Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Състоянието на пролетните земеделски култури в Добруджа е тревожно

Снимка: Мая Щърбанова

Състоянието на пролетните земеделски култури – царевица и слънчоглед, в по-голямата част от страната е незадоволително. На места обаче развитието на растенията е тревожно, а предвижданията са за изключително ниски добиви, приближаващи се до критичната 2020 година. 

Причината за това са метеорологичните условия през последните месеци, характеризиращи се с малко количество или с никакъв дъжд и екстремно високи температури, придружени със силен южен вятър

Каква е ситуацията в Добруджа и има ли площи с пролетници, от които стопаните ще реализират нулева продукция? 

Засетите през тази стопанска година площи с пролетници в област Добрич са 932 730 декара маслодаен слънчоглед и близо 950 000 декара с царевица

"Състоянието на културите, които предстои да бъдат прибрани, е повече от тревожно и по-лесно бихме могли да изброим къде те се развиват добре, отколкото обратното", посочи председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов.

Ситуацията, по думите на председателя на Областния съюз на земеделските кооперации в Добрич Кирил Комитов, е повече от тревожна. Само около село Граничар, община Шабла, около 2000 декара с царевица са напълно пропаднали и няма да има продукция.

Към момента Кирил Комитов се въздържа от коментар какви са очакваните добиви, но при всички случаи според него те ще са много по-ниски от очакваните. Проблем е и несигурният пазар, и цените на земеделската продукция на борсата, допълва Комитов.

Областните служби по земеделие са залети от заявления за огледи и протоколи за защити, защото земеделците нямат право да продават под себестойност, а пропадналите декари с пролетници са много, заяви председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Радостина Жекова. 

Неминуемо ниските добиви и настоящите цени на пазара ще принудят земеделските производители да изплащат и по-ниски ренти, категорични са Кирил Комитов и Радостина Жекова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход. Т акова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56

МОН предлага математическите гимназии да се преобразуват в специализирани училища

Министерството на образованието предлага математическите гимназии да бъдат преобразувани в специализирани училища. Образователният министър Красимир Вълчев обясни, че с новия статут приемът в тези гимназии ще бъде още в пети клас и ще отпадне кандидатстването след седми клас. Предложението обхваща всичките 31 Природо-математически гимназии в..

публикувано на 08.04.25 в 13:22

Експерт: Няма вещи лица, защото трябва да има достойно заплащане

Липсата на подготвени кадри се отразява и това оказва влияние върху бързината на изготвяне на експертизите. Да, няма експерти, а няма, защото трябва да има адекватно и достойно заплащане на техните услуги и труд, заяви доц. Орлин Колев от Асоциацията на вещите лица и експертите в интервю пред БНР.  Вчера министърът на правосъдието..

публикувано на 08.04.25 в 13:16
Орлин Колев

Орлин Колев ще е докладчик по делото за прекратената процедура за избор на главен прокурор

Най-новият конституционен съдия - избраният преди дни от Народното събрание Орлин Колев, ще е докладчик по делото за прекратената процедурата за избор на главен прокурор.  След като беше сезиран от единствения кандидат - настоящият временно изпълняващ функциите обвинител номер едно Борислав Сарафов, тричленен състав на Върховния административен съд..

публикувано на 08.04.25 в 13:12
Инж. Йордан Вълчев

Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като свидетел за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна.  От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи БНР от..

публикувано на 08.04.25 в 13:04

Рибари от Бяла хванаха гигантска моруна... и я пуснаха, защото е защитен вид

Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор  гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина.  Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си.  (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..

публикувано на 08.04.25 в 12:55