Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пожарът на остров Тенерифе е овладян

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пожарът, който избухна на канарския остров Тенерифе преди повече от седмица и изгори почти 15 000 хектара, е овладян през нощта, но не е изгасен, съобщиха местните власти. Въпреки, че на няколко места отново се е активирал, като цяло днес се очаква огънят да бъде ограничен по целия периметър, който вече е над 88 километра..

381 служители на различни служби, 167 от които пожарникари, 22 хеликоптера и стотици доброволци девети ден се опитват да потушат огъня, който обхвана 12 общини и доведе до евакуацията на хиляди хора. Най-сериозният пожар на острова за последните 40 години, по данни на Европейската информационна система за горски пожари, изгори половината от горите на Тенерифе, а премиерът Педро Санчес обеща при посещението си в понеделник да обяви зоната за „катастрофална“ след пълното му потушаване, което все още не се знае кога ще настъпи. Засега усилията са да се спре разширяването му и да се предпазят първо хората, после къщите и накрая горите. 

Регионалният министър на териториалната политика на Канарските острови Мануел Миранда призна, че екологичните щети са огромни, но отбранителната стратегия е дала резултат, защото няма нито една жертва. Сега активната зона на пожара, която тревожи най-много службите по гасенето му са около Гуимар, където заради стръмния терен работата е много сложна.


По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сръбски студенти пристигнаха в Ниш за пореден протест след смъртта на 15 души на жп гарата в града, 28 февруари 2025 г.

Ниш блокиран от 18-часова стачка на сръбските студенти

Ниш беше блокиран от протестиращите студенти в Сърбия. Те обявиха 18-часова блокада на третия по големина град в страната. Снощи хората излязоха по улиците, за да приветстват протестиращите студенти. Изтече и едномесечният срок след оставката на премиера Милош Вучевич, в който президентът Александър Вучич трябваше да предложи нов..

публикувано на 01.03.25 в 08:21

Баба Марта пристига във Велико Търново с файтон

По стара традиция на първи март в очакване на пролетта българите се закичват с бели и червени конци - мартеници, с пожелания за здраве и успех. Древният ритуал е най-интересен за децата. Според традицията мартеницата се носи, докато човек види щъркел, и тогава трябва да я върже на цъфнало плодно дърво. Във Велико Търново Баба Марта ще..

публикувано на 01.03.25 в 08:14

За началото на месец Рамазан: Радев е домакин на празничната вечеря ифтар

Днес започва свещеният за мюсюлманите месец Рамазан. Това е период на духовно пречистване, пост и молитва. Мюсюлманското изповедание в България организира национална благотворителна кампания. По случай началото на свещения месец в София ще бъде проведена празнична вечеря ифтар. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от..

публикувано на 01.03.25 в 08:06

Без резултат завърши срещата между Тръмп и Зеленски

Срещата между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски завърши безпрецедентно и без резултат. На нея двамата президенти трябваше да подпишат сделката за достъп на САЩ до полезните изкопаеми на Украйна. Скандалът в Белия Дом по време на визитата на Зеленски беше кулминацията на нарастващото от около месец напрежение между администрацията на Доналд..

публикувано на 01.03.25 в 07:53

След смъртта на момиче: Пореден протест в Кюстендилско

Пореден протест са насрочили от 10 часА кюстендилци, недоволни от безучастието  на институциите, виновни за катастрофата с коне в края на миналата година, при която загина 18-годишно момиче. Протестиращите се събират на  кръстовището в центъра на с. Жиленци, очаква се и блокада на международния път за граничен пункт Гюешево със Северна Македония...

публикувано на 01.03.25 в 07:20

Над 600 хиляди деца са ваксинирани срещу полиомиелит в Газа

603 хиляди деца са били ваксинирани по време на кампанията срещу полиомиелит в Ивицата Газа, съобщиха от Световната здравна организация и УНИЦЕФ . Ваксинационната кампания е част от спешните мерки за прекратяване на разпространението на полиовируса в Ивицата Газа, който беше установен в отпадни води там. Тя е била проведена основно от..

публикувано на 01.03.25 в 06:58

Пулмолог: В следвирусната кашлица атипични бактерии могат да удължат боледуването

Грипната епидемия отминава, но все още срещаме доста кашлящи хора около нас. На какво се дължи остатъчната кашлица след прекарана сезонна вирусна инфекция, разказва д-р София Ангелова, специалист по белодробни болести: "Честита Баба Марта! Нека сме бели и червени, засмени, защото доброто настроение помага на имунната система да бъде здрава !..

публикувано на 01.03.25 в 06:00