Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Учебната програма може да не е само една, а да има избор на програми и съдържание"

Люба Йорданова: МОН трябва да направи промени в зародиша на причините за многото домашни

"Учителите трябва да имат автономност в това колко и кога дават домашни на учениците"

| Интервю
Снимка: Радио Видин

"Учителите трябва да имат автономност в това колко и кога дават домашни на учениците. Не смятам, че Министерството на образованието трябва да регулира в такива големи детайли работата на учителите. Роля на МОН е да анализира откъде идва това усещане в ученици и родители, че домашните са много, откъде идва причината учителите да трябва да ги дават. Трябва да се анализира много добре ситуацията и да се види какви са причините - претрупана ли е наистина учебната програма, има ли някакви други фактори, които затрудняват учителите, от каква подкрепа имат нужда те, за да преподават ефективно учебното съдържание. След като вече анализира причините, задача на МОН е да направи промени в зародиша на тези причини, а не да прави промени в следствието, като регулира колко точно домашни дава всеки учител".

Това каза пред БНР Люба Йорданова, старши експерт "Стратегически партньорства" във фондация "Заедно в час".

Според нея нужните образователни реформи са в посока "истински промени в учебните програми и промени в начина на оценяване на учениците, в НВО и в матурите":

"Има нужда от подобряване на базовата и продължаваща квалификация на учителите. Както и осигуряване на индивидуален подход към всеки ученик". 

По думите на Йорданова истински ефект може да бъде видян след цялостна реформа на философията и структурата на учебните програми:

"Трябва да се започне от това да се знае с какви компетентности искаме да излизат учениците на края на всеки етап от образованието си. Да знаем какво искаме да знаят и да могат тези ученици, какви нагласи да притежават, така че след училище да са активни граждани. И вече след това трябва да мислим за инструментите как да се постигне това".

Учебната програма може да не е само една, смята Люба Йорданова.

"Може да има избор на учебни програми и учебно съдържание. Учителите да имат истинска автономия да решат какво да изберат спрямо нуждите на техните ученици, така че да развият тези компетентности. Тази автономия върви с ясни отговорности, с подкрепа на учителите и съответно с последствия, ако учениците не развият тези компетентности в края на всеки образователен етап. Мисля, че учителите и директорите имат потенциал да вземат тези решения, стига да бъдат добре обучени и добре подкрепени по време на работата си и да получават качествена продължаваща квалификация".

Интервюто на Даниела Големинова с Люба Йорданова и репортаж на Соня Валериева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимка: Заедно в час

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Разнобой в Европа за изпращане на войски в Украйна

“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“.  На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна.  Полша..

публикувано на 18.02.25 в 03:54
Христо Христов

Подготвят концесия за минералната вода в боляровско село

Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..

публикувано на 18.02.25 в 03:27

Кипър отбелязва рязък ръст на туристите през януари

Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..

публикувано на 18.02.25 в 03:05
Статуята на справедливостта върху Централния наказателен съд в Лондон.

Ново заседание от процеса в Лондон срещу българите, обвинени в шпионаж

В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..

публикувано на 18.02.25 в 02:05

Самолет се обърна на летището в Торонто, 18 души са ранени

Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати.   На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..

публикувано на 18.02.25 в 01:03
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10