Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радомир Чолаков: Има нагласа за общ проект на промяна в Конституцията

Заседание на комисията по конституционни въпроси в Народното събрание, 25 юли 2023 г.
Снимка: БТА

Има нагласа за общ проект на промяна в Конституцията. Това обяви в началото на първото заседание на парламентарната конституционна комисия председателят ѝ Радомир Чолаков. Най-вероятно той няма да се покрива с проекта на ПП-ДБ, стана ясно от първите коментари на представителите на ГЕРБ в комисията.

Екатерина Захариева е вторият представител на ГЕРБ-СДС в комисията, а от краткия ѝ анализ стана ясно, че първата политическа сила няма да подкрепи ограничаването на мандатите на кметовете, иска повече баланс с промените, свързани с реформата на т.нар. правителство на съдебната власт, както и при реформиране на института на служебното правителството.

ГЕРБ-СДС е и за реформи в съдебния инспекторат, но детайли по тази тема не бяха дадени.

Не стана ясно какво е мнението на ДПС по тези въпроси, тъй като техният представител не взе думата. 

"Възраждане" остро разкритикуваха самата идея за промяна в Конституцията на изработения от "сглобката" проект. Това заяви членът на комисията Златан Златанов, по думите на когото, макар да има нужда от ремонт на основния закон, не бива да се прави заради особената геополитическа ситуация. Той нарече идеята 24 май да стане национален празник "взривоопасна". 

На заседанието присъстват конституционалисти, бивши членове на Конституционния съд или преподаватели по конституционно право, поканени да кажат мнението си за известните проекти.

При представянето им Радомир Чолаков мотивира това с необходимостта да бъде търсен широк конституционен консенсус за промяна в основния закон:

"Тук не може да има партиен диктат, не може да има индивидуална воля. Струва ми се, че всички трябва да се оперираме от его, че "аз ще кажа какво пише в Конституцията" би бил най-грешният възможен подход и в този смисъл вашата роля е най-важна, защото вие трябва да ни спирате, ако залитаме. Има политически компромиси и те са нормални в политическия живот, но не може да има юридически компромис и компромис с Конституцията". 

Очаква се до идния понеделник да е готов съвместният проект за промяна в основния закон, който, по думите на председателя на комисията Радомир Чолаков, ще бъде платформа за по-нататъшните дебати, които трябва да започнат след края на лятната ваканция. Ще се търси подкрепата и на останалите парламентарни сили за постигане на максимално мнозинство, каза още Чолаков. Ако това не се случи, пътят на проекта ще върви по т.нар. бавна писта, но целта е промените в Конституцията да са факт до края на годината.

По публикацията работи: Георги Николов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургазлията, задържан с 4,33 промила алкохол в кръвта, пиел непрекъснато от две години

Мъжът, задържан в района на бургаското основно училище "Георги Бенковски"  с 4,33 промила алкохол в кръвта, пиел непрекъснато от две години. Това той заявил пред полицаите, които го спрели. 41-годишният бургазлия няма шофьорска книжка, а безотговорното му поведение е застрашило преминаващите ученици.   Случаят е без аналог в практиката на..

публикувано на 18.03.25 в 11:36

Експерт: Отрова в розова хартийка за детето е бонбон. Наша е ролята да му посочим опасността

Децата ни са изложени на риск от насилие на много места – и вкъщи, и в училище, и онлайн. Трябва да се изгражда нетърпимост към насилието и правилни нагласи за границите на детето . Това каза пред БНР д-р Благородна Макева, гл. ас. в катедра "Публично-правни науки" в Академията на МВР, бивш заместник-директор на Главна дирекция "Национална..

публикувано на 18.03.25 в 11:06

Отец Любомир Казашки: В училище, където се преподава религия, децата са по-спокойни от тези, които не са виждали свещеник

Не съм правил изследване, но виждам разлика, че децата  са спокойни в училището, където преподавам, и я няма тази напрегнатост като в голямото училище. Това сподели в интервю пред БНР отец Любомир Казашки, който над 20 години преподава в частно училище в Ловеч. В предаването "Хоризонт до обед" той сподели своето мнение за..

публикувано на 18.03.25 в 10:52
Румен Радев

Радев: България е готова да приеме за лечение още 10 пострадали от Кочани

България и Република Северна Македония споделят обща болка за загубата за невинни човешки животи и обща надежда за бързото възстановяване на пострадалите в пожара в Кочани. Това посочи президентът Румен Радев. Той съобщи, че България е готова да транспортира по въздух още 10 от пострадалите от югозападната ни съседка за лечение в болници в..

публикувано на 18.03.25 в 10:42

Топлият вятър стопи снега... Закриха ски сезона на Рилските езера

Въпреки навалелия около 10 см нов сняг на Седемте рилски езера ски сезонът е закрит - планинските спасители слязоха и ще дават дежурства само през почивните дни. Постоянни дежурства ще дават през лятото.  Топлото време миналата седмица стопи снежната покривка по циркуса, условията за ски не са добри, привържениците на екстремните карания..

публикувано на 18.03.25 в 10:31

Полша и балтийските републики напускат Конвенцията за забрана на противопехотните мини

Полша и балтийските републики Литва, Латвия и Естония се оттеглят от Отавската конвенция, забраняваща противопехотните мини. Четирите държави, които имат обща граница с Русия обявиха това в съвместно становище днес, предаде Ройтерс. Напускайки договора от 1997 г., ратифициран или приет от над 160 държави, страните ще могат отново да започнат..

публикувано на 18.03.25 в 10:26
Нощният клуб в Кочани, където загинаха десетки при пожар на по време на концерт.

В Гърция проверяват противопожарните мерки в нощните заведения

Лекарите в Гърция се борят за живота на пациентите от Кочани, РСМ, където при пожар в дискотека през уикенда загинаха поне 59 души, а над 140 други пострадаха. Много от ранените бяха изпратени в болници в други балкански страни, сред които Гърция и България. Гръцките власти също започнаха проверки за противопожарните мерки в нощните заведения...

публикувано на 18.03.25 в 10:12