Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как е направено класирането, питат туроператори и призовават просветното министерство да излезе с анализ

Деца, родители и туроператори разочаровани от програмите на МОН за субсидирани почивки. Защо?

Около 2/3 от получилите финансиране са от София град и София област

| Анализ
Снимка: Елена Тамакярска

Необходим е мониторинг на двете програми за субсидирани от държавата почивки и пътувания за деца: "Отново заедно" и България – "Образователни маршрути", смятат туроператори. Важно е обществото да знае как са изпълнени програмите и постигнати ли са целите, а не на последно място и имало ли е реална равнопоставеност между фирмите, които предлагат детски и ученически отдих, подчертават туроператорите.

Някои фирми останаха разочаровани след като служебното правителство сви  средствата за тази година от 22 на 13 милиона лева, а поне 4 хиляди деца останаха с излъгани надежди за субсидиран от държавата отдих.

Средствата не бяха разпределени по региони и така финансиране на почивки за децата получиха училища предимно от София и София област, посочват като един от големите недостатъци туроператорите. Училищата и туроператорите се надяват следващата година програмата да бъде публикувана навреме. Тази година програмата бе публикувана и отворена за кандидатстване на 2 юни, когато една част от децата вече не бяха на училище.

"В неведение са директори на училища, туроператори, превозвачи, хотелиери, ресторантьори, аниматори, екскурзоводи - как така в рамките на не повече от 20 дни са похарчени заложените 13 милиона за отдих на децата и ще получим ли яснота къде отидоха парите", пишат в отворено писмо туроператори от Сдружение Обединение бъдеще за туризъм.

РИО продължиха да одобряват проекти на договори, да придвижват процедури на съответните училище след изчерпването на бюджета, казва Свидна Динева – собственик и управител на фирма за детски и младежки пътувания.

Според туроператорите липсва добра комуникация между регионалните  инспекторати и Министерството на образованието и не е подадена навреме информация за изчерпването на бюджета.

Механизмът за кандидатстване на училищата по програмата изисква време - оферта от туроператор, решение на педагогически съвет, родителски срещи,  одобрение от страна на родителите, оформяне на списъци, уточняват те.

За краткото време от отваряне на портала за кандидатстване технологично училищата е трябвало да извършат много дейности по процедурата, уточнява Динева.

От Министерството на образованието посочват, че за изпълнението на програмата България – "Образователни маршрути" е разработена платформа, която дава прозрачност и публичност за всички заинтересовани страни и гарантира поредността при подаването на формулярите, за да се спази принципа на равнопоставеност при всички получатели на средствата. Заявленията се разглеждат по реда на подаването им. Одобряването се прекратява при достигане на максималния бюджет.

За туроператорите обаче нещата не са толкова прости.

"Имаше проблеми в самата платформа с избора на обектите. Имаше обекти, които не бяха въведени. Имаше проблем с въвеждането на обекти, които не са по табличката, която беше предоставена като приложение към програмата. Това доведе до огромно забавяне", описва ситуацията Свидна Динева.

2540 деца и учители са били одобрени през агенцията, която тя представлява. Само 121 лица обаче са получили финансиране. Реално 2400 деца и учители са останали извън програмата поради изчерпването на бюджета.

"Много деца остават извън програмата. Проблемът е, че подлъгахме децата. Много хора работиха за това да се случат нещата, а останаха извън финансиране заради процедурни проблеми."

Средствата по програмата в размер на 13 милиона лева се разпределят на принципа "първите печелят". Няма квотен принцип, за да може да бъде гарантирано, че деца от цялата страна могат да се възползват от субсидирано пътуване, подчертава Свидна Динева.

"Не се направи по области процентно съотношение на деца, които да бъдат включени в програмата. Около 2/3 от всички участващи и получили финансиране са София град и София област. От много други области почти няма участници."

Илияна Петрова е управител на туроператорска фирма от Хасково, която настоява за конкретен отговор:

"Направихме родителски срещи, излъгахме деца. Има много родители, които нямат възможност да си пратят децата нито на лагери, нито на екскурзии и се надяваха на това. Една огромна машина и организация. И нямаше списък до 30 юни, никакъв – кой е одобрени кой не е одобрен. На избирателен принцип се връщаха отговори  - изчерпаха се средствата, вие не сте одобрени за финансиране. По какъв начин е направено това класиране на 400 училища в рамките на срока?"

