Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Азотният диоксид е разрешена добавка при приготвянето на торти и коктейли, дори за приготвяне на детски храни

Депутатите раздвоени за райския газ, умуват как да прекроят Закона за храните

"При на това като евтино средство за психотропно въздействие някой му е намерил употребата"

Снимка: БГНЕС, архив

Къде, как и кога в общественото хранене е допустима употребата на диазотен оксид, познат като райски газ? Депутатите ще търсят отговори на тези въпроси, за да приемат или отхвърлят допълнения в Закона за храните.

Депутати, представители на здравното министерство и на Агенцията по храните дискутираха как да ограничат употребата на райски газ. Първите притеснения идват от здравните власти, защото в предлагания вариант се разширява обхватът на "заведения за обществено хранене".

"Където ние като компетентен орган установяваме, че масово се намира този продукт – с мотива, че се използва за приготвяне на коктейли."

На депутатите се наложи да уточняват какво е заведение за обществено хранене.

"Да не забравяме, че заведения за обществено хранене са и дискотеките, и нощните заведения."

Азотният диоксид е разрешена добавка за изтегляне на сметаната от фабричните флакони при приготвяне на торти и коктейли, обясни д-р Димитров от Агенцията по храните. По думите му това е "напълно разрешена добавка в храните" по смисъла на европейското законодателство.

"Използването на разрешената добавка, която е разрешена даже в случаите на приготвяне на детски храни, когато се използва по основното си предназначение, а не за странични цели, е напълно легално и позволено от европейското законодателство."

Бившият директор на агенцията, а сега депутат Христо Даскалов обаче предупреди, че именно в заведенията за обществено хранене "е големият проблем".

"Само за последните няколко месеца няколко наши деца, хубаво насмъркани с този райски газ, просто се убиха и ги няма вече на този свят."

Даскалов допуска, че тортите и коктейлите може да са само алиби за злоупотреби.

"Допуснем ли физическото присъствие на този райски газ в общественото хранене, нито БАБХ, нито медицинските органи ще могат да контролират дали си правим сметана, която ще я разпределим по тортата, или ще мине сервитьорката и ще даде да се насмърка поредното българско дете."

При проверка винаги ще се намерят услужливи юристи, които ще обяснят, че законът позволява райският газ да е в заведението за подготовка за коктейли, изрази своите опасения Христо Даскалов.

Колегата му Иван Иванов е още по-категоричен – този газ трябва да е забранен навсякъде.

"Нашата цел е в заведенията за обществено хранене да няма физически бутилки изцяло и единствено за пълнене с азотен диоксид. Това е пропуск – че не сме забранили продажбата им, свободната, в интернет."

"Не би следвало да забраняваме нещо, защото то може да не се използва по предназначение, когато е разрешено да се използва за основното си предназначение" – гласи позицията на експертите, според които утре може да излязат сладкарите и да питат "какво сте приели".

Това провокира предложението да се възпрепятства пласирането на диазотния оксид в малки разфасовки, "които са практични и удобни сервитьорът да ги разнесе", а вместо това да бъде в по-големи съдове.

Когато за трети път чу предупреждението, че депутатите се опитват да забранят нещо, което никъде в Европа не е забранено, председателстващият комисията Росен Костурков реагира: 

"Няма в нито една държава такъв ограничителен или забранителен режим. Ние сме уникална държава по много показатели. Очевидно при на това като евтино средство за въздействие, психотропно, някой му е намерил употребата."

След като уточниха къде не може да се ползва диазотен оксид, депутатите преминаха към санкциите при неспазване на забраните. Иван Иванов предложи десеткратно завишаване на предвидените глоби – от 50 000 на 100 000 лева. Според Костурков обаче при високи глоби се корумпират осъществяващите контрола служители. Тъй като завишаването на глобите изисква отваряне на Закона за здравето, на този етап депутатите се отказват от идеята.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

Последователи на Петър Дънов се събират в Априлци за празника на паневритмията

"Първото нещо е да се събуди доброто в себе си , мира и хармонията със себе си, природата, с всички, които ни заобикалят.   Стремежът е всеки друг на оживи тази доброто е част от промяната отвътре - навън . Град Априлци е свещеното сърце на България.   В квартал "Острец" има десет поляни, които са проекции на планетите от Слънчевата..

обновено на 22.06.24 в 10:31

Вотът на младите в Европа - посоки за размисъл

Европейските избори отминаха, резултатите са ясни и многократно анализирани, но има една група избиратели, която предизвиква особен интерес - младите хора в Европа. В някои държави членки на ЕС като Австрия, Белгия и Малта право на глас имат младежи под 18 години. А тази година в Германия за първи път можеха да гласуват и 16 и 17-годишните. Или..

публикувано на 22.06.24 в 10:15

Министър Гвоздейков ще представи новозакупените вагони за БДЖ

Министърът на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков ще присъства преди обед на представянето на новозакупените от Германия вагони за БДЖ, които вече са с напълно обновена визия. Първата композиция от 5 вагона тръгва по линията от София до Бургас в събота, 22-ри юни.  Предвидено е министър Георги Гвоздейков да пътува с влака, който заминава..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Владимир Илиев: Има дискусия доколко архаизмите в литературата ни са достъпни за учениците

Има дискусия доколко архаизмите в българската литература са достъпни за учениците .  Това каза пред БНР Владимир Илиев, учител по Български език и литература в 131 СУ "К. А. Тимирязев", и коментира: "С всяка година този език става все по-труден за обясняване и за разбиране. Но той е важен. Езикът на "Една българка", на "До Чикаго и назад", на "Бай..

публикувано на 20.06.24 в 18:35

Дипломат събра пъстрата мозайка на Кипър в книга

Необичайно и увлекателно пътешествие из Кипър  извън традиционните туристически маршрути - в ролята на любознателен пътешественик, любопитен откривател и сладкодумен разказвач на истории влиза посланикът на България в Кипър в периода 2014-2018 г. Христо Георгиев. Премиерата на неговата книга "Скритото очарование на Кипър" бе част от майските..

публикувано на 18.06.24 в 11:40