Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Има инвалидна тоалетна, но тя се намира в мъжката"

Стръмни рампи и тесни асансьори - как СУ осигурява "достъпна среда" за студенти с увреждания

"Той се е дърпал на това нещо е с гордост го казаха – че са направили достъпна среда"

Преслава Неделчева с дъщеря си Христина Иларионова
Снимка: Ася Пенчева

Достъпни ли са сградите, аудиториите и общежитията на Софийския университет за младежи с увреждания? Оказва се, че не са. Какви са възможностите за обучение на студенти с физически увреждания в специалностите на Софийския университет и достъпен ли е той изобщо за тях - въпросите поставят новоприетата студентка Христина Иларионова и майка ѝ  Преслава Неделчева от Русе два месеца преди началото на академичната учебна година.

Христина Иларионова тази година се дипломира с общ успех 5.94 в Средно училище "Васил Левски" в Русе. Позната е от телевизионни, вестникарски и радио репортажи като едно от децата на кампанията "Българската Коледа". Тя премина през всички трудности на образователната ни система и успешно приключи с поредния етап. На прага на следващия обаче - университета, я чакат нови.

Христина била приета да учи по второ желание Португалска филология, но "там, където се провеждат лекциите, не е достъпно". Искала да учи Испанска филология, но малко не ѝ достигнало, за да влезе – там лекциите по специалността се провеждат в Ректората, където на документи има достъпна за нея среда.

"Испанският ми е желание и мечта, обаче като няма, и португалският става. Обаче там не е достъпно. Сградата, има стълби, има "рампи", които въобще не са рамки – много стръмни и неудобни. Отделно вътре асансьорът в едната сграда не работи, а в другата е много тесен и количката не влиза."

Майката на Христина - Преслава Неделчева, решила да отиде да види на място дали уверенията на академичната администрация за достъпна среда отговарят на действителността, включително за сградата на Ректората:

"Човек в количка не може да го ползва. Отстрани погледнато, е достъпно. Има инвалидна тоалетна, но тя се намира в мъжката тоалетна, вратата не се затваря. За да отиде човек с увреждания до тоалетна, трябват още двама човека с него – да преместят количката", разказва Преслава Неделчева.

Базите на филологиите разполагат с рампи, "но това са две метални шини на едни стръмни стълби, въобще не можем да се изкачим", свидетелства още майката Преслава.

"До един асансьор са пак стъпала и пак рампи. В момента асансьорът не работи и се надяват да е поправен. Тези надежди от 2 години се споменават и се мисли по въпроса. Съответно е за един човек – здрав, прав. Един тесен, дълъг – количката не влиза."

"Доскоро имало един студент – с голяма гордост го съобщиха, че той се е справил, въпреки че нямало асансьор в корпуса. Сложили са му парапет, "и той така много добре се дърпаше". Той се е дърпал на това нещо е с гордост го казаха – че са направили достъпна среда", продължава разказа си майката.

По настояване на омбудсмана е в ход проверка кой живее в по-широките стаи за инвалиди в общежитията, уточнява още майката на студентката с увреждания.

"В момента са заети и няма други налични такива стаи. Два месеца минаха, нямаме отговор. Казаха – ние не можем да изгоним хората, вас да настаним. Викам, една стая ли имате за цяла България? "Две са стаите и двете са заети. Търсете си квартира. Започнах да търся квартира, не мога да намеря да е достъпна – вход без никакви стъпала…"

Така семейството вече е готово и на този ход – да плаща наем в София, но за апартамент в достъпна сграда.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49