Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ад и мъка - и в мъката ЛюбоВ

Пейо Яворов е един от най-талантливите и проучвствени наши поети. Творчеството му е докосващо, завладяващо и красиво, а любовта му към две жени – Лора и Мина, бележи завинаги живота и поезията му.

Любовта е сладка отрова, която обаче всеки търси, всеки жадува и всеки иска да има в живота си. Когато е споделена, тя може да е много красива, но само между двама души, появи ли се трети човек любовта става грозна, страшна и люта.

Творчеството на Яворов е пропито с трагизъм, идващ от личния му живот, пълен с разочарования. Обвиненията в убийството на Лора са твърде тежки за поета, който въпреки нещастията в живота си, остава един от най-великите български поети.

През 1906 г. Яворов се влюбва в Мина Тодорова, която е сестра на Петко Ю. Двамата се запознават в кръга „Мисъл“, когато Мина е на 16 години, а Пейо на 28 години. Между тях започва кореспонденция, но Мина не споделя пламенните му чувства в началото. Тя го харесва като поет и отговаря на писмата му, но нейният интерес е по-скоро приятелски. Постепенно това се променя, но тя заминава с брат си Никола в Париж. Младата девойка се разболява от туберколоза и си отива само на 20 години от този свят.

Този емоционален период се отразява много в творбите на Яворов. Сред произведенията, които той посвещава на своята изгубена любов, са „Две хубави очи“, „Среднощни вълнения“, „Благовещение“ и други.

Поезията му налага нов начин на писане. Неговите прозрения за вечните въпроси променят радикално българското литературно мислене.

Междувременно Яворов среща своята втора любов Лора Каравелова, дъщерята на Петко Каравелов и неговото съществуване става неспокойно и в противоречие с чувствата му към две жени –  младата и невинна Мина и фаталната Лора.

Двамата с Лора стават най-ярката двойка на софийското общество и през 1912 г. се женят. Тази бурна, пламенна любов, белязана с много съмнения и страсти, се оказва фатална за поета. Това доказват и писмата между двамата, които са пълни със страст, но и съмнения. На нея той също посвещава редица стихотворения – „Сенки“, „Стон“, „Клеопатра“.

Тази изпепеляваща любов също е с трагична съдба.

На 29 ноември 1913 г. Лора се застрелва след скандал от ревност, а Яворов прави опит за самоубийство, но изстрелът пронизва слепоочието му и го ослепява. Загубата на любимата му дълбоко го ранява, а той така и не успява да се примири със слуховете, че е убиец и е съкрушен от съдебния процес.

На 29 октомври поетът взима голяма доза отрова и се застрелва.


Повече интересни факти от драматичния житейски път на поета Пейо Яворов може да научите от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22

05.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.05.24 година.

публикувано на 05.05.24 в 08:15
Варошкин по

Екстремните спортове 28 април - 4 май 2024

На първи май българският катерач и сертифициран (IFMGA) алпийски гид Виктор Варошкин стана вторият човек в света, преминал маршрут от най-високата категория в драй тулинга D16 в чист (DTS) стил . Става дума за катерене на скала със сечива и с обувки с котки, а линията “Parallel World” се намира в огромната пещера Tomorrow's World в сърцето на..

публикувано на 04.05.24 в 12:34
Елена Николова

Как "ангелските" инвестиции помагат на малкия бизнес?

Ангелските инвестиции много често се наричат умни пари . Това каза пред БНР Елена Николова, директор "Общности" в Български ангелски клуб.  Тя обясни, че  бизнес ангелите са хора, които инвестират собствените си пари в стартиращи компании, които имат потенциала да се развият много бързо. "Това не са просто инвестиции, които малкият бизнес..

публикувано на 03.05.24 в 17:56
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Какво ни пречи да се фокусираме върху хубавите страни в системата на образованието?

Как да повишим качеството на образованието? Това продължава да е темата, която стои не само пред нашата образователна система, но и пред други образователни системи по света. Специалисти и изследователи по образованието стигат до извода, че благосъстоянието и позитивната училищна среда са двете основни предпоставки, които могат да дадат добри..

публикувано на 30.04.24 в 14:55