опитват да забранят нещо, което никъде в Европа не е забранено, председателстващият комисията Росен Костурков реагира: 

"Няма в нито една държава такъв ограничителен или забранителен режим. Ние сме уникална държава по много показатели. Очевидно при на това като евтино средство за въздействие, психотропно, някой му е намерил употребата."

След като уточниха къде не може да се ползва диазотен оксид, депутатите преминаха към санкциите при неспазване на забраните. Иван Иванов предложи десеткратно завишаване на предвидените глоби – от 50 000 на 100 000 лева. Според Костурков обаче при високи глоби се корумпират осъществяващите контрола служители. Тъй като завишаването на глобите изисква отваряне на Закона за здравето, на този етап депутатите се отказват от идеята.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30