Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Христомир Иванов: И към момента над 80% от сградите в София са без мълниезащита

Според него трябва да се правят периодични проверки на гръмоотводите

| Интервю
Снимка: pixabay

След жегите от над 40 градуса в някои области на страната синоптиците предупреждават за силни гръмотевични бури днес следобед и утре.

Пред БНР инж. Христомир Иванов - доктор на техническите науки и експерт по защита от мълнии, подчерта, че при инцидент с мълния, тя първо поразява сърдечната дейност на организма. Ако не се вземат спешни и адекватни мерки в това отношение, отиваме към летален изход, каза той и подчерта, че мълнията не може да се предвиди

В предаването "Преди всички" той отново напомни какво да се прави при силна буря:

"Първото нещо, което трябва да направим, е да се приберем на закрито. Ако нямаме закрито място, приберете се в автомобила. Ако нямате тази възможност, не стойте под високи дървета. Клекнете с прибрани крака и ръце и изчакайте да мине бурята". 

Инж. Иванов подчерта, че всяка новопостроена сграда не може да бъде въведена в експлоатация без да има съответната мълниезащита и документите, регламентирани в наредбата. По думите му този, който е изградил мълниезащитата, носи отговорност. Обаче:

"Когато панелните блокове са строени, са имали гръмоотводни инсталации. Само че след като е станал проблем с покрива, дошли са фирмите за ремонт - видели са там някакви железа, изрязали са ги и този блок е останал без гръмоотвод. Така че ако мълния попадне върху този блок случайно и вие сте в банята, вероятността да бъдете поразена е много голяма".

В наредбата за мълниезащита ясно и точно са упоменати правилата и отговорностите на хората, които трябва да отговорят за тези съоръжения, посочи той и уточни:

"Това са директорите на училища и градини, директори на административни помещения, домоуправителите. Ако ви порази мълния във вашата баня, домоуправителят носи отговорността за това, че не е взел необходимите мерки за това тази инсталация да е изправна". 

По думите на експерта трябва да се правят периодични проверки на гръмоотводите. Според него това обаче не се спазва особено. Той припомни, че преди 12-13 години е ръководил екип, който е имал задачата да обследва всички общински обекти на Столична община - най вече детски градини и училища. "Натъкнахме се на безотговорност", каза инж. Иванов.

Той потвърди и предишно свое твърдение, че над 80% от сградите в София са без мълниезащита. По думите му ситуацията и към момента не е променена.   

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на културата Мариан Бачев (вляво) отговори на въпроси на депутати в Комисията по културата и медиите в Народното събрание - 31 юли 2025 г.

Министър Бачев: До месец ще се обявят конкурси за директори на опери и театри

До месец ще бъдат обявени конкурсни процедури за директори за Софийската опера и балет, Държавната операта в Стара Загора, Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна и Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново. Това каза министърът на културата Мариан Бачев по време на последното заседание на Комисията по културата и..

публикувано на 31.07.25 в 21:16

Лесничеите настояват за повишаване на заплатите и финансово стабилизиране на горските и ловни стопанства

От Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" предупредиха, че има криза в горския сектор и расте напрежението сред горските служители. Основното искане е държавата да предприеме спешни мерки за увеличение на работните заплати и за финансово стабилизиране на държавните горски и ловни стопанства. Служителите изразяват..

публикувано на 31.07.25 в 20:59

Билбордове в община Смолян ще предупреждават за опасните зависимости

Билбордове, които предупреждават за опасните зависимости от хазарт, алкохол, цигари и наркотици ще бъдат поставени по улици и пътища в община Смолян. Това реши на днешното си заседание Общинският съвет, след като одобри предложението на съветника от "Нашият Смолян" Стефан Сабрутев. Неговото предложение предвижда на информационните табели да се..

публикувано на 31.07.25 в 20:58
Израелски войници стоят до израелско знаме от ливанската страна на границата, близо до южното ливанско село Марун ал-Рас, 26 ноември 2024 г., на фона на трансгранични военни действия между

Израел удари обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство на ракети

Израелските власти оповестиха, че военните сили на страната са нанесли удари по обекти в Ливан, използвани от "Хизбула" за производство и съхранение на ракети. Държавната информационна агенция на Ливан потвърди за въздушни нападения в долината Бекаа и в южната част на страната.  Израелският министър на отбраната Израел Кац обвини "Хизбула" в опит да..

публикувано на 31.07.25 в 20:43

НС прие промените в Закона за държавната собственост на фона на скандал

Последното пленарно заседание за този политически сезон завърши със скандал. Гласуването на второ четене на промените в Закона за държавната собственост ще бъде оспорено от опозицията заради спорен кворум.  Как се стигна до тази ситуация Малко след 17:00 часа, след ожесточен многочасов дебат по промените в Закона за държавната собственост и много..

публикувано на 31.07.25 в 19:58

Работодателите могат да подават документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки

От днес, работодателите могат да подават своите документи в бюрата по труда за включване в насърчителни мерки за заетост и обучение по Националният план за насърчаване на заетостта за тази година. Финансирането на заложените дейности ще бъде в рамките на утвърдените от държавния бюджет за активна политика на пазара на труда - 88 милиона лева ...

публикувано на 31.07.25 в 19:52

ЕК: Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана

"Единствено страните-членки на ЕС имат право да вземат заеми по програмата "Действие за сигурност за Европа", по-известна като SAFE" - това каза говорителят на Комисията Тома Рение в отговор на въпрос дали Украйна може да се възползва от нея. Рение поясни, че Украйна не може да взема заеми по SAFE, но е изцяло асоциирана към нея.  Той припомни,..

публикувано на 31.07.25 в 19:45