Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

140 на 90 е оптималната стойност за нормално кръвно налягане

Д-р Елена Богушева: До края на живота си 95 на сто от хората стават хипертоници

2
Д-р Елена Богушева
Снимка: Пламена Бачийска

"В горещите летни дни и ниското, и високото кръвно налягане не е добре, но зависи и от здравословното състояние на човека.

Ако обаче имаме ниско кръвно налягане на фона на съпътстващо сърдечно заболяване, израз на сърдечна недостатъчност, вече е проблем, който трябва да се лекува", каза за "Нощен Хоризонт" д-р Елена Богушева, кардиолог и управител на медицински център "ИСУЛ" ООД. Центърът работи със Здравната каса.

"Високото кръвно налягане все по-рано и по-често се диагностицира. Това е вследствие на средата, храненето, токсините около нас, заседналият начин на живот - това са основните фактори за високо кръвно налягане.

Въпреки различните редакции, най-общо през годините се приема, че най-високата горна граница на нормалното кръвно налягане е 140, а долна граница - 90. 120 на 80 е желателната и прицелната, и оптималната. Това зависи от съпътстващите заболявания.

Д-р Елена Богушева

Ако пациентът е с диабет, с преживян инфаркт, с хронично-бъбречно заболяване, целта ни е да бъде не повече от 130 горна граница.

С възрастта тези стойности се променят, след 70 години се допускат по-високи стойности на кръвното налягане. Може да бъде и 150 горна граница и това не се счита за патология.

При високото кръвно налягане има фамилна обремененост, особено при тежките и ранни форми. Но до края на живота си 95 на сто от хората стават хипертоници, изтъкна още д-р Богушева.

По думите й през преходните сезони може да се направи преосмисляне на терапията и промени в нея.

При резки температурни промени кръвното налягане също може да варира - високите температури "смъкват" кръвното, но всеки пациент би трябвало да знае, че в такива горещи дни трябва да пие вода, да следи по-често кръвното си налягане, особено, ако дозировката на лекарствата е понижена.

При здрави хора един организъм има нужда от 30 милилитра на кг тегло течности. Това е при нормална температура. При всички останали фактори - жега и тежка физическа натовареност,  течностите трябва да се увеличават, най-малко половин - един литър отгоре над препоръчаните да се пие.


"Масово обаче и пациентите, и хората изобщо не пият вода, което е изключително порочна практика, а това е много лесно и така да имаш равновесие на кръвното си, появи д-р Богушева.

Тя предупреди й, че едновременно с това, хората у нас приемат и много сол над необходимото дневно количество. Не трябва да се консумират колбаси, преработени меса, те са отрова за организма, допълни още кардиологът.

"За хипертонична криза говорим при рязко покачване на кръвното значително над обичайното за човека. Нормализирането не трябва да става също рязко, а постепенно до обичайното. Защото това е много рисково особено за мозъчната дейност, изтъкна още д-р Богушева.

Сол

Тя предупреди хората да внимават как в домашни условия и без да са специалисти се опитват да понижат повишено кръвно налягане, защото това е добре да стане след лекарско предписание. 


Д-р Елена Богушева: 1977 г- завършила Бургаската Английска гимназия;1983 г- завършила Медицина във ВМИ-Варна;1987 г- завършила Клинична ординатора по Вътрешни болести в МА-София;1987 г. -2020 г. -асистент в Кардиологична клиника на УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ"-София. От 2000 г. досега е кардиолог и управител  в Медицински център "ИСУЛ" .


Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12