Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неправителствените организации не са единодушни за промените в Семейния кодекс за осиновяванията

Снимка: nmd.bg

На 26-и юли мнозинството в Народното събрание прие на първо четене промени в Семейния кодекс, с които се улеснява процедурата в съда за отпадане на тайната на осиновяването. Депутатите подкрепиха и ограничаването на възможността за разсиновяване. До 4-и септември е срокът за внасяне на предложения за промени преди второто четене на проекта. 

Одобреният от депутатите на първо четене проект за промени в Семейния кодекс, внесени от депутати от ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната-Демократична България", предвижда навършилият 18 години осиновен да може да подава заявление за разкриване на биологичните родители, което да става с разрешение на съда. Предвижда се да отпадне изискването за „важни обстоятелства“ в процедурата при достъпа до данните за биологичните родители и се разширява кръгът на лицата, които имат право да поискат разкриване на тази информация. Освен осиновеният и осиновителите, към съда ще могат да се обърнат наследниците или съпруг на осиновения. Облекчава се и административната процедура по осиновяването. Предвижда се създаване на национална електронна информационна система, която да улесни процеса по кандидатстване на осиновителите и тяхното профилиране, както и да гарантира прозрачност. Вносителите посочват, че други промени, които имат за цел съобразяване с най-добрия интерес на детето, са свързани с условията за осиновяването на братя и сестри, въвеждането на максимална възрастова разлика от 50 години между осиновяван и осиновяващ и други. 

Председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева от ГЕРБ-СДС, която е един от вносителите, обясни, че основният мотив за предлаганите промени в Семейния кодекс е да се подобри системата на осиновяване в България.

Законопроектът също така цели да се прецизира възможността за прекратяване на осиновяването на малолетни и непълнолетни осиновени в условията на т.нар. „други обстоятелства", които дават основание за разсиновяване, както и да се ограничи възможността за прекратяване на осиновяването въз основа на т.нар. взаимно съгласие" при дееспособни осиновен и осиновител. Разсиновяване ще може да се прави само след експертна оценка от социален работник и психолог за степента на разстройване на отношенията между двете страни. Самото разсиновяване ще може да се случи само след навършване на 25 години на осиновения.

Проектът за промени в Семейния кодекс среща одобрението на едни и критиките от други не само сред политиците, но и сред неправителствените организации. От движение „Българско семейство“ и други организации изразиха притесненията си за възможност за злоупотреба с власт заради това, че се предвижда осиновяване на дете без съгласие на неговия родител да става в случаите, когато то е настанено в социална услуга за резидентна грижа или приемно семейство, чиито родители в срок от шест месеца без основателна причина не са поискали прекратяване на настаняването и връщане на детето или промяна на мярката с настаняване на детето в семейство на близки и роднини. От движението смятат, че липсата на разяснение на термина „основателна причина“ предпоставя субективно тълкуване на закона от административния орган. Депутати от БСП и "Възраждане" също категорично се противопоставиха при обсъжданията на облекчаването на процедурата за осиновяването при живи биологични родители. Аргументът им е, че посоченият срок от 6 месеца е твърде кратък, особено в сегашните условия, когато е трудно за един родител, изпаднал в затруднено положение, само за 6 месеца да реши този свой проблем и да може да върне децата си при себе си и да се грижи наистина за тях.

Сред критичните гласове е и този на адвокат Владимир Шейтанов, председател на РОД Интернешънъл. Той смята, че някои от предлаганите промени са не само незаконосъобразни, но и нецелесъобразни, защото увреждат обществения интерес да се грижим за децата на България в България. Шейтанов каза, че вносителите извършват промяната в Семейния кодекс без обществени консултации, които са задължителни по Закона за нормативните актове.

Той припомни, че Конституцията задължава българската държава да полага специални грижи за деца без родители. Мнението му е, че осиновяването трябва да е крайна мярка.

Разгорещени дискусии в обществото предизвика проблематиката, свързана с тайната на осиновяването. Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа определи приетите законови изменения като добро начало за някои промени, свързани с процеса на осиновяване в България.

И няма какво да се лъжем – живеем в среда, в който тайната на осиновяването не може да бъде опазена много – или някоя съседка, или роднини рано или късно се разприказват, посочи Миланов.

Срокът за внасяне на предложенията от парламентарните групи за промени преди второто четене на измененията в Семейния кодекс е до 4-и септември

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС ще прегласува спирането на две от нощните линни на градския транспорт

Общинските съветници в София ще прегласуват днес спирането на две от нощните линии на градския транспорт. Решението беше взето с мнозинство на 16 януари - по предложение на общинските съветници Ваня Григорова от "БСП за България" и Карлос Контрера от ВМРО. По думите ѝ са останали само две от линиите, обслужващи пътници в петък, събота и..

публикувано на 13.02.25 в 08:16
Социалният министър Борислав Гуцанов

Социалният министър се включва в кампанията срещу употребата на вейпове и райски газ

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се включва в започналата преди дни кампания на Държавната агенция за закрила на детето за борбата срещу употребата на вейпове, райски газ и така наречената дизайнерска дрога сред децата. Предвижда се учениците от седми до десети клас да научат повече за последиците от употребата на..

публикувано на 13.02.25 в 08:02
Снимката е илюстративна.

Без пазаруване: Ден на бойкот на търговските вериги заради високите цени

За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива". Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за..

публикувано на 13.02.25 в 07:55

В парламента продължава работата на Временна комисия за безводието

В парламента се очаква днес Временна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за проблемите с безводието в страната да изслуша представители на Министерство на здравеопазването - за качеството на водата за питейно-битови нужди. От Националния институт по метеорология и хидрология ще оповестят анализ на сезонното изменение на..

публикувано на 13.02.25 в 07:48

Изслушват премиера, зам.-министъра на енергетиката и шефа на НЕК за водите от р. Арда за Гърция

Парламентът ще изслуша премиера, зам. министъра на енергетиката и директора на НЕК във връзка с предоставяне на регулирани количества вода от река Арда на гръцката държава. Искането за изслушването е на "Възраждане". Тримата ще отговарят  текущите процедури и действия от страна на правителството за защита на българския национален интерес във..

публикувано на 13.02.25 в 07:40

Обща стачка ще обхване днес Белгия

Белгия ще бъде обхваната от обща стачка. Синдикатите се заканиха, че тя ще се провежда на всяко 13-то число, ако не бъдат отменени заложените орязвания на социалните придобивки в програмата на новото правителство. Кралството на практика ще бъде парализирано. Ще спрат работа държавните пощи, градският транспорт, общинските и държавните..

публикувано на 13.02.25 в 07:37

Египет и Йордания ускоряват усилия за спасяване на мирното споразумение в Газа

Делегация на палестинската групировка "Хамас" е пристигнала в Кайро, където ще обсъжда начини за овладяване на кризата. Тя е ръководена от лидера Халил ал-Хая, което показва, че движението е решено да се върне към прилагане на сделката за прекратяване на огъня. Израел, обаче мобилизира резервисти за евентуално подновяване на войната...

публикувано на 13.02.25 в 07:26