Кулминационното оперно събитие в афишите на двата летни фестивала в морската ни столица – “Опера в Летния театър“ и “Варненско лято“, беше спектакълът на операта “Тоска“ от Пучини на 16-и август. Той привлече в препълнения с публика Летен театър във Варна музиканти, музикални продуценти и журналисти, ценители на оперното изкуство от цяла България и от чужбина. Неслучайно – такъв състав протагонисти не може да се чуе често на българска сцена!
Съвършената Красимира Стоянова беше в заглавната роля. Един от най-големите български тенори в момента, след загубата на Камен Чанев – Милен Божков, й партнираше достойно в ролята на Марио Каварадоси. Баритонът Пламен Димитров, който само преди месец получи отлични отзиви от международната публика и критика в ролята на Алберих в тетралогията “Пръстенът на нибелунга“ на Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера, изгради много силно и завладяващо – и вокално, и артистично, и образа на злодея Скарпия. Диригентът Павел Балев извайваше наистина майсторски пучиниевата музикална тъкан така, че до публиката просто да достига най-красивата и изразителна звукова картина, а специалистите да си дадат сметка, че води спектакъла по такъв начин, че да даде възможност на певците да запазят свежестта на гласа до самия финал – без усилие, без натискане и съответно без умора. Дори и в концертно изпълнение тези певци и диригент биха пресъздали вълнуващо и музикално изкусно пучиниевия шедьовър, но беше още по-хубаво, че гледахме възстановка на класическата постановка на Кузман Попов.
Не е необходимо да правя подробен анализ на спектакъла. Мога с чиста съвест да кажа, че това беше образец, към който да се стремят всички български театри. Събитие на годината в този репертоар, което неслучайно предизвика толкова голям интерес и донесе духовната наслада на публиката, че и България е истинска европейска и световна оперна сцена. Не само, че българските оперни певци са една от емблемите на страната ни по света като киселото мляко и шампионките по художествена гимнастика, но че можем да ги гледаме и слушаме в спектакли и тук, в Родината им!
Чуйте в звуковия файл отзивите на музикалния мениджър Мила Павлова, на декана на Инструменталния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров“ Ясен Теодосиев, на изявения млад тромпетист Георги Грозев – студент в Кралската консерватория в Гент, и на световноизвестния български тенор и вокален педагог Божидар Николов.
Всички ние след спектакъла на операта “Тоска“ от Пучини пяхме заедно “Многая лета“ за оперната прима Красимира Стоянова, която пя за нас навръх Рождения си ден в Летния театър във Варна.
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев. Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци. Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството. През 1980 г...
"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..
Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг. Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
В Пернишка област вече има пусната подписка за подкрепа на обособяване на Пернишка митрополия. "Не говорим за мотиви, а за искане от миряните на..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..