По програмата България – "Образователни маршрути" фирмите са изготвили индивидуални оферти, уверява Свидна Динева и определя това като сериозна и времеемка работа.

До момента за двете фази на програмата "Отново заедно" и за новата - България – "Образователни маршрути", няма представен пред обществото мониторинг и заключение от Министерството на образованието, изтъква още Свидна Динева. Според нея МОН дължи анализ.

Има нужда от промяна на Наредбата за организирането на ученически пътувания и регламентиране на командировъчните на учителите по време на такива пътувания, категорични са туроператорите. Целта е те да се конкурират на база качество и разнообразие на предлаганите услуги, а не на база на предлагания хонорар.

"Има много пропуски, свързани с пакетните услуги. Задължително трябва да се регламентира възнаграждението на ръководителите, които участват във формите за отдих с деца. Да не се оставя на свободно договаряне между туроператора и училището", коментира Свидна Динева.

Тя изрази мнение, че следва да се помисли и за субсидирани почивки на учителите, защото формите на детски ваканционни пътувания за тях са работа, а не почивка. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Извършени са едва 20% от предвидените прегледи по кампания за рак на маточната шийка

С 2 милиона лева за информационна кампания и телевизионен клип, излъчван в продължение на 17 дни, здравното министерство успя да мотивира близо 17 хиляди жени да се прегледат за рак на маточната шийка в края на миналата година. Това са едва 20%, заложени в скрининговата кампания за ранно откриване на този вид рак, за която държавата отпусна..

публикувано на 07.05.25 в 08:55
Папа Франциск на прозореца си с изглед към площад „Свети Петър“ във Ватикана, 6 март 2022 г.

Ще сбъдне ли новият папа мечтата на Франциск за общ Великден за християните?

Католическата църква преживява исторически момент. На 7-ми май ще бъде конклавът, на който ще бъде избран новият папа. Сикстинската капела се подготвя да приеме 133-ма кардинали от общо 135-ма на възраст до 80 години. Букмейкърите изчисляват, че бял дим от комина ще има между 5-ия и 8-ия път  Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване..

публикувано на 05.05.25 в 14:28

Учител поде инициатива за изграждане на военен паметник в Радомир

Славчо Свиленов e учител по история и инициатор за изграждане на военен паметник в град Радомир, който ще бъде в памет на близо 2000 загинали след Освобождението българи . Когато започнали инициативата, нямали очаквания да открият толкова много жертви, казва учителят.  Паметникът ще бъде лъв на постамент и ще бъде поставен на символно за..

публикувано на 05.05.25 в 10:19

Илиян Христов: Липсва държавна политика за военноинвалидите и военнопострадалите

Съюзът на военноинвалидите и военнопострадалите е патриотична, обществена и социална организация, създадена през 1913 г. от пострадали от Балканската и Междусъюзническата войни. В нея членуват военноинвалиди и пострадали от войните и в мирно време. Основна цел на съществуването на организацията е да защитава правата и интересите, както и да оказва..

публикувано на 05.05.25 в 08:55

Локалите - огромна спяща клетка, заровен проблем, вече трудно контролируем

Проблемът с локалите трябва да бъде решен по някакъв начин, но той няма да бъде решен, яко няма сериозен обществен натиск. Това заяви пред БНР Милен Димов, родител, който заедно със съпругата си повдигнаха темата за бандите, локалите, които нападат и тормозят други деца.  "Явно това е една огромна спяща клетка, заровен проблем, който по..

публикувано на 02.05.25 в 15:33

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия

Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у нас е висока, а в същото време държавата няма програма за откриването на тези хора и намаляването на риска да се роди дете с тежката форма на болестта. Проблемът и възможните решения бяха обсъдени от..

публикувано на 02.05.25 в 14:50

Частните пенсионни фондове - ключ към разтоварване на системата?

Увеличаването на осигурителната вноска и пенсионната възраст няма да решат проблемите на пенсионната система , смятат експерти и работодатели. Решенията, които предлага държавата, могат само временно да попълнят известен дефицит в бюджета на Националния осигурителен институт за сметка на повишаване на риска от разрастване на сивия сектор и..

публикувано на 01.05.25 в 08:57