Текстове с непознати детайли от живота на първия български владетел след Освобождението - княз Александър фон Батенберг Първи, както и непоказвани снимки, са подредени в изложба, която се открива в Огледалната зала на Националната галерия - Двореца.
Изложбата в текст и снимки се побира в 28 пана на български език. Чуждестранните туристи чрез QR кодове могат да прочетат и версия на английски и немски на всяко пано. У нас експозицията се представя от фондация "Ценности" на Антонина Стоянова, съпруга на президента Петър Стоянов (1997-2002) и с помощта на Столична община. Според организаторите някогашният дворец е най-подходящото място за изложбата, защото тъкмо княз Александър фон Батенберг е превърнал руините на турския конак в съвременна европейска сграда. А ако посетителят се отклони вдясно от Балната зала, ще попадне в помещението, където е бил личният кабинет на княза.
Изложбата е показвана в Германия и е резултат от тригодишни проучвания на архиви и фамилни колекции на фондация "Хайлигенберг Югенхайм" ( по името на фамилния замък на българския монарх). Озаглавена е "Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба“, по детския прякор, с който са го наричали близките му. Ранните му години минават в имението "Хайлигенберг" на фамилията Батенберг в германския град Югенхайм, разказват от фондация "Ценности".
В основата на изложбата е д-р Зигрун Комати, председател на Германско-българското дружество за насърчаване на връзките и приятелството с България. Тя има докторантура по български език и освен че го владее добре, постави акцент върху датата на Съединението, защото смята, че България не би била това, което е, ако го нямаше Съединението. И разбира се, ролята на Княза за събитието.
"Сандро – княз Александър фон Батенберг. Една европейска съдба" ще продължи до 29 октомври.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването ''Нещо повече'' можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Национална галерия
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..