Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България - двоен европейски шампион по дебати. Колко далече сме обаче от културата на дебата?

| Интервю
Снимка: Pixabay

Бургас беше домакин на юбилейното, 20-о издание на Европейското първенство по дебати, на което страната ни стана двоен европейски шавпион.

"Конкуренцията е голяма, но ние знаем добре формулата. Отзивите след равносметката – това е може би най-доброто европейско, което се е случвало за последните 10 години. Черешката на тортата беше българските отбори да станат шампиони", каза пред БНР Николай Ангелов, финалист на световното първенство по дебати в началото на тази година.

Участниците са били 500 от над 25 държави. Състезанията преминават през предварителни и елиминационни кръгове, последвани големите финали. Провеждат се на английски език, поясни той.  

Участниците не знаят темите предварително. Имат 15 минути преди дебата, за да се подготвят.

"Със сигурност част от проблема е в политиците, но те са част от проблема в нашето общество. Много често предварително, преди да чуем някакъв дебат, сме си изградили мнение и рядко се вслушваме в аргументите на другата страна, независимо дали сме съгласни. Много често истината е по средата", коментира Николай Ангелов.

"Все повече клубове желаят да се присъединят към нас, от различни градове. Извън училищата забелязваме голям интерес – от граждани, които искат да се научат как да защитават своите позиции, как да бъдат по-добри оратори", отбеляза в предаването "Преди всички" Мартин Михайлов от Асоциация "Дебати".

Дебатьорите са хора, които са се научили как да спорят, какво е акцент в дебата. Това няма връзка с общото разбиране на обществото как да се дебатира, смята той.

Много често това, което наричаме дебат, е всъщност спор, в което всяка от страните се опитва да наложи егото си, подчерта Михайлов. По думите му много е значимо разбирането, че човекът срещу теб има друга гледна точка, но има начин, по който да се срещнете.

"Така се развива култура на диалог. Може да не съм съгласен с теб, но това не означава, че ще те смачкам, а на полето на идеите ще се разбера и ще говоря с теб."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Служебният премиер Димитър Главчев на посещение на ГКПП "Кулата"

Служебният премиер Димитър Главчев ще посети днес следобед  Граничния контролно-пропускателен пункт "Кулата", съобщиха от  пресслужбата на Министерски съвет, без да уточняват какъв е поводът за посещението му.  Проблемът с компрометираната  инфраструктура на един от най-натоварените ни гранични пунктове обаче е на път да намери решение...

публикувано на 22.11.24 в 08:30
Бившият главен прокурор на Флорида Пам Бонди.

Доналд Тръмп номинира Пам Бонди за главен прокурор на САЩ

Новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди за главен прокурор, след като Мат Гейц, който беше първата му номинация - оттегли кандидатурата си, предаде Асошиейтед прес. Пам Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп. Тя е председател на мозъчния тръст Институт за политика "Америка..

публикувано на 22.11.24 в 08:23
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурност Жозеп Борел

Борел на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина в Кипър

Кипър е домакин на среща на организации на гражданското общество от Израел и Палестина. За участие в нея днес в Никозия пристига върховният представител по външната политика и сигурността на Европейския съюз Жозеп Борел. Двудневната визита в Кипър на Жозеп Борел е част от обиколката му в Близкия изток, като той идва на острова след..

публикувано на 22.11.24 в 08:22

Дмитро Кулеба: Украйна не се страхува от Путин

"Украйна не се страхува от Путин", заяви пред Скай нюз бившият външен министър на страната Дмитро Кулеба. Запитан колко е притеснен от съобщенията, че междуконтинентална ракета е била използвана срещу Украйна, Кулеба отговори: "Преживяхме толкова много ракетни атаки. Когато срещу теб са изстреляни 100 ракети и дрона за една нощ, това е не..

публикувано на 22.11.24 в 08:15

100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски"

У нас ще пристигнат делегации на всички поместни православни църкви по повод 100 години от освещаването на патриаршеския храм-паметник "Свети Александър Невски".  Празникът се отбелязва на 23 ноември, когато църквата почита паметта на Свети Александър Невски. Празнични богослужения ще бъдат отслужени днес и утре по повод 100 години от..

публикувано на 22.11.24 в 08:08
доц. Христо Орманджиев

Христо Орманджиев: Парламентарната криза е заложена с поправките в Конституцията

Измененията в Конституцията от декември 2023 г. създадоха в голяма степен невъзможност да се избере председател на Народното събрание . Това мнение изрази пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право  във Великотърновския университет. Тези промени не бяха удачни , смята той. Съгласие на народните представители..

публикувано на 22.11.24 в 07:59

Д-р Ирина Лазарова: Не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното

Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа психотерапия, преди утрешния Ден на психотерапията.  Хората се страхуват най-вече от това дали ще могат да реализират потенциала си, да реализират концепциите..

публикувано на 22.11.24 в 07:56