От 21 до 23 юли в Рила се проведе Алпиниада "Мальовица". Организираха я старозагорският клуб "Железник" и ТД "Сърнена гора". Участваха близо 70 души от 14 клуба по алпинизъм в страната.
Петьо Савов, Бургас:
“До Бургас най-близките обекти за катерене са Сливен - Карандила, Чудните скали. В момента разработваме и някои близки сектори. Из страната - лятото сме на Мальовица, Враца, а зимата - Вихрен, Джендема, пак Мальовица. Пътуваме постоянно”.
Мариета Зайкова, също от Бургас, се е занимавала 10 години с ветроходство, а от 2 години и 7 месеца - с алпинизъм. Казва, че е “зарибяващо” и че става все по-добра в това, защото е с “правилните хора” и ги слуша.
Стоян Тодоров - Мулето, от с. Смилян:
“Никой не се катери там. Катеря rope solo (сам, с въже - бел.ред.), а понякога си намирам приятели от Смолян”.
Снимка: Жеко Вътев
“Когато започна подготовката на първата българска експедиция на Еверест, 1984 г., решихме с моите приятели - Любо и Иван (Любомир Илиев и Иван Масларов - Байно - бел.ред.), да направим едно изкачване в Алпите, с което да покажем, че и нас ни има*. И това е първото зимно изкачване на Матерхорн от българи. За екипировката - какво да ви кажа, с каски за мотоциклет. Всичките ни експедиции в този период, а и до ден днешен, са били много мизерни. Това донякъде не е лошо, защото има един критерий в алпинизма - каква е бюджетността на експедицията. Колкото е по-малко бюджетна, толкова е по-добро постижението, защото виждаме, че и в днешно време - като си наемат хеликоптери и разни други неща, и то постижението олеква".
“Красиво беше днес. Много. В 4:00 сутринта станахме, в 4:30 тръгнахме, в 7:00 стигнахме до “Веждите” (първия тур, който са изкачили - бел.ред.) и в 9:30 бяхме отгоре. След това чакахме 2 часа сянката, помъчихме се да спим. Слязохме по Белия улей до Червена дяволска игла и катерихме тур “Сливен”. Едното въже е най-доброто, което съм катерил на Мальовица - казва Иван, - а другото Тренера го води и не знам как успя - то там текло вода, мъх, изгнили клинове... Точно 10 минути се върнахме, след като бяхме обещали, и всичко, което бяхме насрочили, беше по часовник”.
“Катеря се от 10-годишна, заведе ме тате. Ходя 3 пъти седмично на стената в Стара Загора. Много е готино. В началото малко ме беше страх от височината, но после свикнах. Другите деца ме питат как не ме е страх от високото, но аз им казвам, че всичко е много сигурно. Искам да стана световен шампион”.
“Направихме отбор, който се представя много добре. Но всички, които завършат средното си образование, отиват да учат и живеят в София или в чужбина. Имаме проблем с треньорските кадри. Участваме във всички състезания в календара на БФКА. Трудно е, но понякога успяваме да победим дори софийските клубове, което е голям успех за нас. Поддържаме доста добри отношения с клубовете от страната - ходим във Варна, на тренировки на тяхната стена, в София също. Организираме лагери за децата. Опитваме се да има разнообразие. Ако не се занимаваме с тях, клубът в един момент ще изчезне”.
Боян обяснява, че идеята на алпиниадата не е толкова самото състезание, а "да се съберем хората, които сме тази общност, да се видим, да си поговорим, да планираме нови изкачвания”.
---
* Николай Петков е един от петимата българи, които през 1984 г. изкачват Еверест по най-трудния маршрут - Западния гребен. Броени дни след смъртта на Христо Проданов, той, Кирил Досков, Методи Савов и Иван Вълчев осъществяват първия и единствен до момента пълен траверс на върха, станал известен по-късно като Българския траверс.
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..
Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл.
Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт. Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..
Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" . Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..
Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения. Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..
Трябва да си мъж и то издръжлив мъж, условията в тези страни като Йемен не предполагат масирано присъствие на жени , сподели бившият и последен..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...