Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Владислав Миланов, езиковед, университетски преподавател и изследовател на политическата реч.
Публичните лица, политиците, трябва да се научат, че българският език им дава възможности да сразят опонента си, без да го обиждат, заяви той, като открои липсата на усет и уважение към езика и посочи, че "обидата е ниският регистър".
"През последните години регистърът на обидата е толкова широк и всеобхватен. Ако след Освобождението например политиците са се обиждали като са се сравнявали с животни, с растения, то днес обидата е разположена в много широк регистър – обиди на сексуална основа, нецензурни, вулгарни думи от трибуната на Народното събрание, обиди на етническа характеристика, на физически характеристики. Това създава усещането, че обиждащите не съзнават границите."
Социалните мрежи имат основание да представят хората в тяхното разнообразие и различно мислене, емоциите се преплитат, а политическите пристрастия надделяват, отбеляза доц. Миланов. По думите му социалните мрежи са отдушник на речеви изяви, но при официалното, представително общуване не може да е така.
Според него "големият проблем е, че зад тази цинична реч много често стои цинично мислене".
Всички претендираме, че живеем във все по-свободно общество. Защо тогава се шири тази речева агресия, попита още преподавателят.
В основата на физическата агресия първо стои речевата агресия, смята доц. Владислав Миланов.
"Не осъзнаваме колко тънка е разликата между физическата и речевата агресия."
Той обърна внимание върху сложния по думите му феномен "много културни хора" да отприщват енергия през употребата на обидни думи.
"Думите, които сме записали през последните три години, са не просто обидни. Показват много бедна мисъл", подчерта той относно академичните наблюдения върху политическата реч, които провежда със студенти.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..