Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоян Панчев: Почти невъзможно е да се стигне до обща валута на страните от БРИКС

По-лесната част е да се намали търговията в долари, по-трудната е промяната в т. нар. базови активи, коментира икономистът

| Интервю
Стоян Панчев
Снимка: БГНЕС

Започва тридневната среща на върха на страните от БРИКС в Йоханесбург, Южна Африка.

БРИКС на този етап е форум, на който се обсъждат въпроси на търговията, задълбочаването на търговските връзки и усилията за засилване на дедоларизацията, заяви в интервю за БНР икономистът Стоян Панчев от Експертният клуб за икономика и политика.

Основното, което се промени след началото на войната в Украйна е, че страните в този съюз се опитват по-активно да изместят еднополярната финансово-парична система с нейна алтернатива – доларът да бъде изместен от друга форма на финансова комуникация между страните от тази част от света, които са в някаква форма на конфликт със САЩ, посочи той.

На този етап търговията помежду им започва да се променя от долари в юани, рупии, рубли и т.н. По-лесната част е да се намали търговията в долари, по-трудната е промяната в т. нар. базови активи, върху които стъпва финансовата система – американските държавни ценни книжа продължават да изпълняват тази роля в световната финансова система. Всички големи централни банки от групата на БРИКС закупуват злато с идеята да го използват като основен базов актив, поясни експертът в предаването "12+4".

"Най-ключовият въпрос пред страните членки е как да решат този проблем с резервите. На този етап световните резерви се държат основно в американски държавни ценни книжа. Има някакъв ефект на отделяне от американската система, но когато базата продължава да е стъпила на практика на американски дълг, зависимостта на тези страни към американската финансова система остава."

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Частичното намаляване на зависимостта от долара е свързано на първо място с търговията на ресурси във валути на страните от общността БРИКС, отбеляза икономистът. Той даде примери с търговия на саудитски петрол в юани и на руски газ в рупии.

Създадена е банка за развитие, която е разположена в Шанхай и финансира основно инфраструктурни проекти. Тази банка ще дава кредити и в някои от валутите на своите членове, така че да се допълни процесът на откъсване от финансовата система на САЩ, описа част от процесите Стоян Панчев.

Държавните глави на Китай и Южна Африка Си Дзинпин и Сирил Рамафоса на срещата на върха на БРИКС в Йоханесбург  Снимка: ЕПА/БГНЕССеквестирането на руски активи след началото на войната до голяма степен е ускорило дедоларизацията, смята Панчев.

Почти невъзможно е обаче да се стигне до обща валута на страните от БРИКС, изрази мнение икономистът. По думите му "това е почти абсурдно като идея". За сравнение той направи паралел с еврозоната, която въпреки предпоставките за конвергенция, "има огромни проблеми, които не само не се решават, а се задълбочават".

От 15 подали заявления за участие в БРИКС се очаква 4-5 да бъдат приети – това са страни от Глобалния юг, сред които Иран и Индонезия, допълни още Стоян Панчев в началото на срещата на страните от съюза в Южна Африка.

"Това, което ги обединява, е противопоставянето със САЩ. Те смятат, че техният геостратегически интерес е да имат комуникация и с блок от държави, които се опитват да изградят алтернативна система."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28