Велико Търново е градът с най-много сгради, построени от майстор Колю Фичето през 19 век. Сред тях са и пет църкви. С най-злочеста съдба е черквата „Свети Спас“, която вече 110 години след унищожителното земетресение през 1913 година е в руини. В последните години останките на храма се възраждат само и единствено благодарение на няколкото граждански инициативи за почистване на джунглата от саморасли дървета и храсти, които превземат вътрешността на каменната Фичева църква. Нов духовен живот на храма ще се опитат да дадат художниците от арт група „Дупини“. През почивните дни творците се събраха, за да почистят за пореден път останките на църквата.
Величествена, но и много тъжна е гледката към руините на православния храм „Св. Спас“. Черквата е в края на туристическата улица „Гурко“ във Велико Търново между Старопрестолната гимназия по икономика и Регионалната библиотека. Храмът е съграден от ломен камък от майстор Колю Фичето от 1859 до 1862 г. При катастрофалното земетресение през 1913 г. горната част на черквата е разрушена, а повече от век след това тя все още е руина.
За да не потъне черквата изцяло в боклуци и растителност, заслугата е единствено на различни граждански инициативи за почистване. През почивните дни художниците от арт група „Дупини“ оставиха четките, палитрите и длетата и взеха резачки и ножици и влязоха в останките на храма „Свети Спас“ да творят, но не в буквалния смисъл.
За каузата си разказват Георги Рачков и Румен Димитров от „Дупини“:
„Бихме искали да привлечем общественото внимание към това изключително значимо здание за културно-историческото наследство на Велико Търново, едно от знаменитите здание на Уста Колю Фичето, което доста отдавна тъне в забрава и бихме искали да придадем общностен характер на самата ни акция, включвайки местната общественост в изчистването на землището на храма“, обясни Рачков.
„За нас е важна също връзката с миналото и тази руина, която стои в центъра на Велико Търново „Свети Спас“. От дълги години ние помагаме за почистването и се опитваме да направим нещо и тази година освен това, че ще я почистим, ние решихме да я оживим, да ѝ вдъхнем малко сенки от миналото, някакъв живот. Хората да видят, че всъщност това е светилище“, допълни Димитров.
Във всяка инициатива за възраждане на църквата „Свети Спас“ се включва художничката от „Дупини“ и жител на квартала Катерина Милушева:
„Точно затова сме тук, защото смятаме, че от нас зависи да променяме средата, в която живеем. Не за първи път чистим църквата, може би, трети или четвърти път се събираме, за да разчистим това, в което тя се е превърнала. Действително наследството на Уста Колю Фичето е знаково за Велико Търново. За пореден път да заявим желанието си нещо да се промени, нещо да се възроди, да запазим наследството, което ни е оставил, защото то наистина е изключително ценно“.
В рамките на общностния фестивал „48 часа Варуша юг“ от 18 до 20 август останките на храма „Свети Спас“ ще се превърнат в арт пространство с мултимедийната инсталация „Духът на Възкресението” на творците от „Дупини“, разказва организаторът на фестивала Галин Попов:
„За първи път освен почистването, инициативата е съпроводена и с използване на храма като място за показване на изкуство. Културата и изкуството са белег на живот. Така че за мен храмът се връща към живот“.
Ще вдъхнем живот на храма, трансформирайки го за времето на фестивала във функциониращо духовно пространство. По стените ще „оживеят“ изображения от православната иконографска традиция, разказват художничките Малина Ангелова и Катерина Милушева:
„Идеята ни е да създадем пространство, в което хората, влизайки вътре, да почувстват духа на храма, просто да се оживи. Оказа се, че стенописи не е имало. Имало е иконостас на Колю Фичето. Малко материал има останал за църквата, особено за вътрешността ѝ“, поясни Ангелова.
„Това е осветена църква. Жалко е да няма грижа за нея. Решили сме да възобновим неговата святост с мултимедийна прожекция на различни стенописи и икони от други църкви и манастири“, допълни Милушева.
Години за общинско финансиране чака проект, направен от млада великотърновска архитектка, за възстановяване и адаптация на културния паметник. От Община Велико Търново обявиха през 2018 година, че той е подходящ, за да се социализира църквата „Св. Спас“ и обектът да се отвори за туристи. Проектът тогава беше за 20 000 лева, но си остана само на хартия.
Реализация няма и идеята на Великотърновския митрополит Григорий Фичевата черква да бъде реставрирана и превърната в музей на иконата.
Една от целите на фестивала „48 часа Варуша юг“ е отново да се обсъдят идеите за възраждане на храма, казва организаторът на фестивала Галин Попов:
„Да направим по-широко обсъждане на всички идеи, които вече са били предлагани от страна на архитекти, на граждани, на институции и с общи усилия да помислим кой е най-ефективен, кой е най-лесен за реализиране, защото много често това, което ни спъва, е, че когато си мислим, че нямаме достатъчния ресурс да направим нещо. Но тогава, може би, е добре да преосмислим целите си, да направим нещо малко, което е реализуемо, отколкото да имаме едни големи проекти, които просто стоят в едни папки“.
Кога ще има развитие и ще се случи ли възстановяването на черквата „Св. Спас“ във Велико Търново, са въпроси без отговори днес, но ще продължим да питаме, казва председателят на арт група „Дупини“ художникът Румен Димитров:
„Ние задаваме въпросите, оставяме отворен отговор и се надяваме Митрополията и Общината да вземат отношение към това, което става, и да се замислят дали това не е важна историческа част на Велико Търново и дали този обект трябва наистина да тъне в забрава. Това е архитектура на Колю Фичето. Просто е недопустимо. Надявам се, че с нашата видео инсталация ние ще помогнем хората да се замислят дали това всъщност не заслужава да се върне на картата на Велико Търново“.
И ако донякъде има обяснение защо черквата на Колю Фичето е руина, няма никакво обяснение, защо каменните стъпала към храма в историческата и духовна столица, какъвто статут има Велико Търново с решение на Народното събрание, са запушени от обществените кофи за отпадъци и защо улицата пред храма е паркинг.
Репортаж на Здравка Маслянкова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..