Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са трудностите за бежанците и какви възможности пропуска българската държава?

Украинка и руснак работят заедно в русенска болница и страдат заедно заради войната

14% от украинските бежанци у нас са медицински лица, по данни на ООН

Снимка: Ася Пенчева

По данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН в България от месец март тази година - 14% от украинските граждани, дошли в страната ни след началото на войната, са медицински лица - лекари, сестри, лаборанти, фармацевти. Само в една русенска болница те са седмина. Какви са трудностите за бежанците и какви възможности пропуска българската държава?

В първите месеци след началото на войната на Русия срещу Украйна в Русе пристигаха стотици бежанци. Благодарение на личния морал на предприемачи, част от тях намериха работа и свой дом тук, на брега на Дунава. Така и в екипа на частната болница "Медика" има специалисти по уши, нос, гърло, по кардиология, по урология, по ортопедия, неврология и лабораторна работа. За да получат медиците този шанс, заслуга има управителката на болницата - Алисе Муртезова, която бе и доброволка към Червения кръст на Дунав мост.

Но в болница "Медика" един до друг в "Кардиологията" работят Анна Гвоздецка и Владимир Шурупов - украинка и руснак. Работят, не воюват.

Вместо да разказват на децата си за славното минало, преживяват нови военни дни. Този път не се гордеят, а страдат.

С българския език двамата лекари от две воюващи държави се справят, благодарение на доброволците от Варна - Даниела Танчева и Ваня Добрева. За доходите си са дълбоко признателни на ръководството на болница "Медика". За бюрокрацията ни обаче ще се наложи да събират сили. Предстоят им изпити не само по езика, а и за валидиране на медицинските им дипломи, което включва пет тежки държавни изпита на материал, който те са учили преди 20 години. Не по специалността само, а за всичко, което някога са учили - единият в Томск, а другият в Киев. В други държави процедурата не е такава.

Репортаж на Ася Пенчева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35