Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виолета Воева: Поезията ни прави по-добри

3
Виолета Воева
Снимка: Станислава Пирчева

„Мисля, че поезията ни прави и по-добри, и може би и тъжни, но в никакъв случай агресивни“.
Това обобщение направи в ефира на "Нощен Хоризонт" Виолета Воева, поетеса и филолог, гост по темата за щастието да пишеш поезия.

От дете пише тайничко в мерена реч, а иска да пише, защото за нея писането е свобода. Обича и сега мириса на книги.

„Заедно с това, гледах глобуса като нещо магическо и мечатех да пътувам: да обикалям различни земи, в които историята може да се види на живо. Тогава нямаше как да се пътува навън, затова още в пети клас, когато учехме История на Стария свят, знаех какво искам да уча – и история, и филология.“

 „И понеже младостта ме правеше и безгрижна, тръгнах из лабиринтите на археологията – на Царевец, в Кюстендил – средновековния Велбъжд, Централна метростанция - София, Костинброд, Свищов – Нове. Всъщност, тази част от пътешествията ми из археологията, внезапно приключи, защото времето беше на амбициозните и безскрупулните, а аз не съм от тях и се наложи да търся друго място под слънцето.“

Виолета Воева                       Снимка:Личен архив

Виолета Воева започва да преподава история и литература, но когато вижда обява, съвсем случайно, кандидатства и почва като редактор, правейки четири списания за интериор и екстериор.

„И тогава се наложи и да снимам, освен да пиша и поправям чужди текстове. Ходих на уроци при мой приятел – фотожурналист и така полека-лека, не само пълнех със снимки списанията, но и почнах да снимам за удоволствие.“

Не спира и да пиша, обикновено нощем.

„И понеже съм сова, опитвам се и сега да слушам звуците на мрака, лятото – мелодиите на щуреца, есента – шепота на листопада, а зимата – скрибуцането на ледените перца.“

Като начало, пише в рими и някак естествено, преминава към свободния стих.

Виолета Воева                       Снимка:Личен архив

Виолета Воева завършва история и българска филология. Автор е на стихове, есета, статии, фотографии в различни печатни и интернет издания. През юни 2012 г. прави своята първа самостоятелна изложба.

След „Зимно море“ 1997 – „Свободно поетическо общество“, „Свободни като въздуха“ 2014 – ИК „Ера“, „Отворен финал“ 2018 – издателство „Скалино“, през 2021, излезе от печат и поетичната ми книга „Суфльорът на сънища“ на издателство „Лексикон“, с редактор доц. д-р Марин Бодаков.

Стиховете й са преведени на английски, италиански, испански, македонски и руски език.

И днес поетесата и филолог очаква възраждането на духа на българина.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва седми сезон на "Литературните маршрути"

Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" .  Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци.  Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература".  Многоликата..

публикувано на 09.05.25 в 15:56

Деветата на Бетовен с грандиозно изпълнение в Шумен и София

Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..

публикувано на 08.05.25 в 20:50
Маргарита Калчева

Пролетен полъх в концерта на Радиооркестъра на 9 май

„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа.  Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..

публикувано на 08.05.25 в 20:18
Хор на софийските момчета

Великденски концерт на Хора на софийските момчета на 11 май

На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...

публикувано на 08.05.25 в 09:55

Люлякови музикални вечери в Ловеч

В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..

публикувано на 08.05.25 в 07:43

"Надпяване" – фолклорна класация, май 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 07.05.25 в 11:06

Отвъд красивия образ: Фотографията като изразяване на емоция

За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..

публикувано на 07.05.25 в 06:58