Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Перев: Москва и Белград натискат за това българите да не влязат в Конституцията на РСМ

Много повече от очакваното са македонците, съгласни българите да са вписани в Конституцията, подчерта журналистът

| Интервю
Владимир Перев
Снимка: БГНЕС

Министрите в правителството на РСМ от албанската партия "Демократичен съюз за интеграция" депозираха оставките си, които ще влязат в сила, след като опозиционната ВМРО-ДПМН гласува промените в Конституцията. Според тези промени българите трябва да бъдат вписани в Конституцията на РСМ. 

Процентът на гражданите, които са съгласни българите да са вписани в Конституцията и по този начин да се гарантират техните човешки и граждански права, са много повече от очакваното при тази жестока антибългарска кампания, която се води в Македония. Това мнение изказа пред БНР журналистът Владимир Перев.

30-40% от хората смятат, че българите трябва да са вписани и да имат същите права като останалите, подчерта той и добави, че хората го приемат като нещо нормално, което тряба да се случи. 

"Политиците, медиите, институциите обаче говорят със задръжки за това и говорят срещу българите и България, като се повтарят старите тези. Става дума за жестока антибългарска кампания", каза той в интервю за предаването "Преди всички". Той изказа мнение:

"Това беше нужно да се случи, трябваше да се мине един катарзис, трябва да се плати и ще се плаща сметката на бездействието на българската държава по отношение на македонския въпрос от 1934 г. България ще трябва да плати за своите грехове за отношението, за бездействието към Македония, за нямането на интерес към Македония, за това, че българските медии, институции, документите на историческия архив - винаги се е говорило, че Македония е българска земя, но никога това не е било официална политика. Минало чрез мълчание - мълчание, което от македонската страна е било прието като одобрение за нейното безнаказано антибългарско действие".

Според него все пак двата народа не са се отдалечили, а дори сме се приближили едни към други. Сега вече отново се запознаваме, обикновените хора вече отново припознават своите български корени, минало и история, смята той.

"Мисля, че в този момент натискът да не се взима решение по отношение на България - да не влиза в Конституцията, е по-силен от страна на Север и Изток, от Москва и Белград. Те искат да задържат това", категоричен е Владимир Перев. 

Според него това се прави, за да има нови причини за нови политически и военни сблъсквания на тази територия. Той подчерта, че от момента на създаването на България, Русия и Сърбия водят стриктна антибългарска политика: 

"Омразата на Русия към България е огромна. Тя се труди да подели българското племе на толкова, колкото може повече части, за да може по-лесно да ги ръководи и манипулира. Всичко това се промени в момента, когато се подписа договорът за сътрудничество и когато се формира историческата комисия. От този момент натам процесите са невъзвратни. Комисията наследи проблем, който тежко се решава, но ще бъде разрешен". 

Пътят за присъединяване на Северна Македония към ЕС е тежък и мъчителен, отбеляза още журналистът и обясни, че по-голямата част от политиците, които се наричат етнически македонци, не искат да се присъединяват към ЕС

"Македония иска да живее и да лавира в пространството между Русия и ЕС. Албанците вчера направиха крачката напред. Албанските министри и функционери в институциите си поднесоха оставките под условие, че те ще бъдат активирани, когато парламентарното мнозинство реши да направи първата крачка - да внесе българите в македонската конституция. От страна на ВМРО-ДПМН не отговориха нищо - те искат оставките да се активират веднага и веднага да има парламентарна криза и да се отива на избори, където партията очаква, че ще победи. ВМРО-ДПМН в последната година - две нямат никаква друга идея и предложение за бъдещето на Македония. Единственото им желание е те да ходят на избори". 

По думите на журналиста никой не говори за визия за това каква ще бъде политиката след изборите. Никой иска да каже защо или не знае защо са нужни нови избори, смята той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Стармър: Няма нужда да избираме между ЕС и САЩ

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..

публикувано на 03.12.24 в 05:23

Жителите на Кипър отчитат като проблем високите разходи за живот

Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..

публикувано на 03.12.24 в 05:18
Британската  кралица консорт Камила.

Кралица Камила още се бори с вирусна инфекция

Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..

публикувано на 03.12.24 в 02:18

Изложба "Българска екзархия - история в снимки“ в Монтана

Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..

публикувано на 02.12.24 в 22:12

3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на ограничения в София, глобата е 50 лв.

3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..

публикувано на 02.12.24 в 21:59

Сирийската опозиция се зарече да се бие срещу Асад, докато той не се съгласи на преговори за предаване на властта

Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..

публикувано на 02.12.24 в 21:45

Пета вечер на протести в Тбилиси

За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..

публикувано на 02.12.24 в 21:18