Изборът на проф. Любомир Спасов за декан на Медицинския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е съпътстван от редица нарушения и неизяснени обстоятелства. Установени са пропуски по отношение на свикването на Общото събрание и процедурата на неговото избиране.
Това са част от изводите от направената проверка по разпореждане на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, образувана в резултат на постъпили в МОН сигнали и жалби за избора на декан, проведен на Общо събрание на Медицинския факултет в края на месец юни.
Комисия в МОН изиска от висшето училище цялата налична документация и подробно се запозна с нея. По отношение на квотите в състава на Общото събрание Комисията установи, че са спазени изискванията на Закона за висшето образование, но откри пропуски в процедурата. От предоставените от висшето училище документи не може да се установи дали всички членове са били уведомени по електронната поща за предстоящото Общо събрание и дали, ако бяха уведомени и бяха се регистрирали, нямаше да повлияят на резултатите от проведените избори. При извършване на проверката би следвало да е приложен списък на регистрираните на 23.06.2023 г. членове на Общото събрание на МФ на СУ. Такъв не е бил приложен, а би послужил, като доказателство за кворума – 101 регистрирани, който се твърди, че е бил налице при някои от гласуванията. Това допълнително навежда Комисията към съмнение дали изобщо е имало такъв кворум.
По отношение на свикването на Общото събрание става ясно, че са изпълнени частично изискванията на Правилника за устройството и дейността на СУ за свикването му. Не е ясно дали писмената покана с дневния ред за него е изпратена до всички членове. Първоначално за място на провеждането е посочено „Аулата на Болница „Лозенец“ с начален час за регистрация 08,15 часа. Независимо от съдържанието на първоначалната покана е представена нова с място на провеждане - „Аулата на СУ“ - ректорат с начален час на регистрация 08,15 ч. на 23.06.2023 г. От предоставените доказателства не може да се установи, че поканата е изпратена до всички членове на Общото събрание. Не се представени и такива, че поканата за провеждане в ректората на СУ изобщо е изпращана по електронната поща до членовете.
Всичко това означава, че има сериозни нарушения в процедурата по свикване на Общото събрание на МФ на СУ, проведено на 23.06.2023 г., поради което Комисията счита свикването му за незаконосъобразно.
Военен хеликоптер се включва в гасенето на пожара в Национален парк Рила. Пожарът в Национален парк "Рила" се разраства Във високата част на планината снощи са се активирали нови огнища. Целият район е силно задимен. Над 80 служители от пожарната, Националния парк и военни са разпределени в района. Над 500 декара е..
Около 40% от новите борсови инвеститори са жени, отчитат от Българската фондова борса. Може да се направи извода, че борсата вече не е само поле на интерес на мъжете . Расте интересът на индивидуалните инвеститори към капиталовия пазар , казва Петър Кемалов, директор "Корпоративно развитие" на БФБ. "През последните 5 години имаме над 16..
Украински дронове отново са атакували Рязанската нефтена рафинерия тази нощ. При руска атака в Днипро е причинен пожар в промишлен обект. Руски и украински източници съобщават за взривове в Рязанската рафинерия и избухнал пожар. Командващият украинските дронови сили съобщи, че са били нанесени удари и срещу склад за гориво в окупираната..
Жътвата на пролетните култури слънчоглед и царевица започна в Добруджа. До момента добивите напълно оправдават песимистичните прогнози на земеделските производители , а полета с царевица вероятно ще бъдат само почистени в подготовка за предстоящата есенна сеитбена кампания поради липса на реколта. Четвърта поредна година финансовите резултати в..
Прокуратурата днес ще повдигне обвинения на четиримата задържани за побоя над директора на полицията в Русе старши комисар Николай Кожухаров. Той остава в Интензивното отделение на болница "Канев", без опасност за живота. Четирима задържани за нападението над шефа на полицията в Русе - трима на 19 г. и един на 15 г. Трима от нападателите са на..
Или ще има споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, но без войски от коалицията на желаещите, или ще има войски, но без споразумение . Това прогнозира пред БНР дипломатът и бивш заместник-министър на вътрешните работи Любомир Кючуков. Ако се стигне до разполагане на войски без споразумение, на практика това ще бъдат..
В пикови и кризисни моменти се сещаме, че институциите не работят. Има наследени и натрупани дефицити, които се правехме, че не виждаме. Обществената ни тъкан е ерозирала, разядена. Общността не се съпреживява като общество и всеки смята, че правилата не се отнасят за него . Този прочит направи в интервю за БНР политологът Любомир..
В анкетата на Момчил Драганов може да чуете какво мислят хората за работата на депутатите.
Лекар специализант по анестезиология с месечно възнаграждение в размер на 5 хиляди лева – за тази позиция, обявена от областната болница в Габрово, няма..
Ангелина Грозева е журналистка и актриса. Познаваме я от атрактивното ѝ присъствие в Детското БНР, гледали сме я в постановката "Клюки от Ада". За..