Правителството трябва да решава въпроси. Има проблем и той е сериозен. Някой трябва да си свърши работата. Да се вземат в ръце, да престанат да се занимават с евтин пиар и да си вършат нещата. Това препоръча в интервю пред БНР Румен Овчаров, бившият първи на БСП София, бивш депутат и министър, относно продажбата на рафинерията Лукойл и очаквана криза с горивата у нас.
И е категоричен, че трябва да иска дерогация на санкциите.
"Силно съм скептичен, че нещо което не се случи за 5 години, ще се случи за 2 седмици. Лукойл не иска да създава проблеми на държавите, където оперира, но не виждам българската държава да действа. Ако не се случи варианта, който Лукойл предлага, безсмислени са и другите планове на българската държава от тези герои, които измениха закона и въведоха особен управител. Видяхме какво стана с дружествата на Роснефт в Германия. Тревожно е, че никой от България не предприема реалните мерки, които могат да се предприемат", каза Овчаров.
И обясни, че особеният управител не отменя собствеността и санкциите, "в Германия имат такъв вече 3 години".
"За 4 дни се наслушах на една купчина дърдорковци, които не знаят какво говорят. Ако спре Лукойл в Бургас и тази в Румъния не работи, и на Сърбия не работи и началото на следващата година не можем да получаваме нефтопродукти от руски петрол, каквито в момента получаваме от Турция и то в големи обеми, откъде точно ще дойдат горивата за България?", коментира Румен Овчаров. И е категоричен, че едва ли Гърция може да задоволи пазара в България, Румъния и Сърбия.
"Българското правителство да си седне на задните части и да не обикалят като цветарки медиите. Първо те трябваше да проверят наистина ли има 90-дневни запаси на горива и продукти. Двама от големите продавачи на пазара нямат такива запаси, дори и на хартия ги нямат, водят съдебни дела, понеже са близки с голямото Д и отлагат тези решения. Второто, което държавата вече трябваше да го е направила, Борисов да се обади на приятеля си Тръмп и да обясни, че бургаската рафинерия няма нищо общо с доходите на Русия. Тръмп налага санкция на българските граждани. Най-малкото, което трябва да поиска и българската държава е длъжна да го направи е да поискаме дерогации. Не може на най-верноподаническата нация в цяла Европа да ни налага санкции, а верният приятел на Путин - Вучич си извоюва 8-месечни дерогации", каза още Овчаров.
Според него нашата рафинерия е на загуба тази и миналата година, "защото отмениха дерогацията, иначе 2024 г. щяхме да имаме едни 24 млн. в бюджета".
И твърди, че България е в драма заради измислена битка и съветва:
"Да попитат колко време ще ни е необходимо, за да започнем да ползваме 90-дневните запази. Защото на Унгария, когато украинците спряха, са им трябвали 7 седмици, за да получат разрешение от ЕК да ползват резерва си. И ако ние трябва да чакаме 7 седмици, не ми се мисли какво ще правим през зимата."
Овчаров посочи, че рафинерията в Бургас ще бъде продадена, но няма да бъде продадена на временно съществуващ купувача, а на сериозен бизнес играч в тази сфера.
"Не мисля, че Русия ще позволи на Георги Самуилов и Пеевски да им вземат една от най-добрите рафинерии в Европа", каза Румен Овчаров и коментира и копаенето на "измислени вертикални газови коридори, в които копаем пари".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Времето застудява, а това предразполага разпространение на вирусни инфекции. Как да се пазим от тях ще чуем в Минутите за здраве от д-р Петър Димитров от Клиниката по белодробни болести на Александровска болница в София. Д-р Димитров, какъв е интензитетът на грипните вируси в момента и кои типове доминират? "В момента грипната активност е ниска..
По покана на фондация "Академия за млади таланти" с ръководител Пенка Петросович, Смесеният хор на 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин Гълъбов" в София, с диригент Красимира Цуцуманова, ще изнесе на 23 ноември 2025 г. онлайн концерт пред белгийска публика . Излъчването започва в 15 часа централноевропейско, а 16 ч. българско..
Поредица от коледни работилници организират от казанлъшката галерия „Ателието“ по повод предстоящите зимни празници. Ръководителят й Ваня Запрянова разказа в интервю за предаването „Закуска на тревата“, че те са насочени както към децата, така и към техните родители. Ателиетата ще започнат на 27 ноември и ще продължат до 11 декември, като..
Нов паметник на Захарий Стоянов беше открит срещу северния вход на старата сграда на Народното събрание – революционер, политик, журналист и писател, помощник в Априлското въстание и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските въстания“. Монументът е дело на Иван Чолаков, Пламен Вълчев и арх. Димитър Младенов, а председател на..
Музеят на хумора и сатирата издирва габровски сувенири, за да възстанови първата линия от произвежданите хумористични изделия, които гостите на града купували за спомен . Липсващите екземпляри са от началото на 80-те години. Малките предмети са предимно керамични и текстилни и са по дизайн на карикатуриста Борис Димовски , който измисля чашките..
В центъра на Пловдив ще бъде представена благотворителната изложба на победителите от националния конкурс за рисунка "Шофирай със сърце и разум", организиран от Фондация "Ани и Явор". Фондацията е създадена в памет на младите влюбени творци, чиито животи бяха отнети от 18-годишен шофьор, докато пресичаха на пешеходна пътека в София през 2023 г...
Плевен е домакин на национална конференция за климатичните промени и безводието. Форумът е организиран от Националния клуб на жените към партия "Демократи за силна България", в партньорство с Фондация "Конрад Аденауер". Събитието събира експерти и лидери с мисия да изработят дългосрочни политики за водна сигурност и модерно управление...
Групата за мониторинг на демокрацията, върховенството на закона и основните права към Европейския парламент проведе вчера закрито заседание за..
Някои държави имат 75 поправки в Конституцията, ние имаме 75 погазвания на Конституцията. Това заяви пред БНР проф. Александър Маринов, социолог,..
Обявените за днес протести срещу разширението на синята и зелената зона за платено паркиране в София и увеличаването на цените няма да промени решението..