Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Франгов: Северното Черноморие е прекрасно, независимо дали морето е топло или студено

"Всеки пита кога ще се стопли водата." Сезонът в Шабла не потръгна добре, оптимизъм за остатъка от лятото

Светлин Янков: Профилът на туриста е около 60-70% румънци. Българите намаляха в последните години

Снимка: Мая Щърбанова

Продължителният и силен южен вятър по Северното Черноморие през последните дни рязко намали температурата на морската вода в района на Шабла. Местните хора разказват, че това явление се наблюдава всяка година, но отдавна водата не е стигала до 9-10 градуса.

Студената вода влияе негативно на притока на туристи и наред със спекулациите за чистотата ѝ поставя пред изпитание предоставящите туристически услуги в тази част на Черноморието.

Основната причина за падането на температурата на морската вода на север от нос Калиакра е в сложната динамика между ветровете и теченията, но главният виновник за рязкото охлаждане е силният вятър от юг-югоизток, уточнява председателят на Морския клуб "Портос Кариа" и състезател по подводен риболов Димитър Франгов. 

Явлението се получава на север от нос Калиакра, когато задухат южни и югоизточни ветрове, с компонента юг-югоизток, за дълъг период от време и по-силни от 6 м/с, а тази година имаше поредни дни с южен вятър от 10-12 м/с и пориви, по-силни от това, което буквално охлади водата за няколко десетки часа, пояснява Франгов.

Студената морска вода със сигурност повлиява на резервациите и на посещенията на плажовете, категоричен е концесионерът на плаж край Шабла Димитър Дамянов. 

"30 години съм в района. Не е имало чак толкова студена вода лятото, и то в пиковия сезон. Всички леглови бази ни бяха пълни още от март-април, на 100% резервирани, до края на септември. След като излезе "новината" за радиоактивната вода, може би около 50% от всичките резервации се отказаха, не дойдоха хората. В този район – специално на Шабла и Дуранкулак, водата е най-чиста от цялото Черноморие."

След за кратко настъпилата надежда за макар и късно започналия сезон – хотелите започнали да се пълнят, дошли следващите оттеглени резервации заради аномалията с водата.

"Включително и хора, които са в момента тук и са си запазили за 10 дни, на третия ден си прекратяват резервацията и отиват на юг или в някоя от нашите съседки – Гърция или Турция."

Сезонът тази година е 35-40%, прави равносметка Дамянов. По думите му най-голям е отливът от румънците, "които разчитат на фалшивите новини, че са верни и държавата няма нищо, което да ги обори".

Мястото за настаняване, стопанисвано от Светлин Янков, в момента е запълнено изцяло. Според него по Северното Черноморие има толкова много забележителности, исторически обекти и защитени територии с уникална природа, че студената морска вода не би трябвало да е причина за отлив от туристи

"Профилът на туриста е около 60-70% румънци. Българите намаляха в последните години. Всеки пита кога ще се стопли водата, на което ние точен отговор не можем да дадем. Има и комплекси с басейни. Проблемът с водата е на север от Калиакра. Една част ходят на плажовете на юг от Калиакра. Друга част откриха природни забележителности, които иначе не биха разгледали. Една част се разхождат до Румъния."

Температурата на морската вода постепенно ще се повиши с обръщането на ветровете, което според прогнозите ще се случи още тази неделя. 

"Процесът на стопляне започна. Въпрос на няколко дни е, като се обърне и вятърът, да стане повсеместно. Окуражавам всички да дойдат на Северното Черноморие. Тук е прекрасно, независимо дали морето е топло или студено", изтъква Димитър Франгов.

Снимки: Мая Щърбанова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17