По данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН в България от месец март тази година - 14% от украинските граждани, дошли в страната ни след началото на войната, са медицински лица - лекари, сестри, лаборанти, фармацевти. Само в една русенска болница те са седмина. Какви са трудностите за бежанците и какви възможности пропуска българската държава?
В първите месеци след началото на войната на Русия срещу Украйна в Русе пристигаха стотици бежанци. Благодарение на личния морал на предприемачи, част от тях намериха работа и свой дом тук, на брега на Дунава. Така и в екипа на частната болница "Медика" има специалисти по уши, нос, гърло, по кардиология, по урология, по ортопедия, неврология и лабораторна работа. За да получат медиците този шанс, заслуга има управителката на болницата - Алисе Муртезова, която бе и доброволка към Червения кръст на Дунав мост.
Но в болница "Медика" един до друг в "Кардиологията" работят Анна Гвоздецка и Владимир Шурупов - украинка и руснак. Работят, не воюват.
Вместо да разказват на децата си за славното минало, преживяват нови военни дни. Този път не се гордеят, а страдат.
С българския език двамата лекари от две воюващи държави се справят, благодарение на доброволците от Варна - Даниела Танчева и Ваня Добрева. За доходите си са дълбоко признателни на ръководството на болница "Медика". За бюрокрацията ни обаче ще се наложи да събират сили. Предстоят им изпити не само по езика, а и за валидиране на медицинските им дипломи, което включва пет тежки държавни изпита на материал, който те са учили преди 20 години. Не по специалността само, а за всичко, което някога са учили - единият в Томск, а другият в Киев. В други държави процедурата не е такава.
Репортаж на Ася Пенчева в предаването "12+3" можете да чуете в звуковия файл.
Ежегодно от 1994 г. насам Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за правата на човека . Този път това ще стане под формата на дискусия, в която ще има и възможност за въпроси по констатациите в 4 сфери - права на хора с психични разстройства в институцията, независимост на съдебната власт, цифрови права и климатични права...
" Много теоретици на тероризма пропускат да видят в атентата в църквата "Св. Неделя" началото на ерата на държавния тероризъм ", казва проф. Евелина Келбечева. Пред БНР и предаването "Преди всички" тя направи своя коментар относно 100-годишнината от атентата в храма: "Това е не само атентат, не само български, а това е един акт на политически..
История с добър край, но много перипетии и мъка преди това - Ирина Дмитриева и дъщеря ѝ Марфа получиха бежански статут . Преди това те се сблъскаха с няколко отказа за такъв от Държавната агенция за бежанците. Казусът "Ирина Дмитриева" стигна до пет членен състав на ВАС Защо Агенцията за бежанците отказва хуманитарна закрила на руски..
Човешкият живот е усилие, а не да стоиш пасивно и да гледаш. За съжаление, това не е развито. Получаването на Божията благост не е само в молитвата. Ние получаваме тази благост с нашите дела. За да живееш добре в този свят, трябва да се учиш. Мисленето е най-трудното нещо. Трябва да мислиш! Така проф. Георги Фотев, социолог и бивш..
Хората от град Кочани, Република Северна Македония, посрещат Възкресение Христово с болка и оцеляваща надежда . Там няма празнична украса, усмихнати лица и трепетно очакване на Великден. От всички страни на площад "Революция" застинало гледат очите на деца и млади хора, които никога няма да се върнат след трагедията в дискотека "Пулс" . Колкото..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му това подсказва, че тези автомобили изискват доста по-сериозна и задълбочена поддръжка и ремонт, за да бъдат сигурни на пътя . " От 2012 г. работим по една тема, която и до ден днешен не можа да..
Трагедията в Кочани не е забравена, а човешката съпричастност е жива - месец след пожара в дискотека "Пулс", при който загинаха 62 млади живота, се връщаме отново към трагичните събития. Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс" Почина управителят на дискотеката в Кочани. Той е 60-ата жертва на..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..