Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската културно-просветна организация "Кирил и Методий" във Виена на годишна среща във Варна

| Интервю
Снимка: архив

Българската културно-просветна организация "Кирил и Методий" във Виена по традиция се събира на среща на родна земя всяко лято. Тази година срещата ще е във Варна. Тя ще е в петък от 16 часа в Младежкия дом в града.

Годишната среща предсталява сбирка на представители от различни звена, които имаме към културната организация, каза пред БНР певицата Христина Лазарова.

Тя посочи, че на събитието ще има литературни четения, а между тях инструментални и вокални изпълнения. Към културната организация имаме танцова школа, български хор и други музиканти. По думите й програмата е разнообразна

Лазарова покани и във Виена млади български автори да представят свои произведения. 

През 2025 г. ще честваме 80 години от създаването на Българската културно-просветна организация "Кирил и Методий" във Виена, подчерта в интервю за предаването "Преди всички" нейният председател Бойчо Дамянов. По думите му това е една от най-старите такива организации в Европа и е с много богати традиции

Днес обликът на българите, които работят и живеят във Виена, е коренно различен, отбеляза Дамянов и добави, че в последните 20-40 години в австрийската столица са дошли много млади българи. По думите му българите в Австрия проявяват голям интерес към културно общуване и то не само като публика, но и като участници в културния процес

"Създадохме български театър, български хор, фолклорни състави, литературен кръжок, читателски клуб, естрадна група, приложни изкуства. Това са дейности, които функционират ежедневно", обясни председателят на организацията.

Дамянов подчерта, че не искат да ограничават присъствието в събитието само с техни изяви. "Искаме да общуваме с наши съмишленици в България. Ще има и наше, и тяхно участие и присъствие". 

"Това е едно културно общуване и сверяване на часовника - кой, къде, какво е направил през тази година", каза още той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран

Съветът за сигурност на ООН гласува за повторно налагане на санкции срещу Иран, след като Великобритания, Франция и Германия обвиниха Техеран в нарушаване на историческото споразумение за управление на ядрените му дейности, предаде АФП. "Призоваваме (Иран) да действа незабавно", заяви британският посланик Барбара Уудърд, след като гласува..

публикувано на 19.09.25 в 20:34

П. Събев: Да се даде възможност на производителите на домашна ракия да сертифицират и продават

Контрабандата на спирт в България не е спирала . Това заяви пред БНР Петко Събев, Сдружение "Българска домашна ракия". Той смята, че производителите на домашна ракия и вино могат да се се противопоставят с продукцията си на контрабандистите . Премиерът Росен Желязков е поискал да бъдат премахнати от сайта на МЗХ предложените за обществено..

публикувано на 19.09.25 в 20:15
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп увери, че има напредък по въпроса за собствеността на TikTok на територията на САЩ

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп увери, че е постигнал напредък по въпроса за собствеността на платформата TikTokна американска територия, по време на телефонния си разговор с китайския лидер Си Цзинпин, предаде АФП.   "Постигнахме напредък по редица важни въпроси като търговията, фентанила, необходимостта от спиране на войната..

публикувано на 19.09.25 в 20:15

Наградиха победителите в конкурса на БНР за есе на церемония в Тараклия

Вицепрезидентът Илияна Йотова връчи Голямата награда в конкурса за есе, който организира Българското национално радио за български ученици и студенти от Бесарабия. Церемонията се състоя във филиала на Русенския университет в Тараклия, а наградата получи Ксения Дечева. С концертните изпълнения на вокалния квартет "Светоглас", на..

публикувано на 19.09.25 в 19:56

Лондон санкционира грузински бизнесмени заради войната в Украйна

Великобритания санкционира свързани с Грузия поддръжници на руския президент Владимир Путин заради войната в Украйна. Британското правителство заяви, че с този ход се цели оказване на натиск върху международната мрежа от поддръжници на Русия. Под ударите на санкциите попадат двама грузински бизнесмени заради подкрепата им за войната на..

публикувано на 19.09.25 в 19:37
Рустем Умеров

Рустем Умеров: Русия няма сериозни намерения да прекрати войната в Украйна

Русия няма сериозни намерения да прекрати войната в Украйна. Това заяви в интервю за CNN секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Рустем Умеров. "Русия се опитва да увеличи броя на атаките си до 1000 на ден, затова си мисля, че до края на годината ще разширят атаките", посочи Умеров. Междувременно Десети..

публикувано на 19.09.25 в 19:11

Служители на БНТ заявиха готовност за стачни действия

Служители на Българската национална телевизия заявиха готовност да започнат стачни действия от сряда следващата седмица - това потвърдиха за Българското национално радио от стачния комитет. Основното искане е за повишение на възнагражденията с близо 30 на сто и подобряване на условията на труд. От стачния комитет са уведомили генералния..

публикувано на 19.09.25 в 18:45