Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потърпевша: Лицето 13 пъти нарушава ограничителната заповед и пак е на свобода

Адвокат за домашното насилие: Наказанията в България са пълна мимикрия, превенцията не върши работа

Доц. Александър Христов: Обществото има енергията да окаже огромен натиск

| Интервю
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

"Моята трагедия започна през 2016 г. Бях омъжена и бившият ми съпруг започна да прилага насилие върху мен. Когато казах, че искам да се разделим, започна и адът – заплашвания, закани за убийство, нападения. Където и да отидех, той ме намираше. Срещу него има издадени три ограничителни заповеди, които не спираше да нарушава и ставаше все по-добър в действията си, тъй като знаеше, че не трябва да има свидетели. От 2019 г. има образувано дело от прокуратурата  по повод мои жалби – за закана за убийство и нарушаване на ограничителна заповед. На първа инстанция спечелих делото, осъдиха го, но на втора инстанция съдът разпореди, че връща делото, което е пълен абсурд. Свидетелите ми не искат да се занимават повече, заплашвани са. Много жалко ще бъде, ако на това въпросно лице му се размине."

Това разказа пред БНР Диана Сеймянова от Видин. Диана има две деца – на 8 и на 11 години. 

"Особено по-голямото дете е ставало свидетел на много грозни сцени."

"На този етап не вярвам. Когато са налице тези промени и видя, че има незабавни действия за такива случаи, тогава бих повярвала. Много бавна, много мудна система. Лицето 13 пъти нарушава ограничителната заповед и пак е на свобода", коментира Сеймянова за предстоящите законодателни промени.

"Диана се изрази много меко. Нещата са много по-сериозни. Тя преживя тежко онкологично заболяване вследствие на този тормоз в продължение на години. (…) Случаят на Диана е фрапиращ. Той продължава и в момента с денонощен тормоз", допълни адвокатът на жената Стефан Стефанов. Според него "в конкретния случай дори на прокуратурата са ѝ вързани ръцете".

В България имаме 13 вида наказания, които не носят никакъв превантивен ефект във връзка с тези престъпления, подчерта Стефанов. По думите му, "тези наказания в България са пълна мимикрия" и превенцията у нас не върши работа, освен ако не се изразява в глоба в големи размери.

Единственото наказание, което върши работа, е ефективното, смята той.

Не може с 30 и няколко юристи от 240 народни представители да се произведе качествен закон, посочи още адвокатът.

Снимка: БГНЕС

"Вълната от недоволство, ярост даже, е много силна и изключително справедлива. Размърдването, действията на някои институции е позитивен знак. Виждаме ситуация, в която гражданската енергия води до големи промени", заяви в предаването "Преди всички" доц. д-р Александър Христов от Център за анализи и кризисни комуникации. Според него "обществото има енергията да окаже огромен натиск" и е невъзможно да не се отчита общественото напрежение.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51