Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Екатерина Михайлова: Най-вероятно ще имаме за първи път промяна в Конституцията по "бавната писта"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

"Най-вероятно ще имаме за първи път промяна в Конституцията по т.нар. бавна писта. Толкова е възможното мнозинство на пръв прочит. Обикновено, когато са внасяни промени в Конституцията, са внасяни от повече политически сили, които гарантират, че ще има мнозинство за съответните промени. Като че ли няма да имаме високото мнозинство за бързите промени, а ще се движи по бавния път". Това коментира пред БНР проф. Екатерина Михайлова, преподавател по конституционно право в НБУ. 
"Конституцията дава рамката, но след това трябва да има законови промени. Изключително важни са и хората, които ще прилагат законите и дали те са на местата си и дали отговарят на качествата, заложени както в Конституцията, така и в законите", изказа мнението си тя в предаването "Неделя 150". 

"Текстовете, които и в проекта се предлагат - лицата, които ще са във ВСС, сега и прокурорски съвет, да отговарят на условията не само да са юристи, но и да са с високи нравствени качества. Това е стъпка в правилната посока. Зависи какво в крайна сметка ще излезе като продукт от НС - но ако то е само в рамките на конституционната промяна, а не и лицата, които ще извършват съответната дейност, пак ще имаме големи разочарования". 

По думите й още на входа на съдебната система има значение кой е кандидатът, който се явява на съответните изпити. 

Трудна реформа ще бъде, прогнозира проф. Михайлова. 

Наказателният кодекс е доста остарял, много пъти са правени опити за цялостна промяна, коментира тя относно случая в Стара Загора. 

"Работим предимно с физическите травми, а освен тях има и психически травми. Когато има една експертиза и има съмнение в нея, може да се разшири полето на тази експертиза и да се поиска допълнителна. Самата съдебна власт е предвидила да имаме инстанционен контрол. И тук прокуратурата трябва да бъде на мястото си. Сега се задейства. Но ако нямаше обществен отзвук в тези дни, случаят сигурно щеше да потъне и никой нямаше да се задейства. Затова е нужна съдебна реформа. Започва се отгоре, от нормите в Конституцията". 

Прекалено много се нагледахме на това, че ВСС явно реагира политически на случващото се в рамките на съдебната власт, каза Екатерина Михайлова, визирайки случая с Иван Гешев. 

За разделянето на ВСС на две тя обясни, че това предложение е за по-голям ангажимент от страна на държавата, а не само в органите на съдебната власт. 

"Тук идва важен момент - кои ще бъдат конкретно лицата, които ще избира НС", посочи тя и добави, че това трябва да са хора с високи нравствени и професионални качества и да не са част от самата система, а да бъдат други юристи. Това ще са обществено значими фигури, добави тя. Според нея е добре да има и този поглед в кадровия поглед на съдебната власт. Досега сме виждали друго - сговаряне, напомни Михайлова и добави:

"Имаме заявено намерение, но въпросът е дали то ще се превърне в правни норми и в прилагането им". 

Относно ограничаването на правомощията на главния прокурор, проф. Михайлова предупреди, че винаги крайностите са опасни. Трябва да се търсят балансирани решения, категорична е тя. 

"Има риск от едната крайност да отидем в другата - от много силна фигура да го превърнем в една персона, от която абсолютни нищо не зависи - не би трябвало и това да става". 

Текстът, който ни беше предложен, не ограничава правомощията на едно служебно правителство, коментира още юристът и добави, че се променя това кои лица могат да бъдат в едно такова правителство. Решението е да остане да има такава правна фигура. Предлага ни се модел, който го има в някои страни - например в Гърция, посочи проф. Екатерина Михайлова.
 
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръговото кръстовище на Новия център в Смолян е облагородено

Преобразиха кръговото кръстовище на Новия център в Смолян. За направата му е използван символът на Канатицата, съобщи ландшафтният архитект Лора Гидимаркова, която участва в реализирането на проекта.  Това е един от най-универсалните древни символи, въплътил в себе си енергията за безкрайност и вечен живот.  Думата “Канатица” може да се..

публикувано на 18.04.25 в 16:15
Отец Васил Манасиев

Свещеник-рокер обслужвал доскоро 56 села в Кюстендилско

Известният не само в Кюстендилско свещеник и изявен рокер Васил Манасиев доскоро, до пенсионирането си, обслужвал 56 села - основно в района на Трекляно, граничните села и Драговищица. Вече на 69 години се ограничил вече до 4-5 села, в които по канона служи преди и по време на Великденските празници и Възкресението. Отец Васил..

публикувано на 18.04.25 в 16:12

За престой в болница ще плащаме по лев на ден, вместо досегашните 5,80 лв.

Намалява се таксата за престой в болница до десет дни.  Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.

публикувано на 18.04.25 в 15:57

74 са жертвите на американските удари по Йемен в четвъртък, над 170 са били ранени

При американските удари по петролно пристанище в Йемен в четвъртък са загинали 74 души, а над 170 са били ранени, съобщиха бунтовниците хути. Това е най-смъртоносната атака на Съединените щати, откакто започнаха атаките си срещу подкрепяните от Иран бунтовници. Вашингтон обеща да не спира мащабните удари, започнали миналия месец в рамките на..

публикувано на 18.04.25 в 15:43

Според поколението Z образованието не отговаря на ключови практически умения

Повече от 90% от анкетирани представители на Поколението Z, родено между 1997-ма и 2012 година, смятат че образованието не отговаря на ключови практически умения, които се изискват в работата, и в живота. Изводът е част от доклада "Gen Z Революция в бизнеса" на организацията ЛИДЕР АКАДЕМИЯ, на базата на двугодишно изследване, обхванало 1200 младежи..

публикувано на 18.04.25 в 15:32

Как се възстановяват селата Воден и Крайново след опустошителните пожари?

След опустошителните пожари миналото лято възстановяването на боляровските села Воден и Крайново продължава възстановяването. Все още 13 домакинства живеят във фургони и очакват да влязат в новите си домове. Докъде е стигнало тяхното изграждане и какви са настроенията сред местните? Минка Бойкова и Калина Ковачева, загубили домовете си при..

публикувано на 18.04.25 в 15:29
Майката на 15-годишната Даная - Ани Стоянова, на протест пред

Ани Стоянова: Проблемът в детското ни здравеопазване е липсата на мултидисциплинарност

Сега пак имаше промени – смениха директора на държавното дружество за изграждането на Национална детска болница. Смятам, че има саботаж и то огромен. И не знам как ще прозвучи, но за мен идва от самите лекари. Някак си идеята за тази детска болница не им харесва, не знам защо? Може би чувството, че ще загубят своята автономност, не знам..

публикувано на 18.04.25 в 15:27