Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемът с паркирането по плажната ивица и върху дюните в Шабла продължава

Кметът на Шабла: По-добре някакви правила, отколкото никакви и разграден двор

Снимка: Мая Щърбанова

Продължава проблемът с паркирането на превозни средства по плажната ивица и върху дюните в Шабла

Заради зачестилите нарушения миналата седмица в РИОСВ-Варна се проведе работна среща, в която участниците обсъдиха различни мерки и действия за справяне с проблема. Част от предложените спешни действия са поставяне на табели от общините с информация за наличие на дюни и засилени регулярни проверки в критичните зони от служителите на МВР до края на летния сезон.
Нищо от това обаче не се случва по плажовете в Шабла, предаде кореспондентът на БНР в района Мая Щърбанова. По думите й това са диви, незасегнати от човешката дейност плажове

Виждат се обаче и множество коли, джипове, каравани, кемпери, които необезпокоявано паркират, където намерят за добре, ограждат си мястото и разбира се, за това не заплащат туристическа такса, наем или каквото и да било друго. 

Затова от години кметът на Шабла Мариян Жечев настоява да бъде въведена нормативна уредба за този начин на почиване и разрушаването на плажната ивица и дюните да бъде преустановено

Според него срещата в екоинспекцията във Варна не е довела до нищо съществено по проблема. А проблемът, по думите му, е, че от 2019 г. има неприложено законодателство и то е ясно и категорично - че къмпингуваното трябва да се осъществява съгласно наредба, която трябва да е изготвена от МРРБ.

"Тази наредба, дори сега да влезе в сила, много от нещата, които трябва да се случат, ще се случат в следващите 1-2 години".

В момента обаче контрол може да извършва само МВР, които могат да накажат шофьорите на превозни средства, които са паркирали в границата на плаж. 

Според Жечев в момента дори най-несъвършеното законодателство е необходимо да тръгне, а след това да си го осъвършенстваме:

"По-добре някакви правила, отколкото никакви и разграден двор".

Все пак наблюденията на кореспондента на БНР Мая Щърбанова са, че през последните години нарушителите са по-малко. 

Снимки: Мая Щърбанова
Още по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58