"Не се отнасям на този етап сериозно към думите и действията на българските прокурори. Утре ще се окаже, че Васил Божков е убивал и малки деца и е закусвал с бебета. Тепърва ще чуем неща за Божков, каквито той не е чувал за себе си. Това е от българската вътрешна олигархична жестока игра, жестока битка, която ще се осветлява медийно много подробно, за да се скрие главният факт на днешния политически живот в България - това е абсолютно американският характер на българското държавно ръководство. Всякакви събития - разчленявания на трупове, криминални истории, истории с Княгиня Калина, която влязла в противоречие с КАТ - ще се лее непрекъснато, за да могат българите да не мислят и да не забележат, че днешната българска политическа власт е 100% американска".
Това мнение изказа пред БНР анализаторът Валентин Вацев.
Според него има сектори в българския културно-политически и стопански живот, "които не са под американски контрол, но не са, защото посолството на САЩ не е поискало да ги контролира".
Вацев допусна завръщането на Васил Божков от Дубай да е "част от международната сглобка":
"Този род драми, всяка от които трае три дни, идват, за да изтласкат реалния проблемен поток от съзнанието на българите, че да няма възможност да се ориентира обективно и реалистично в обърканата ни действителност. ... Политическият живот на България до голяма степен е военновременен. Нищо важно не може да стане в България, ако то не е свързано по някакъв начин с войната в Украйна. Очаквам през октомври да се премине към втория етап на войната, когато НАТО ще трябва да участва със свои сили във войната".
Сред мотивите на прокуратурата за поискания постоянен арест на Васил Божков беше посочено и това, че обвиняемият има създадени достатъчно бизнес структури извън ЕС, където би могъл да продължи да развива хазартния си бизнес. Сред имената на лицата, с които Божков е контактувал, беше посочено и името на вече покойния лидер на частната военна армия "Вагнер" Евгений Пригожин.
Международният анализатор коментира и самолетната катастрофа, при която загина Пригожин:
"Налага се засега хипотезата, че това е целенасочено действие с цел унищожаване на ръководството на "Ваегнер". Това, което не е ясно досега, е кой е извършителят на тази операция. Моето предположение е, че това са противниците на системата в Русия. Работата е вътрешна. Много е удобно да се унищожат Уткин и Пригожин и да се обвини за това Кремъл. Това ще бъде господстващият сюжет в руския начин на осмисляне на тази драма. ... Това е вътрешна работа - епизод от битката на либерали и противници на либералите. Това е епизод от битка между руския военно-промишлен комплекс, на чиято страна беше Евгений Пригожин и рески олигархични кръгове, които продължават да контролират твърде много нещо в Русия. Те контролират финансовата система на Руската федерация".
Според Вацев т.нар. метеж на Пригожин от 23 юни не е бил пуч и предателство, а "не много умен начин да се търси справедливост при царя" и определи това като не много интелигентно действие от страна на собственика на ЧВК "Вагнер":
"От онази събота (на метежа на Пригожин) Путин е в позицията на противник на руските либерали, което обещава изключително жестока война в Кремъл и около Кремъл".
По думите на Валентин Вацев "в момента, когато е загинал Пригожин, той е бил в мир с властта в Кремъл":
"Още повече, че три дни по-късно Путин заяви, че "Вагнер" вече не съществува".
В предаването "12+3" анализаторът Валентин Вацев представи и книгата "Централният дом на литератора" на Александър Проханов.
Интервюто на Петър Волгин с Валентин Вацев можете да чуете от звуковия файл.
Днес в Габрово започва двадесет и третото издание на Празника на духовната музика. Фестивалът е посветен на духовния празник на Габрово - 14 октомври, който е и денят на Света Петка Българска. Празникът на духовната музика ще бъде открит довечера в 18:30 часа в катедралния храм на Габрово "Св. Троица". Източно-православни песнопения ще звучат в първата..
С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството и трансплантацията на органи. Тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024-а година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за..
Над 1200 литра боза ще бъдат раздадени безплатно в Деня на бозата в Радомир, съобщи на брифинг кметът на общината Кирил Стоев. Тазгодишният празник ще се проведе на 18 октомври и ще бъде по-пищен от всякога. Фермерски пазар, алея на занаятите, демонстрации и кулинарно изложение са само част от проявите, включени в програмата на тазгодишния..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че от 1 ноември или по-рано Вашингтон ще увеличи със 100% размера на митническите налози по отношение на Китай, както и ще въведе мерки за експортен контрол. Това обяви американският държавен глава в социалната мрежа "Трут Сошъл", цитиран от БТА. Той допълни, че мярката се налага след "крайно агресивните"..
Политическата сага във Франция продължава с повторното назначение на Себастиан Лекорню за премиер по нареждане на президента Еманюел Макрон. Само преди четири дни Лекорню подаде оставка, без правителството му да встъпи в длъжност. Себастиан Лекорню е отново премиер на Франция. Той приема "като дълг" назначението си от президента Макрон и обещава да..
Съдия Христина Марева официално встъпи в длъжност като председател на Окръжен съд - Сливен. Церемонията се състоя в Апелативен съд - Бургас, където тя подписа акта за встъпване. На 23 септември Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет избра съдия Марева за административен ръководител на Окръжния съд. По време на изслушването пред ВСС Марева..
Доктор Басем Наим, високопоставен служител на "Хамас", благодари в интервю за "Скай нюз" на президента Доналд Тръмп за ролята му в осигуряването на споразумение за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас". Той обаче предупреди, че бившият премиер на Обединеното кралство сър Тони Блеър няма да бъде добре дошъл на каквато и да е позиция в Газа. Доктор..
Гражданската мобилизация в София стресна политическите опоненти на кмета Васил Терзиев. Това каза пред БНР бившият министър на околната..
Съществуващите реки и дерета в София масово се застрояват, а същевременно в последните 15 години не се е изграждала канализация . Огромни територии..
Във Великобритания вече има случаи министерството на вътрешните работи (Хоум офис) да отнема временен статут за пребиваване на чужденци. Потърпевши са..