Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карловските села се възстановяват бавно година след водното бедствие

| Репортаж
Снимка: Кети Тренчева

Година след водното бедствие в карловските села тоновете наноси са изгребани, свлечените от стихията дървета са премахнати, но и в Каравелово, и в Богдан, и в Слатина проблемите по инфраструктурата остават. В пострадалите домове ремонтите са на различни етапи.

Работа има и ще има още дълго, казват местните. Много от тях са гневни, други залагат на търпението, но повечето са убедени, че никога повече няма да видят селата такива, каквито са били преди опустошителното наводнение. Готвят се обаче на 2-ри септември да посрещнат доброволците, притекли им се на помощ.

"Първият ми етаж – на метър и половина тиня имаше в него. Отвън – дувари, всичко изпопада. Двор декар и половина, който се обработваше… Възстановил съм, горе-долу може да се живее. Съпричастност от хората имаше. Не очаквам някакви чудеса от нашата държава", казва пострадалият от водното бедствие Иван Пенков от Каравелово.

Той е притеснен, че никой от местната власт не идва с обяснения за конкретни срокове.

"Ясно е какво трябва да се направи спешно – инфраструктура", допълва и сравнява улицата с такава по време на война.

Георги и Тинка от същото село всеки ден си спомнят за помощта на доброволците и дарителите и се молят за тях. Сега правят наново ограда.

"Напредваме. Бавно, но с усмивка. Това е последната част от оградата. Без работа не става. Бог дава, Бог взема. Пак ни даде и продължаваме напред. Всеки има своя отпечатък в тая вода, която идва", коментира Георги.

"Разкопано е из цялото село, дълбоки канали са направили, минават колите и камионите, прахоляци се вдигат", споделя баба Мария от Каравелово.

В една от къщите е сменена дограмата, отвън е частично измазана.

"Ваучерите още не съм ги ползвал, те са до края на годината. Ще ида да си купя нещо, сигурно за баня. Тук нямаше място, където да не тече вода", спомня си собственикът.

Таня, която от години живее във Великобритания, всяка година по това време се връща в родния си дом в Богдан. "Става твърде, твърде бавно", прави равносметка тя относно възстановяването на селото след бедствието преди година.

"В дерето, с реката са много сериозни нещата. Няма да станат от днес за утре", преценява друга жителка на Богдан – Павлина, която се кани на годишнината в събота да благодари на доброволците за оказаната помощ.

"Младеж и девойка, казаха – тази сутрин кацнахме от Америка. Някъде към 10 бяха тук, от летището, влязоха, тинята и калта беше до моя ръст, целия ден не спряха. България беше в Богдан", спомня си през сълзи жената.

Стотици подобни истории ще се разказват още дълго в трите карловски села.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57
Десислава Тихолова

За първи път в България изкуството от окопите е във фокуса на изложба

За първи път в България изложба поставя фокуса върху изкуството от окопите .  Автор на експозицията, която можете да бъде видяна в Музея на градския живот в Русе , е етноложката Десислава Тихолова.  Близо година тя работи по темата за тренч арт - окопното изкуство и получава подкрепа от много музеи в страната.  Досега много от..

публикувано на 06.05.24 в 16:03
Николай Илчевски

Николай Илчевски разказва житието на селския кмет в роман

" Житието на кмета, който е описан, е сборно. Аз съм наблюдавал много кметове, които познавам . Много практични казуси са събрани в книгата. Персонажът е един кмет, но опитът е по-мащабен, национален". Това каза пред БНР писателят Николай Илчевски, който представи предпремиерно романа си "Д/Гневник на селския кмет". "Кметът е избран от народа, а се..

публикувано на 06.05.24 в 15:02

Мария Кетева дарява хранителни продукти на Дома за стари хора в село Фатово

19-годишна студентка от Смолян събра хранителни продукти в благотворителна кампания за хората от Дома във Фатово. „Щедростта е дар, който принадлежи на душата. Не зависи от това, което имаш, а от това което си! Ценим благородният жест на всеки един дарител, подкрепил каузата“. Това написа във Фейсбук страничката на дома директорът Снежана..

публикувано на 05.05.24 в 09:31

Майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис в живо дърво

За Великден майстори от Северозападната задруга за стари занаяти подариха на врачани параклис. Той е оформен в хралупата на стара черница в двора на етнографския музей във Враца.  Засега в естествената кухина в дървото има красиво изографисана икона на св. Богородица, пана с иконостасна дърворезба, метален кръст и свещник. Те са..

обновено на 05.05.24 в 09:01

2000 лв. бяха събрани в помощ на 27-годишната Силвия Пенева на великденски благотворителен базар

На Възкресение възкресяваме вярата в доброто и обичта между хората. Доказаха го стотици горнооряховци, които се събраха в двора на храма „Свети Три светители“ и се включиха в благотворителния великденски базар, за да подпомогнат лечението на 27-годишната Силвия Пенева. Младата жена се нуждае от операция в Турция, за да може да ходи нормално...

публикувано на 05.05.24 в 08:07

Благодарни пациенти откриха плоча в памет на д-р Ивелин Тончев

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната..

публикувано на 05.05.24 в 07:02