Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политологът Георги Киряков прогнозира шарена картина след местните избори

| Интервю
Георги Киряков
Снимка: БНР

Шарена картина след местните избори прогнозира пред БНР политологът Георги Киряков. Според него след изборите ще се търси възможност за най-различни коалиционни формати, които да укрепят местната власт. Ако обаче се противопоставят остро на местно ниво, вероятността да се стигне до разпад на правителството, на национално ниво, е много голяма

Политологът не очаква преди изборите да се стигне до обща кандидатура за някой град между партиите от правителството, но е много вероятно след изборите да се стигне до ситуация, в която да се търси некоалиционно мнозинство, което да управлява съответните общини:

"На някои места някои от партиите ще издигнат неизбираеми хора, за да може другата партия от сглобката да спечели кметското място например. По скоро това бих си представил, отколкото да имат обща кандидатура. Ако се издигат кандидати по тайно споразумение между тези партии - кандидати, които са неизбираеми от една партия, а са избираеми от другата партия, това означава, че няма да има особено сътресение на национално ниво. Да видим и в предизборната кампания как ще се атакуват един друг. Виждам доста сериозно обиране на реториката по отношение на г-жа Фандъкова в София. Това индикация ли е за това, че има някакво споразумение за София? Възможно е вече да има някаква форма на сглобка в рамките на Столична община - за това коя партия кой кандидат да номинира и вероятно да спечели". 

Дори в ГЕРБ има неяснота в момента за тежестта на кандидатите по места, коментира още Георги Киряков в интервю за предаването "Преди всички". По думите му има някои фигури, които имат собствена тежест по места и дори могат да играят срещу централата си, срещу своята партия и лидер. Според него това говори за "упадък на партия ГЕРБ, за залез на този стил на ръководене на партия и държава, който Борисов налагаше, за това че вече се вижда, че отслабва сериозно властта на ГЕРБ и на Бойко Борисов и на национално ниво". Това поражда центрожебни процеси в партията, добави той.

За пейзажа в ляво политологът отбеляза, че "там войната си тече от години и няма да се прекрати на тези избори, а дори и на следващи парламентарни". 

"Имат си разногласия и дали ще се стигне след години до някакво обединение и до някаво озаптяване на тези процеси на разпад, предстои да видим. Въпросът е, че на тези местни избори това няма да го видим и ще имаме борба за тези гласове". 

"Възраждане" има доста проблеми с местните структури, подчерта Киряков и обясни, че партията няма ярки фигури, които хората търсят за кмет. Това ще предопредели избора за добре познатите лица, изказа мнението си той. 

Сериозна миграция настъпва преди местни избори, подчерта още Георги Киряков. По думите му това е добре смазана машина от много време насам, поне от 20 години. Според него има законови вратички, които позволяват подобни практики:

"За записването на тези хора проверява кметът, той назначава и комисията, която проверява дали тези регистрации са валидни. Много трудно, без законова промяна в това отношение не може да се промени тази практика. Това обезверява хората по места и им дава основание да си мислят, че изборите стават излишни. Така че се оказва, че тежестта на новозаписаните по схемата става много по-голяма". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува резултатите от външното оценяване след 7-и клас

Министерството на образованието и науката публикува резултатите от Националното външно оценяване в края на 7-и клас. Проверката става в системата на МОН  https://infopriem.mon.bg  с входящ номер и идентификационен код. Над 59 000 седмокласници на НВО по български език и литература На национално външно оценяване по български език и литература се..

публикувано на 01.07.24 в 14:14
Калоян Велчев

Калоян Велчев: Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, за да се събере широка подкрепа

Росен Желязков е най-приемливата фигура от ГЕРБ, която може да събере най-широка подкрепа. Времето за търсене на подкрепа се съкращава, а публично договорено мнозинство няма. Този ход изглеждаше изненадващ и поставя в трудна позиция ГЕРБ, коментира пред БНР политологът Калоян Велчев. "С излъчването на надпартиен кабинет се търси..

публикувано на 01.07.24 в 14:11

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са разбити от малолетни

75 надгробни плочи в гробищния парк на Нова Загора са били разбити от малолетни в събота. По случая са задържани няколко момчета на възраст между 9 и 11 години , съобщиха от полицията в Сливен. Те са отведени в РУ-Нова Загора и с тях е проведена беседа в присъствието на инспектор от Детска педагогическа стая . Кореспондентът на БНР в Сливен..

публикувано на 01.07.24 в 14:07

Koнcтитyциoнният cъд отмени съдебната медиация

Koнcтитyциoнният cъд cпря т.нар. съдебна медиация. Това става в деня, от който трябваше да започне нейното практическо прилагане. След жалба на Висшия адвокатски съвет конституционните съдии обявиха за противоконституционни приетите от 49-ото Народно събрание законодателни промени, с които беше въведена мeдиaция за определена група гpaждaнcĸи..

публикувано на 01.07.24 в 13:58
Тони Николов

Тони Николов: Църковната дипломация променя отношенията

Изказванията на митрополита Даниил и служението му като патриарх са съвсем различни . Затова при интронизацията на патриарха му събличат митрополитските одежди и обличат нови, защото си в съвършено друга роля. Това променя . Това коментира пред БНР Тони Николов, философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура". " Църковната дипломация..

публикувано на 01.07.24 в 13:42
Президентът Румен Радев

Президентът Радев е на работно посещение в Гърция

Президентът Румен Радев е на работно посещение в Република Гърция. В Атина държавният глава ще участва в откриването на 28-ата годишна кръгла маса на "The Economist". Тази година на форума ще се обсъждат задълбочаващите се геополитически конфликти, климатичните промени и глобалната икономика. Румен Радев ще има разговори с гръцкия..

публикувано на 01.07.24 в 13:37

Доц. Иво Янев: Патриарх Даниил показва, че има желание за дипломатично и обединително начало

Патриарх Даниил е изключителен монах, духовен човек, вярващ и като молитвеник на БПЦ ще ни изненада, в добрия смисъл на тази дума, и ще покаже добри грижи за БПЦ и за Софийската епархия. Това сподели в интервю пред БНР доц. д-р Иво Янев, зам.-декан на Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".  И призна, че също бил изненадан..

публикувано на 01.07.24 в 13:29